گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 331744

بررسی آرای اخیر دیوان عدالت اداری درباره بورسیه‌ها

آرای اخیر دیوان عدالت اداری درباره بورسیه‌ها توسط هیأت عالی تجدید نظر بررسی شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 237 هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمدعلی کی نژاد و با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه کی‌نژاد، رئیس هیأت عالی جذب در خصوص ورود دیوان عدالت اداری مبنی بر لزوم استخدام فارغ‌التحصیلان «راتبه» بورسیه گفت: احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری به پنج دسته تقسیم می شوند که شامل تأکید بر طی فرآیند جذب، رد صلاحیت متقاضی، موظف کردن رئیس دانشگاه به صدور حکم، صادر کردن حکم انفصال‌ازخدمت برای رئیس دانشگاه، لغو حکم متقاضی با توجه به ارزیابی علمی متقاضی و عدم هم‌ترازی دانشگاه است.

در این رابطه نماینده دیوان عدالت اداری گفت: دیوان عدالت اداری صرفاً نسبت به شرایط شکلی و رعایت فرآیند قانونی وارد رسیدگی شده و در موارد ماهوی وارد رسیدگی نمی‌شود. 

وی با اشاره به مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر اساس این مصوبه دیوان عدالت اداری نمی‌تواند وارد ماهیت و شئون علمی شود و تاکنون 72 حکم توسط دیوان عدالت اداری برای بورسیه‌ها صادرشده است.  

در ادامه این جلسه توضیحاتی پیرامون برگزاری سه فراخوان بورسیه در سالهای 96 و 97 و 98  و بررسی بورسیه‌ها در هیأت عالی جذب دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرهنگیان ارائه شد.

عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان ارجاع موضوع راتبه‌ها توسط شورای معین به هیأت عالی جذب تأکید کرد: بنا به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوبه 630 مشمول موضوع راتبه‌ها هم می‌شود و از این‌رو روند رسیدگی به مستندات علمی و متقاضیان جذب، روند دقیقی است. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید سعی کنیم موضوع در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حل شود که نیازی به ورود دستگاه قضایی نباشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها گفت: گره و مشکل اصلی مسأله راتبه‌ها سیاسی شدن موضوع بود که این اشتباه باعث شد حل مشکل راتبه‌ها با دشواری مواجه شود. 

نماینده فنی هیأت عالی جذب گزارشی با اشاره به برگزاری فراخوان‌های سالهای 96 و 97  خاطرنشان کرد: 131 نفر دارای حکم بورس و مدرک دکتری بودند که از این تعداد 25 نفر جذب‌شده‌اند و 21 نفر در حال طی کردن فرآیند جذب هستند.

وی افزود: درباره بقیه افراد با دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فرهنگیان رایزنی صورت گرفته است.  

زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: به دلایلی به تعدادی از بورسیه‌ها ظلم شده است که از این‌رو بهتر است فراخوان بورسیه 98 یک ماه دیگر تمدید شود تا تمامی بورسیه‌ها بتوانند ثبت‌نام کنند.

وی افزود: به‌عنوان ارائه راهکار برای جذب بورسیه‌ها بهتر است که در صورت عدم نیاز در دانشگاه‌ها، از آن‌ها در اندیشکده‌ها استفاده شود.

کی‌نژاد رئیس هیأت عالی جذب گفت: ما نمی‌توانیم حق تظلم‌خواهی شهروندان را سلب کنیم چون این کار خلاف قانون اساسی است و البته بهتر است که مشکلات مربوط به آموزش عالی به نهادهای قضایی ارجاع نشود.

وی افزود: هم‌اکنون هماهنگی و ارتباط خوبی میان آموزش عالی و قوه قضائیه ایجاد شده است.

در این جلسه مصوب شد فرآیند اجرایی آرای اخیر صادره توسط دیوان عدالت اداری در خصوص بورسیه‌ها، ظرف مدت 2 ماه توسط هیأت عالی تجدیدنظر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بررسی و انجام شود.

همچنین مصوب شد با رعایت چارچوب مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی، تمام پرونده‌هایی که به تشخیص دیوان عدالت اداری در صلاحیت رسیدگی آن دیوان است، توسط شعب منتخب دیوان عدالت اداری پس از کسب نظر هیأت عالی تجدیدنظر وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، رسیدگی و منجر به صدور رأی شود.

در ادامه تأکید شد: دبیران هیأت عالی تجدید نظر موظف به ارسال نظر هیأت عالی به شعب مزبور طی مهلت 45 روز هستند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.