گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 331248

صفر شدن ظرفیت ۱۸ دانشگاه غیردولتی

خاکی صدیق در این باره خاطرنشان کرد: اگر یک دانشگاه سطح بالا که ۷۰ سال است کار آموزشی انجام می دهد، مقدمات بررسی رشته های پیشنهادی این دانشگاه ها در شورای گسترش آموزش عالی که همان کارگروه های تخصصی است، را فراهم نکند، حذف می شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: به نقل از ایسنا، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ظرفیت ۱۸ دانشگاه غیردولتی غیرانتفاعی در سال تحصیلی جدید به صفر رسید و ۱۷ موسسه نیز به علت فقدان جذب دانشجو درخواست تجمیع داده اند.

علی خاکی صدیق درباره درخواست انحلال و تجمیع مراکز آموزشی عالی غیردولتی اظهار داشت : در سال تحصیلی جاری ظرفیت ۱۸ موسسه غیردولتی غیرانتفاعی به صفر رسید که لزوماً به معنای تعطیلی موسسه نیست، اما اگر در گذر سال ها این مسئله تکرار شده و مسئولان این موسسات فکری برای دانشجو جذب نکنند به صورت خودکار منجر به تعطیلی می شود.

خاکی صدیق با بیان اینکه در برخی از این مراکز هم ظرفیت پذیرش دانشجو کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد : ۱۷ موسسه غیردولتی هم تقاضای تجمیع دادند و تعدادی نیز درخواست انحلال کرده اند چرا که در سال های قبل ظرفیت های آنها صفر شده، رشته های بدون متقاضی داشتند یا به علت کیفیت پایین فاقد متقاضی بودند.

وی خاطرنشان کرد: مراکز غیردولتی تهران و اطراف تهران کمتر دارای چنین مشکلاتی هستند چون متقاضی بیشتری دارند.

معاون آموزشی وزیر علوم همچنین درباره گسترش رشته های دارای کاربرد و دانش جدید در دانشگاه های سطح یک ایران گفت: تقاضاهایی که به دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای گسترش رشته ها ارسال می شود دارای زمینه های اشتغال تضمین شده، کاربرد و دانش جدید است.

وی افزود: دانشگاه های سطح یک و دو به دنبال رشته های سنتی و پرمتقاضی فعلی نیستند. یکی از حوزه هایی که بحث افزایش اختیارات دانشگاه ها را هم به دنبال دارد حذف ممیزی سخت کارگروه های تخصصی برای موافقت با ارائه یک رشته به دانشگاه های خوب است.

خاکی صدیق در این باره خاطرنشان کرد: اگر یک دانشگاه سطح بالا که ۷۰ سال است کار آموزشی انجام می دهد، مقدمات بررسی رشته های پیشنهادی این دانشگاه ها در شورای گسترش آموزش عالی که همان کارگروه های تخصصی است، را فراهم نکند، حذف می شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: استادان این دانشگاه ها روی برنامه های جدید درسی کار می کنند، از نظر علمی توانمند هستند و تعدادی از آنها در همین کارگروه های تخصصی وزارت علوم عضویت دارند و این وزارتخانه ضرورتی برای ممیزی روی رشته های درخواستی این دانشگاه ها ندارد.

وی اعلام کرد که رشته های درخواستی دانشگاه های سطح بالا به طور مستقیم در شورای گسترش آموزش عالی بررسی می شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.