گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 333019

احکام متفاوت یک قاضی جوان

«مجتبی کثیریان» قاضی جوان شعبه ۱۰۱ دادگاه فیروزکوه که حکمی جالب برای یک شکارچی صادر کرده بود، خبرساز شد. وی از احکام جایگزین و جالب دیگری هم دارد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، چهارم آبان خبر حکم متفاوت قاضی جان برای یک شکارچی غیرمجاز خبرساز شد (بیشتر بخوانید). ماجرا از این قرار بود که شکارچی غیرمجاز میش باید با تأمین علوفه حیوانات وحشی درفصل سرد به میزان ماهانه 500 کیلوگرم  به مدت دو سال و همچنین پاکسازی منطقه حفاظت شده از زباله با نظارت اداره محیط زیست شهرستان فیروزکوه تنبیه می‌شد. این حکم جالب را به فال نیک گرفتیم و با قاضی جوان دادگاه فیروزکوه به صحبت نشستیم.

مجتبی کثیریان قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه فیروزکوه که متولد سال 1362 است درباره حکم متفاوتی که در مورد شکارچی غیرمجاز داشته است، اظهار داشت: در قانون مجازات اسلامی مجازات جایگزین حبس به عنوان یک مسئله جدی مطرح شده است و قانونگذار به سمتی پیش می‌رود که مجازات حبس، شلاق و جزای نقدی را منتفی کند.

وی با بیان اینکه در این قانون بیشتر  بحث جرم شناسی مورد تأکید است، ادامه داد: ما باید یک سری مجازاتی را به افراد بدهیم که افراد تنبیه بشوند و چیزی یاد بگیرند.

قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه فیروزکوه با اشاره به پرونده‌ شکارچی غیرمجاز، خاطرنشان کرد: قاضی این پرونده تا سه سال حبس می‌توانست صادر کند که در هنگام رای دادن به نظرم رسید که در بحث شکار غیرمجاز بحث آموزشی از هر مجازات دیگری  اهمیت بیشتری دارد لذا تشخیص دادم که این شخص به جای زندان، در فصول سرد یعنی شش ماهه دوم سال نسبت به تهیه علوفه به میزان ۵۰۰ کیلوگرم و نسبت به پاکسازی مناطق حفاظت شده که اداره محیط زیست فیروزکوه تعیین می کند اقدام کند.

کثیریان به اهمیت این آرای صادره در کمک به اداراتی که از نظر مالی و نیرو در مضیقه هستند اشاره کرد و افزود: همه ما باید به سمت این مجازات‌ها برویم چرا که در اصل قانون این را از ما می‌خواهد.

وی در ادامه ابراز داشت: با مطالعه در فقه متوجه می‌شویم بحث حبس را خیلی کم تعیین کردند و بیشتر بحث شلاق و مصادره اموال بیش‌تر از آن‌ درنظر گرفته شده است و همه ما وظیفه داریم بیشتر باید به دنبال این باشیم که فردی مثلا شکار غیرمجاز انجام داده دیگر این کار را انجام ندهد و متوجه شود و به نتیجه برسد که عمل او فارغ از قانون یک کار قبیح است.

قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه فیروزکوه به پرونده دیگری که برای آن حکم جایگزین صادر شده است، تصریح کرد: در حکم دیگری برای فردی که شرب خمر انجام داده بود، بنا به عرف امکان صدور حکم حبس وجود داشت اما برای او حکم مطالعه کتب شهید مطهری صادر شد. جالب‌تر آنجاست که خود متهم بعد از آن نزد من آمد و اعتراف کرد با مطالعه حماسه حسینی استاد مطهری در بین آن‌ آثار خیلی چیزها فهمیده و در ذهن و روانش اثر گذاشته است و ما باید به دنبال این تأثیرات و عدم تکرار جرم توسط شخص خاطی در مجازات باشیم.

کثیریان با تأکید بر اهمیت ریشه‌کنی جرم، یادآور شد: به عنوان نمونه دیش‌های ماهواره به خصوص در نقاط شمالی تهران به وفور دیده می‌شود که ما در این جرم جریمه نقدی ۵۰۰ هزار تومانی تعیین شده، و تأثیری روی مجرم ندارد پس در قوانین باید به دنبال ریشه‌کنی این جرم‌ها به جای مجازات حبس و جزای نقدی بی‌اثر باشیم.

وی در با اشاره به حکم دیگر جایگزین حبس برای یک مجرم دیگر بیان کرد: برای یک فرد دیگر که باید به زندان یا شلاق محکوم می‌شد حکم جایگزین صادر شد تا فرد با مراجعه به کمیته امداد فیروزکوه در طرح محسنین شرکت و با حمایت مالی از کودکان بدسرپرست در یک اقدام اجتماعی مشارکت کند.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری