گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 330096

در مسیر اربعین/ بخش دوم؛

۹ نکته به مسئولان کاروان‌های دانشجویی سفر اربعین

پیاده‌روی اربعین بزرگترین حرکت مردمی در جهان می‌باشد. حالا که توفیق ما شده است به این حرکت میلیونی قدم بگذاریم پس لازم است نکاتی را که دانستن آن‌ها می‌تواند به ما هنگام سفر کمک کند بدانیم. در ادامه نکات مورد نیاز قبل، حین و بعد از سفر را مطالعه می‌نمایید.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با پایان ماه محرم و آغاز ماه صفر تکاپوی مردمی برای عزیمت به عتبات عالیات در ایام اربعین شروع میشود و شوری بی مثال در بین اعضای جامعه مشاهده میشود.  در این میان نقش دانشجویان هم در راهپیمایی اربعین ویژگی خاص خودش را دارد. دانشگاهیان به خصوص تشکل های دانشجویی اقدام به ثبت نام دانشجویان در غالب کاروان های دانشجویی می کنند و به سمت کربلا حرکت می کنند.

در این گزارش به نکاتی که باید مسئولان کاروان های دانشجویی قبل از سفربه آن توجه داشته باشند، می پردازیم.

۱. آماده سازی فضای دانشگاه:
جهت فضاسازی دانشگاه، برنامه ریزی نمایید، این برنامه می تواند همزمان با محرم آغاز شود به گونه ای که  فضای دانشجویی مشتاق حضور در راهپیمایی اربعین شود ، حتی اگر دانشجویانی شما را در سفر همراهی نکنند، فضاسازی دانشگاه جهت حضور حداکثری در راهپیمایی اربعین و حتی تبیین و توجیه این حماسه عظیم برای آنان امر مهمی است.

در این راستا می توانید از ایده های ذیل استفاده کنید:
- جهت دهی منبر و مداحی های محرم با موضوع پیاده روی اربعین
- برپایی ایستگاه صلواتی با الِمان های موکب های عراقی و تبلیغ پیاده روی اربعین (تبلیغ کاروان، میز ثبت نام، جمع آوری نذورات اربعین و ..از جمله این کارهاست.)|
- برپایی نمایشگاه عکس و پوستر در سطح دانشگاه
- پاسخگویی به شبهات پیرامون این موضوع
- استفاده از ظرفیت کانال ها و گروه های فضای مجازی
- تهیه و پخش بروشور با محتواهای هم راستا با اربعین و ...

۲. سازماندهی کادر اجرایی:
متناسب با ظرفیت پیش بینی شده‌ی کاروان، کادر اجرایی را چینش کنید ، پیشنهاد می گردد ضمن تعیین مسئول ثبت نام، فرهنگی، پشتیبانی برای کل کاروان، به ازای هر اتوبوس، یک مسئول مجزا در بخش فرهنگی ، یک مسوول در بخش پشتیبانی و به همین ترتیب مداح یا سخنران مجزا در نظر بگیرید به تا ضمن هماهنگی با مسئول ارشد، تقسیم کار راحت تر صورت بگیرد و احیانا اگر برای یکی از  اتوبوس ها مشکلی پیش آمد یا به هر دلیلی اگر نیاز شد، امکان جدا کردن اتوبوس مد نظر از کاروان وجود داشته باشد.

۳. کسب آخرین اطلاعات:
مسئولین کاروان حتما نسبت به کسب آخرین اطلاعات و روند قانونی سفر به عتبات، دقت نظر داشته باشند، این موارد شامل گذرنامه ، ویزا، مجوز خروج از کشور، سامانه سماح، شرایط مرز،خدمات ایران و عراق، شرایط جوی و .. می باشد.

۴. اطلاع یافتن از خدمات کشور مبدأ و مقصد:
از  خدمات ارائه شده در کشور ایران و عراق مطلع شوید ، شرایط خروج از مرز های مختلف ، موکب های مستقر در مرز، اسکان در نجف و کربلا ، چگونگی تحویل اتوبوس عراقی بعد از مرز ، چگونگی برگشت تا لب مرز ایران از کربلا ، و ...

۵. ثبت نام به موقع:
ثبت نام کاروان دانشجویی خود را در اسرع وقت انجام دهید ،تبلیغات ، ثبت نام، ، گرفتن مجوز خروج از کشور دانشجویان مشمول، گرفتن ویزای گروهی و ... زمان بر است و ممکن است تاخیر در اقدام، مشکلاتی را برای شما بوجود آورد.

۶. اطلاع رسانی دقیق:
به هنگام تبلیغ ، اطلاع رسانی را به صورت کامل انجام دهید. مواردی شامل: بیان حدود هزینه سفر، زمان رفت و برگشت، جنسیت ثبت نام شوندگان ، امکان ثبت نام به صورت متاهلی، شیوه اسکان( هتل، خانه ، حسینیه، موکب، مدرسه)، وسیله سفر (اتوبوس، قطار ، هواپیما) ،  شهرهای هدف (فقط نجف-کربلا، یا + کاظمین، یا + سامرا) شیوه گرفتن ویزا از جمله مواردی است که باید اطلاع رسانی گردد.

۷. استقاده از امکانات و ابزار متنوع برای ثبت نام : 
شیوه های ثبت نام را در صورت امکان متنوع قرار بدهید تا امکان ثبت نام حداکثری مهیا شود مانند : استفاده از ظرفیت پیامک، شبکه های اجتماعی ، ثبت نام اینترنتی و ثبت نام حضوری
ثبت نام دو مرحله ای: ثبت نام را حداقل  در  دو مرحله انجام دهید و بخشی از هزینه سفر را در ابتدا دریافت نمایید، به گونه ای که اگر افرادی احیانا قبل از سفر انصراف  دادند و هزینه ای برای آنان صرف شده است از مبلغ دریافتی کسر شود و بدین صورت متحمل ضرر نشوید.
در موقع ثبت نام از بیماری های افراد  و شیوه درمان و قرص های مورد نیاز اطلاع حاصل نمایید.
در هنگام ثبت نام از همه ثبت نام شوندگان حتما تعهد کتبی گرفته شود.

۸. جلسه توجیهی قبل از سفر:
حداقل دو جلسه توجیهی برای افراد تدارک ببینید و فهرست نیازمندی ها و شرایط را برای اعضای کاروان تبیین کنید. ضمنا با توجه به شرایط ویژه عراق پیشنهاد میگردد به اعضای کاروان قول امکانات و تمهیدات رفاهی زیاد، داده نشود و شرایط سفر تا اندازه ای (حتی بیش از حد انتظار) سخت تر از واقعیت ترسیم گردد.

9- محتوای جلسه توجیهی:
۱.توجه به عظمت سفر اربعین و تبیین هدف آن  به عنوان  بزرگترین اجتماع مسلمین  و بازتاب آن در جهان
۲. بیان آداب و آثار زیارت
۳.معرفی عتبات و اماکن زیارتی
۴.توصیه به اولویت نماز اول وقت در هر حال
۵.شناخت جریان های سیاسی  اجتماعی عراق
۶.حفظ احترام کامل نسبت به دولت و ملت عراق
۷.احترام کامل نسبت به تمامی مراجع تقلید کشور عراق
۸.توجه به این نکته که عراقی ها مردم ما را به دیده الگو می نگرند.
۹.رعایت نظافت و کمک به فرهنگسازی آن
۱۰. رعایت ادب و احترام و عدم تمسخر مردم سایر کشورها در مورد آداب و رسوم و ....
۱۱. عدم روحیه طلب کاری از خادمین عراقی
۱۲. به رخ نکشیدن پیشرفت های ایران و برتری های نسبی در حوزه های مختلف
۱۳. رعایت کامل ملاحظات وحدت بین شیعه و سنی و حتی وحدت بین شیعیان
۱۴. عدم ورود به  گفت و گو با عراقی ها در رابطه با جنگ هشت ساله
۱۵. کمک به زائران، افراد سالمند ،کم توان یا نیاز مند
۱۶. جلوگیری از اسراف و هدر رفتن غذا
۱۷. پرهیز از پر خوری
۱۸. عدم حضور دراز مدت و ایجاد مزاحمت برای صاحبان مواکب و منازل عراقی ها
۱۹. توصیه به استفاده از وسایل کم حجم و پیشنهاد بسته مسافرتی ضروری و سبک
۲۰. توضیحات زمانبندی اسکان و راهپیمایی
۲۱. توضیح شرایط سفر: مرز، اسکان، غذا، پیاده روی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.