گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 333163

تنفس مصنوعی به دانشگاه‌ها برای پرکردن صندلی‌های خالی؛

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

وزارت علوم، سال گذشته بازه تکمیل ظرفیت را از دوره های مختلف حذف کرد و همین موضوع امسال بر مصائب دانشگاه های شهریه پرداز که حیاتشان به «جیب» دانشجو است، بیشتر کرده است، به طوری که دانشگاه آزاد در همان روزهای ابتدایی مهر که هنوز کلاس های درس خیلی از دانشگاه ها آغاز نشده بود اقدام به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت کرد که حواشی زیادی را در آن بازه زمانی بوجود آورد.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در سال های اخیر کشمکش بین دانشگاه ها برای جذب دانشجو بالا گرفته است، روزی جمعیت دهه شصتی تمامی صندلی کلاس های درس را پرکرده بود و جمعیت حدود 5 میلیون نفری را به دانشگاه ها کشاند و حالا رفتن این موج گرفتاری زیادی را برای مراکز آموزش عالی که قارچ گونه تاسیس شده اند ایجاد کرده است؛ فقط کافیست به عدد و رقم های خالی ماندن صندلی امسال دانشگاه ها توجه کرد؛ دانشگاه علمی و کاربردی که در آستانه تعطیل شدن است از خالی ماندن ۷۵ درصد ظرفیت ها گفته، دانشگاه های غیرانتفاعی نیز از خالی بودن 60 درصد صندلی ها خبر داده اند، دانشگاه آزاد نیز از آمار 50 درصدی گفته است و دانشگاه های دولتی نیز به لطف «شیر نفت» دولت انگیزه ای برای اعلام صندلی های خالی ندارند.

از سوی دیگر وزارت علوم، سال گذشته بازه تکمیل ظرفیت را از دوره های مختلف حذف کرد و همین موضوع امسال بر مصائب دانشگاه های شهریه پرداز که حیاتشان به «جیب» دانشجو است، بیشتر کرده است، به طوری که دانشگاه آزاد در همان روزهای ابتدایی مهر که هنوز کلاس های درس خیلی از دانشگاه ها آغاز نشده بود اقدام به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت کرد که حواشی زیادی را در آن بازه زمانی بوجود آورد.

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

** آغاز ماجرا
ماجرای ممنوعیت تکمیل ظرفیت از دی ماه سال گذشته و با مصاحبه معاون وقت آموزشی وزارت علوم آغاز شد، جایی که مجتبی شریعتی نیاسر در یک نشست خبری با اشاره به حذف تکمیل ظرفیت گفت: از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت نداریم و دانشگاه ها تنها در دو مرحله بهمن و مهرماه دانشجو پذیرش خواهند کرد. بعد از آن بود که ابراهیم خدایی درباره این تصمیم گفت: "براساس مصوبه جلسه دهم شورای سنجش و پذیرش مقرر شد که از سال ۱۳۹۷ به علت برخی مسایل مانند جابجایی دانشجو، خالی ماندن ظرفیت‌ها و بهم ریختن برنامه ریزی آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، تکمیل ظرفیت نداشته باشیم". وی گفت: "همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دولتی و یا غیردولتی برای هرگونه پذیرش باید با دبیرخانه این شورا که در سازمان سنجش آموزش کشور مستقر است، هماهنگی لازم را انجام دهند". (بیشتر بخوانید)

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

** دانشگاه آزاد راه خودش را رفت
این موضوع بدون توجه دانشگاه ها همراه شد و پس از پایان ثبت نام ورودی های جدید و توزیع دانشجو در دانشگاه ها و خالی ماندن صندلی ها، دانشگاه ها تازه متوجه شدند که دچار چه مسئله ای شده اند، دانشگاه آزاد در همان هفته اول مهرماه با انتشار فراخوانی از تکمیل ظرفیت در «تمامی» دوره ها خبر داد؛ مسئله ای که با ورود شورای سنجش و پذیرش همراه شد و همین موضوع با رفت و آمدهای زیادی از سوی دانشگاه آزاد و این شورا همراه بود و در نهایت شورای سنجش و پذیرش تصمیم گرفت به دوره های پزشکی این دانشگاه مجوز تکمیل ظرفیت دهد. البته تلاش های این دانشگاه برای اخد مجوز دیگر دوره ها نیز ادامه داشت تا اینکه روزگذشته این دانشگاه در اطلاعیه ای از مجوز پذیرش دانشجو در تمامی دوره ها در تکمیل ظرفیت خبر داد؛ بهروز طهماسب کاظمی گفت: پیرو برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در روز چهارشنبه اول آبان مقرر شد، دانشگاه آزاد اسلامی نیز مشابه سایر زیر نظام‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به پذیرش دانشجو به منظور تکمیل ظرفیت خود در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کند. با هماهنگی سازمان سنجش آموزش کشور، زمان و چگونگی ثبت نام از داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت مقاطع فوق متعاقباً اعلام و اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

بیشتر بخوانید// نگاهی حقوقی با ماجرای درگیری سنجش و دانشگاه آزاد در تکمیل ظرفیت

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

** پذیرش در دانشگاه غیرانتفاعی با تغییر واژه!
از سوی دیگر دانشگاه های غیرانتفاعی نیز که در ابتدای مهرماه از انجام هرگونه تکمیل ظرفیت منع شده بودند اما توانستند با واژه سازی مجوز تکمیل ظرفیت بگیرند؛ رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی روز گذشته در مصاحبه ای با رسانه ها  درباره تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتقاعی گفت: تکمیل ظرفیت نداریم بلکه تمدید ظرفیت است به این معنی که دانشجویی که ثبت نام کرده است نمی تواند جابه جا شود اما اگر ظرفیت مشخصی را به دانشگاه ارائه داده اند و نیمی از آن تکمیل شده، دانشگاه می تواند مابقی مانده از ظرفیتش را دانشجو پذیرش کند.

** دانشگاه علم کاربردی هم مجوز گرفت
البته این موضوع به اینجا ختم نشد و دانشگاه علمی کاربردی که مسئولانش از خالی ماندن دو سوم از صندلی های این دانشگاه خبر داده بودند اخیرا در اطلاعیه ای کوتاه اعلام کرد: موافقت شورای سنجش آموزش کشور برای تکمیل ظرفیت پذیرش این دانشگاه اعلام شد و بخشنامه های تکمیلی در این خصوص متعاقباً اعلام خواهد شد.

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

** سنجش و پذیرش دلش سوخت!
 این فضا در نهایت منجر به این شد که شورای سنجش و پذیرش در جلسه آخر خود که اول آبان برگزار شد تکمیل ظرفیت را دوباره برای دانشگاه ها باز کند، در اطلاعیه این شورا آمده است: تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته، آزمون کاردانی به کارشناسی، آزمون فنی و حرفه ای، آزمون جامع علمی- کاربردی و آزمون سراسری ( فقط برای رشته محل های صرفاً براساس سوابق تحصیلی) اجرا می شود. مرحله تکمیل ظرفیت براساس برنامه زمانی هماهنگ شامل زمان ثبت نام، انتخاب رشته، اعلام نتیجه و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان در هر آزمون صورت می پذیرد. برنامه زمانی ثبت نام یا انتخاب رشته و نحوه پذیرش این تکمیل ظرفیت ها در هریک از آزمونها، پس از هماهنگی با زیرنظام های آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور متعاقباً اعلام خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.