گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 334187

هم‌زیستی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان و سگ‌های ولگرد

با تعجب از دانشجویانی که از حضور سگ‌های ولگرد در دانشگاه نمی‌ترسیدند پرسیدیم که چرا کسی برای ساماندهی به این سگ‌ها کاری نمی‌کند؟

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری دانشجو، مساله امنیت در دانشگاه‌ها مساله‌ای است بسیار پر اهمیت و مهم، خصوصا اگر دانشجویان از استان‌ها و شهر‌های دیگری برای تحصیل به آن دانشگاه آمده باشند.

هرکدام از ما در طول تحصیل شاهد حضور حیواناتی مانند گربه و یا پرنده در حیاط دانشگاه بوده ایم، گاهی هم با واکنش‌های ترس از دانشجویان اغلب دختر دانشگاه مواجه شده ایم. اما گربه یا کبوتر و یا حشرات موذی هیچکدام نمی‌توانند مخل امنیت و جان دانشجو شوند.

به دعوت از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در همین خصوص یعنی امنیت، به این دانشگاه رفتیم.

قبل از ورود به دانشگاه یعنی حدودا سال گذشته بود که در خبر‌ها شنیده بودیم که چند سگ به یک دانشجو حمله ور شدند و او را به شدت زخمی کرده بودند، دروغ چرا! شاید ماهم اول باور نکردیم و با خود گفتیم احتمالا این دانشجو در حال اذیت و آزار این سگ بوده که باعث حمله و زخمی شدنش شده است.

اما هنگامی که پایمان به محوطه دانشگاه یعنی همان محل تجمع سگ‌های ولگرد باز شد، تازه فهمیدیم چه خبر است و این حجم ارسال عکس و فیلم و خواهش و التماس دانشجویان این دانشگاه دور از واقعیت نبوده و اوضاع خیلی وخیم‌تر از آنچه که حدس می‌زدیم است.

با بعضی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه گعده‌ای گرفتیم و شروع به صحبت کردن در مورد حضور سگ‌های ولگرد و گا‌ها وحشی و هار در محیط اصلی دانشگاه کردیم.

یکی از دانشجویان دختر که در حال فرار از گوشه حیاط به سمت سلف بود صدای مارا نشنید و مستقیم به طرف سلف رفت، اما گویا او ترم جدید دانشگاه محسوب می شد، زیرا دانشجویان دیگر شروع به خندیدن کردند و با حالت تمسخر او را ترم یکی خطاب کردند و یکی دیگر از دانشجویان باصدای بلند گفت: چیزی نیست چند وقت که بمونی عادت می‌کنی! حتی اسم هاشون رو هم حفظ میشی.

با تعجب از دانشجویانی که از حضور سگ‌های ولگرد در دانشگاه نمی‌ترسیدند پرسیدیم که چرا کسی برای ساماندهی به این سگ‌ها کاری نمی‌کند؟ یکی از دانشجویان در پاسخ گفت: آخه چرا ساماندهی کنند این سگ‌ها که کاری با کسی ندارند، گناه دارند، هرکس می ترسد از این دانشگاه برود.

اما این صحبت او با مخالفت‌های دیگر دانشجویان مواجه شد، یکی به او گفت: تو اگر سگ می‎خواهی همه را بردار و با خود ببر، یکی دیگر نیز گفت: ما اینجا امنیت نداریم. چند دقیقه در محوطه نمی توانیم بمانیم، حتی شب‌ها به ماشین هایمان حمله می‌کنند من حتی فیلم هم از این حمله‌ها دارم.

یکی دیگر از دانشجویان دختر که زمان صحبت با ما چشمانش مضطرب و نگران و به دنبال سگ‌ها بود، گفت: یکی از همین سگ‌ها چند وقت پیش در حال راه رفتن همراه دوستم بودم چنان به ما حمله کرد که من و دوستم در حال فرار بودیم که روی زمین افتادیم و پای من زخمی شد. ما نمی دانیم چطور باید از خطر این حضور سگ‌های ولگرد در دانشگاهی که باید امنیت جان دانشجو را تامین کند در امان باشیم.چرا مسئولین برای حذف سگ های ولگرد کاری نکرده اند؟

در همان حین یکی از دانشجویان فعال در فضای مجازی پیامی را به ما نشان داد که دقیقا مرتبط با همین موضوع بود، ما از او درخواست کردیم تا عکس این پیام را برای ما ارسال کند تا بتوانیم در گزارش به کار ببریم.

با دانشجویان خداحافظی کردیم و به سمت سلف حرکت کردیم، راستش تمام ذهن من درگیر دانشجویی بود که با ترس و اضطراب از حضور سگ‌ها به سمت سلف دویده بود. رفتیم تا او را بیابیم.

داخل سلف شدیم از قضا آن دختر درست روبروی درب سلف نشسته بود، و مشغول غذا خوردن بود.

کنارش رفتم و شروع به صحبت با او کردم، از او علت فرارش را جویا شدم، غذا در دهانش ماند و همانطور خیره آن را بلعید و گفت: شما من را دیدید؟ ماهم علت حضورمان در دانشگاه را برایش شرح دادیم و او هم از ما و حضورمان استقبال کرد و گفت: من امسال تازه از شهرستان به این دانشگاه آمده ام، خیلی سخت توانسته ام رشته پزشکی قبول شوم و از طرفی نیز از سگ وحشت دارم. نمی دانم چطور می خواهم چند ترم اینجا بمانم، خانواده ام از وضعیت ناامن این دانشگاه اطلاعی ندارند، چند بار به فکر ترک تحصیل افتادم، اما باز هم ماندم.

نمی دانم تا کی قرار است شکل و ظاهر دانشگاه این طور باشد و امنیت در این مکان برقرار نباشد.

از وصف حال و روز این دانشجو از زبان او متاسف شدیم و با او خداحافظی کردیم و از درب سلف به سمت بیرون راهی شدیم که با صحنه‌ای عجیبی مواجه شدیم، صحنه‌ای که شاید برای ما و مخاطبین و کسانی که برای اولین بار به این دانشگاه می‌آیند عجیب باشد، اما برای دانشجویان آنجا به صحنه تکراری و همیشگی تبدیل شده است.

دانشجویان دیگری نیز بودند که ازاین وضع شکایت داشتند، اما برخی دیگر را هم مشاهده کردیم که حتی یک پرس یا دو پرس غذا را برای این سگ‌ها خریداری کرده و جلوی آن‌ها می ریختند و از آن‌ها فیلم و عکس تهیه و در اینستاگرام خود منتشر می‌کردند.

شاید یکی از دلایلی که این وضعیت ساماندهی نمی‌شود و سگ‌های ولگرد جمع نمی‌شوند، همین رسیدگی و غذا دادن دانشجویان به آن‌ها و یا عدم مدیریت دانشگاه در این موضوع بوده که پس از گذشت یکسال از حادثه حمله سگ‌های ولگرد به یک دانشجو در این دانشگاه کاری برای جمع آوری سگ‌های ولگرد انجام نشده است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.