گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 333772

امین قاسمی شهابی

آبان پیش‌رونده و 13 آبان در خود مانده

در 13 آبان 57 آنانی که پشت دیوار سفارت خیابان طالقانی بودند در خط آمریکا و مقابل خط امامی ها بودند و در 13 آبان 98 بعد از گذشت چهل سال آن دیوار امتداد های فراوانی پیدا کرده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: امین قاسمی شهابی*// امروز پس از گذشت قریب به چهل سال از واقعه تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 58 با دو روایت و نگاه به ماجرا مواجه هستیم. یک نگاه 13 آبان را صرفا در حد یک مناسبت تقویمی کاهش داده و به عکس یادگاری در تجمعات دانش آموزی بسنده میکند و مانند بسیاری از مسئولان سرشوق از اینکه دانشجویان و دانش آموزان با شور و اراده به راهپیمایی آمده اند، از زنده بودن روحیه استکبار ستیزی می‌گوید. بی آنکه قدمی در تبیین آن برای نسل جوان برداشته باشند. در این نگاه سقف ایده پردازی فرهنگی در 13 آبان پخش آهنگ مرگ بر آمریکای استاد قره داغی است و سوزاندن پرچمی و عکس نوستالژیک از آن دوران و تمام. در یک کلام نگاه در خودمانده به روز استکبار ستیزی. و البته این از عجایب روزگار است که بعضی از افرادی که خود با شور و شوق این حادثه را رقم زده اند امروز به این نگاه مبتلا هستند.

نگاه دوم تقلیل وقایع و انگیزه های آنان به نمادها و مناسک و زندانی کردن افق های آن در بن بست مناسبت زدگی را ظلم بزرگ بر حقیقت می‌داند و معتقد است 13 آبان روز ادامه استکبار ستیزی و کشف سنگرهای جدید مقابله با طاغوت آمریکاست. امروز با گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی این نگاه و روحیه در جوانان انقلابی آشکارا غالب است. در یک کلام آن را میتوان 13 آبان پیش رونده نامید.

در 13 آبان 57 آنانی که پشت دیوار سفارت خیابان طالقانی بودند در خط آمریکا و مقابل خط امامی ها بودند و در 13 آبان 98 بعد از گذشت چهل سال آن دیوار امتداد های فراوانی پیدا کرده است.

امروز مسئولی که حل مشکلات را بجای اعتماد به ظرفیت های مردم در دستان چشم آبی های غرب می‌بیند پشت دیوار سفارت است.

امروز سودجویی که برای ارزنی سود بیشتر خنجر به اقتصاد ملی می‌کشد پشت دیوار سفارت است.

امروز مسئولی که شفافیت سازوکارهای محرمانه را برای بیگانگان می‌پسندد ولی زیربار شفافیت رای خود نمی‌رود پشت دیوار سفارت است.

امروز فرقی نمیکند که خود درگذشته کدام طرف دیوار بوده باشی اما دستگاه تحت مدیریتت پناهگاه جواسیس باشد، باید به جایگاه خودت تاملی بکنی...

دانشجوی خط امامی مثل دانشجویان اوان انقلاب همه اینها را در مقابل خود می‌بیند و روزی عزم اثبات مستکبر بودن آنان خواهد کرد.

علاوه بر اینان ترجمان 13 آبان برای جوان دانشجوی خط امامی در سال 98 یعنی شناسایی شاهراه های فشار اقتصادی و فهم ابعاد جنگ رسانه ای استکبار و حرکت و مطالبه وگفتمان سازی و روشنگری در جهت خنثی کردن آن.

13 آبان روز استکبار ستیزی است و استکبار ستیزی یعنی عدالتخواهی در اندازه‌ی جهانی.

13 آبان یعنی بدانیم همان آمریکایی که موشک بر هواپیمای مسافربری ما شلیک میکند کمر همت به خالی شدن سفره مردم ما کرده است.

13 آبان روز سرور هم هست. رزو رسوا شدن هیمنه پوشالی آمریکا هم هست، 13 آبان پیش رونده یعنی ایمان به ظفر و استمرار پیروزی.

*امین قاسمی شهابی عضو تشکل آرمان(عدالتخواه) دانشگاه شیراز

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.