گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 328948

به بهانه انتشار کارنامه نهایی کنکور سراسری ۹۸؛

آنچه باید در مورد «کارنامه نهایی» بدانید

کارنامه نهایی هر ساله از طریق سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. اما کارنامه نهایی چیست و چه اهمیتی دارد؟ از کارنامه ی نهایی می توان چه استفاده ای کرد؟ مهم ترین کاربرد کارنامه ی نهایی برای افرادی ست که در دانشگاه قبول شده اند، اما یا به رشته محل خود علاقه ندارند.

به گزارش خبرنگار صنفی- آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کارنامه نهایی هر ساله از طریق سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. اما کارنامه نهایی چیست و چه اهمیتی دارد؟  از کارنامه ی نهایی می توان چه استفاده ای کرد؟ مهم ترین کاربرد کارنامه ی نهایی برای افرادی ست که در دانشگاه قبول شده اند، اما یا به رشته محل خود علاقه ندارند و یا تمایلی به ثبت نام ندارند و از طرف دیگر نمی خواهند از کنکور سال بعد محروم شوند.

چگونگی دریافت کارنامه نهایی
متقاضیان برای دریافت کارنامه نهایی کنکور سراسری 98 می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و پس از ورود به بخش کنکور سراسری بر روی لینک مربوط به " کارنامه نهایی کنکور سراسری 98 " کلیک نمایند . در این بخش صفحه ای باز می شود که شما به دو روش می توانید کارنامه نهایی خود را مشاهده نمایید.

روش اول: با وارد کردن شماره پرونده و شماره شناسنامه و سال تولد
روش دوم: وارد کردن شماره داوطلبی ، شناسنامه و سال تولد

آنچه باید در مورد «کارنامه نهایی» بدانید - کارنامه نهایی آزمون سراسری 98 - خبرنامه دانشجویان ایران

کارنامه سبز یا کارنامه نهایی چیست؟
سازمان سنجش آموزش کشور پس از آنکه نتایج نهایی آزمون سراسری(شامل رشته و شهر قبولی داوطلب) را اعلام می‌کند، چند روز پس از آن اقدام به انتشار کارنامه نهایی(کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه) داوطلب می‌کند. درواقع کارنامه نهایی داوطلب همان «فرم انتخاب رشته» داوطلب است که با این کارنامه متوجه خواهد شد که برای قبول شدن در یک دانشگاه منتخب، چه رتبه‌ای را باید کسب می‌کرد.

در ادامه نمونه‌ای از «کارنامه نهایی» را مشاهده می‌کنید:

آنچه باید در مورد «کارنامه نهایی» بدانید - کارنامه نهایی آزمون سراسری 98 - خبرنامه دانشجویان ایران

کارکرد کارنامه سبز چیست؟
پس از انتشار کارنامه نهایی کنکور سراسری سال 98 با دو دسته از داوطلبان طرف هستیم، یک دسته داوطلبانی که در یک رشته محل روزانه قبول شده‌اند و تمایلی به ثبت‌نام ندارند و از طرف دیگر نمی‌خواهند از کنکور سال بعد محروم شوند، اینگونه افراد می‌توانند «درخواست بررسی اشتباه» در انتخاب رشته دهند. دسته بعدی افرادی هستند که از رشته محل قبولی خودشان رضایت ندارند و می‌خواهند با استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه به یکی از انتخاب‌های بعدی انتقالی بگیرند، که این افراد هم می‌توانند درخواست بررسی انتخاب‌های پایینی خود را از طریق سیستم سازمان سنجش آموزش کشور دهند.

ستون های کارنامه به چه معناست؟
کارنامه نهایی کنکور سراسری همان فرم انتخاب رشته داوطلب است که به ترتیب مورد بررسی قرار گرفته و رتبه داوطلب با رتبه آخرین نفر قبولی مقایسه شده است. تصویر زیر نمونه ای از کارنامه نهایی این آزمون را نشان می دهد. کارنامه نهایی دارای 5 ستون است.

ستون ترتیب علاقه: در این ستون ترتیب رشته محل های انتخابی داوطلب که در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 98 درج کرده بود نشان داده شده است.

ستون کد رشته انتخابی: در این ستون کد رشته محل های انتخابی داوطلب درج شده است.

ستون رتبه داوطلب: نشانگر آن است که خود داوطلب نفر چندم در بین تمام کسانی که کد رشته مورد نظر را انتخاب کرده اند شده است.

ستون آخرین رتبه قبولی: این عدد نشانگر آخرین فرد پذیرفته شده در بین همه داوطلبانی است که در یکی از انتخاب های خود کد رشته محل مورد نظر را انتخاب کرده اند.

ستون نتیجه: در این ستون انتخاب های شما به ترتیب علاقه بررسی می شود. در صورتی که در رشته محلی رتبه شما پایین تر از رتبه آخرین نفر قبولی باشد آن رشته محل به عنوان محل قبولی شما اعلام می شود و با علامت * در این ستون نشان داده می شود.

از علامت‌های موجود در کارنامه چه می‌دانید
- وجود علامت ستاره (*) در ستون نتیجه نشان می‌دهد که داوطلب در این کد رشته محل پذیرفته شده است.

- مفهوم عدد 1(یک) بمنزله عدم دارابودن شرایط و ضوابط اختصاصی مندرج در دفترچه‌های راهنما و برگ راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 96 برای انتخاب رشته مربوط می‌باشد (نظیر تکرار کد رشته انتخابی، عدم رعایت جنسیت پذیرش، عدم توجه به ضوابط رشته‌های دارای شرایط خاص برای رشته مذکور و…).

- مفهوم عدد 2(دو) در ستون نتیجه بدین معنی است که شما در زمان اعلام نتیجه نهایی حداقل در یک کد رشته محل جهت انجام مصاحبه به یکی از دانشگاه‌ها معرفی شده اید.

- مفهوم عدد 3(سه) در قسمت نتیجه اولویت قبولی نشانگر آن است که داوطلب با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی و یا جنسیت دیگر پذیرفته شده است.

- مفهوم عدد 4(چهار) مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در رشته مورد نظر توسط وزارت آموزش و پرورش در دست بررسی می باشد.

- مفهوم عدد 5(پنج) مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان(تربیت معلم سابق) ودانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی امتیاز لازم را کسب ننموده و در اولویت جذب قرار نگرفته است این داوطلبان فرصت دارند درخواست بررسی مجدد پرونده را به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت خود ارائه نمایند بدیهی است به درخواست هایی که پس از تاریخ فوق ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهدشد.

- مفهوم عدد 7(هفت) مندرج در ستون نتیجه به منزله عدم کسب حد نصاب امتیاز در مصاحبه تخصصی و یا عدم احراز شرایط “سن، معدل، ویژگی های جسمانی، … و غیبت در مصاحبه” می باشد.

- مفهوم عدد 8(هشت) مندرج در ستون نتیجه به منزله پذیرش در رشته های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد(تربیت معلم سابق) می باشد که در آن رشته ها پذیرش از گروه آزمایشی که داوطلب آن دارای نمره کل بیشتری بوده است صورت گرفته یا اینکه داوطلب ضوابط انتخاب این رشته را نداشته است.

- مفهوم عدد 9(نه) مندرج در ستون نتیجه به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در دانشگاه شاهد، پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه غیرانتفاعی رفاه، داروسازی دانشگاه بقیه الله (عج) و دانشگاه شهید مطهری در دست بررسی است.

آنچه باید در مورد «کارنامه نهایی» بدانید - کارنامه نهایی آزمون سراسری 98 - خبرنامه دانشجویان ایران

سه راه برای استفاده از کارنامه نهایی مورد استفاده قرار می گیرد:
راه حل اول: در خواست بررسی انتخاب  رشته ی اشتباه
اگر سرکارتان تا حداکثر یک ماه بعد از اعلام نتایج یعنی نهایتا تا پایان مهر به این مقاله و کارنامه نهایی افتاد و خواستید با استفاده از کارنامه نهایی یا کارنامه سبز انتقالی بگیرید بهترین راه و اولین راه استفاده از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب رشته سازمان سنجش و تقاضای بررسی اولویت بعدی شماست.

آنچه باید در مورد «کارنامه نهایی» بدانید - کارنامه نهایی آزمون سراسری 98 - خبرنامه دانشجویان ایران

راه حل دوم: انتقالی به انتخاب پایین تر مورد علاقه
همین هفته در دانشگاهی که قبول شده اید ثبت نام کنید تا فعلا به حداقل قانع باشید . برای ترم اول دانشجو شوید و انتخاب واحد کنید اما از اوایل ترم اول با مراجعه به دانشگاه مقصد و با دردست داشتن کارنامه نهایی درخواست دهید که از ترم دوم و در انتخاب پایین تر مورد علاقه تان شما را ثبت نام کنند . این راه درجه موفقیت بیشتری دارد . یعنی درصورتی که دانشگاه مقصد ظرفیت داشته باشد ( که معمولا دارد ) با درخواست شما موافقت می کند و پس از اخذ موافقت دانشگاه مبدا از ترم دوم می توانید در دانشگاه مقصد شروع به تحصیل کنید و واحدهای عمومی که در ترم اول پاس کردید را تطبیق بزنید . اگر هم دانشگاه مقصد با درخواست شما برای انتقالی با استفاده از کارنامه نهایی موافقت نکرد حداقل شانس ثبت نام در قبولی اولیه تان را از دست ندادید.

آنچه باید در مورد «کارنامه نهایی» بدانید - کارنامه نهایی آزمون سراسری 98 - خبرنامه دانشجویان ایران

راه حل سوم: مراجعه به دانشگاه مقصد و ارائه ی درخواست
اگر از رشته و دانشگاهی که الان قبول شده اید خیلی متفرید و حتی یک ترم هم حاضر نیستید سر کلاس بروید از همین فردا با دردست داشتن کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه به دانشگاه مقصد مراجعه کنید و درخواستتان را مطرح کنید. این راه به احتمال زیاد منجر به موفقیت نمی شود زیرا دانشگاه مقصد در بهبوحه ثبت نام از ورودی های جدید خود است و بعید است که با درخواست شما موافقت کند. داوطلبان توجه داشته باشند که اگر محل قبولی فعلی شان یک دانشگاه روزانه باشد سال بعد از شرکت در کنکور سراسری محروم هستند. البته اگر به موقع اقدام کنید می توانید با استفاده از سامانه بررسی درخواست اشتباه در انتخاب رشته از محرومیت کنکور سال بعد معاف شوید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری