گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 334589

روحانی: مقاومت و تعامل با دنیا منافاتی با یکدیگر ندارند

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آنهایی که می گویند تعامل نکنیم معنی کلامشان را ظاهرا به خوبی هضم نکرده اند، گفت: تعامل نکردن به معنای منزوی شدن است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، حسن روحانی بعدازظهر دوشنبه در آیین افتتاح کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت ضمن گرامیداشت هفته وحدت و اینکه در ماه ربیع المولود قرار داریم، اظهار کرد: وقتی تلاش های سازنده کارآفرینان، مهندسان، سرمایه گذاران و کارگران ایرانی نمود دارد و به نتیجه می رسد خوشحالی ما مضاعف می شود.

وی ادامه داد: هر وقت بتوانیم چنین کارخانه ای را افتتاح کنیم که ۸۰۰ هزار تن در سال به ما آهن اسفنجی بدهد مبارک و باعث خوشحالی است؛ اما این اقدامات را در شرایط تحریم و فشار داریم به ثمر می رسانیم.

رئیس جمهور گفت: به نظر من هر یک از طرح های بزرگی که افتتاح می شود یک ضربه کاری به بدخواهان ما در سراسر دنیاست. ایران مقتدر، توانمند و عالم با جوانان غیور و دانشمند و پرتلاش هر روز قدم جدید را برمی دارد. اینکه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در اینجا ارزش کار و مجموعه سرمایه گذاری است که امروز در فاز اول به ثمر رسیده و همچنین عملیات اجرای فاز دوم هم آغاز شده است به معنای آن است که ما با همه توان و تلاشمان راه توسعه و پیشرفت کشور را ادامه می دهیم.

وی با تاکید بر لزوم حفظ عزت ملی و ایستادگی در برابر قدرت های دنیا ادامه داد: این حرف و سخنی که بر آن تکیه می کنیم تنها با عمل امکان پذیر است و شعار ما را به جایی نمی رساند؛   شعار برای تشویق و اینکه هر از گاهی به مناسبتی دور هم جمع شویم بدون ایراد است؛ اما اساس کار تلاش عملی ما و توانمندیمان را به ظهور رساندن است.

روحانی عنوان کرد: اینکه ما در حوزه فولاد چند سال پیش در رتبه ۱۳ دنیا بودیم و امروز در رتبه دهم هستیم و کشورهایی مثل فرانسه و ایتالیا را پشت سر گذاشته ایم به معنای غرور ملی و عزت ملی است.

ملت ایران تحریم ناپذیر است
وی عنوان کرد: اینکه ما می توانیم نیازمندی های فولاد کشورمان را در بسیاری از زمینه ها تامین و مازاد آن را به دنیا صادر کنیم به معنای این است که این ملت تحریم ناپذیر است؛ اگر یک جایی را تحریم کنند از مسیر و راه دیگر فعالیت خودمان را ادامه می دهیم.

روحانی با اشاره به اینکه چندین نکته برای ما حائز اهمیت است، افزود: اولین نکته مساله اشتغال نسل جوان است جوانان ما باید مشغول به کار شوند و امنیت خانواده با اشتغال بچه ها است. شما نمی توانید به یک خانواده ای امنیت بدهید که فرزندانشان بیکار هستند چرا که در این شرایط او امنیت نخواهد داشت. امنیت در سایه اشتغال نسل جوان عزیز ماست، نسل جوان ما نسلی تحصیلکرده است معمولا جوانان امروز جمع بزرگشان را فارغ التحصیلان دانشگاه ها تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: ما باید اشتغال درخور جوانان را ایجاد کنیم؛ برخی اشتغال ها وجود دارد و جایش هم خالیست و ممکن است از نیروی غیرایرانی هم گاهی استفاده کنیم اما باید کار و شغل متناسب با شان و مقام و تحصیلات جوانان ایجاد کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: دیروز در افتتاح کارخانه توربین در یزد واقعا برای من بسیار خوشحال کننده بود که نسل جوان تحصیلکرده ایرانی قطعات مختلف این توربین باعظمت را می سازند و کیفیت و سایز آن را بالا می برند این کار بسیار ارزشمند است و می تواند باعث شود که امروز بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

روحانی با اشاره به افتتاح سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش صنعت و ۸۰۰ میلیارد تومان وزارت نیرو در استان یزد طی روز گذشته گفت: همچنین در استان های مختلف نیروی جوان تحصیلکرده پرکار و پرتلاش ما به عنوان استادان کار امروز در کارخانه ها فعال و در حال تلاش هستند. اینکه ما در استان های یزد و کرمان شاهد این همه افتتاح ها هستیم باعث فخر و افتخار ماست.

رئیس جمهور تصریح کرد: افتتاح این پروژه ها به معنای این است که ما دلگرم و بانشاطیم و آینده را روشن می بینیم؛ در گزارش اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت مشاهده کردم مجوزهایی که برای تولید بخش ها و کارخانجات مختلف و تولیدات صنعتی صادر شده است نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که به معنای امید است. اگر امید نبود این آمار و ارقام افزایش پیدا نمی کرد هم افتتاح ها و هم تعداد افراد متقاضی برای دریافت مجوز لازم برای انجام کار در حال افزایش است.

وی گفت: این آمار و ارقام و اینکه در دنیا افزایش و توسعه تولید فولاد ۳.۵ درصد و در ایران ۶.۵ درصد است به معنای آن است که ما در مسیر درستی در حال حرکت هستیم.

مقاومت و تعامل با دنیا منافاتی با یکدیگر ندارند
روحانی بیان کرد: ایستادگی، مقاومت، صبر، تحمل، سخت کوشی، تلاش و در کنار آن تعامل با دنیا باید با هم باشند و این دو موضوع منافاتی با یکدیگر ندارد. برخی فکر می کنند اگر مقاومت کردیم یعنی باید با همه قهر کنیم؛ نه، ما اهل قهر نیستیم. برخی گمان می کنند اگر با دنیا حرف بزنیم دست های ما از توان می افتند در صورتی که چنین چیزی نیست.

وی ادامه داد: ما فولاد و نفت تولید کرده و آن را ضمن مصرف، به دنیا صادر هم می کنیم؛ مگر می شود یک کشوری در مسیر پیشرفت قرار بگیرد و منزوی باشد؟ آنهایی که می گویند تعامل نکنیم معنی کلامشان را ظاهرا به خوبی هضم نکرده اند. تعامل نکنیم به معنای منزوی شدن است در صورتی دشمنان ما می خواهند که ما منزوی شویم.

سر هر میز مذاکره ای که برای منافع ملی ما لازم باشد با افتخار می نشینیم
روحانی گفت: ما با همه دنیا حرف می زنیم و سر هر میز مذاکره ای که برای منافع ملی ما لازم باشد و ضرورت داشته باشد با افتخار می نشینیم. امروز مدیرعامل مجتمع فولاد بافت به من گفت افتتاح امروز در سایه برجام انجام شد چرا که بسیاری از بخش های این کارخانه در خارج گیر بود و نمی توانست وارد کشور شود و برجام این ها را وارد کرد.

رئیس جمهور بیان کرد: در یزد هم این مساله مطرح شد که در سایه برجام توانستند بخش های مهمی را وارد کنند. درست است در کارخانه ای ممکن مثلا ۷۰ درصد تولید کارخانه خودمان باشد اما گاهی ۱۰ درصد یا ۲۰ درصد باید تجیهزاتی را وارد کنیم.

وی گفت: تمام تحولی که در پارس جنوبی توانستیم در عرض چند سال محقق کنیم به اندازه پیشرفت همه دوران تاریخ پارس جنوبی است و ۱۱ فاز را افتتاح کنیم که دلیل آن برجام بود وگرنه هیچ کدام از این ها افتتاح نمی شد. تمام کمپرس ها و بخش های مهم در گمرکات دنیا خوابیده بود و با برجام راه باز شد و امکان ورود این تجهیزات به کشور محقق شد.

روحانی عنوان کرد: نمی دانم چرا بعضی ها از برخی کلمات خیلی خوشحال نمی شوند؛ قدرت دیپلماسی، قدرت علم، قدرت حرف زدن برای ما افتخار است، از طریق علم، درایت، منطق، حکمت و از راه پند و موعظه و مجادله ای که به بهترین شکل باشد باید عمل کنیم. راه معرفی اسلام حکمت، موعظه و مجادله به نحو احسن است.

وی گفت: ما قدرت حکمت داریم ما حکمیان بزرگ در این کشور در زمینه های مختلف داریم؛ همه مقاومت کردیم اما حالا تحریم آمده است آن بخشی از تجهیزات و امکاناتی می خواستیم وارد کشور شد و بخشی هم که قرار بود مهندسان خارجی راه اندازی کنند خودمان راه اندازی می کنیم این به معنای مقاومت داخلی است ضمن اینکه از توانمندی دنیا هم استفاده می کنیم

رئیس جمهور با اشاره به اینکه خط قرمز ما این است که حقوقمان محفوظ بماند و در مسیری که حرکت می کنیم عزت ملی ما محفوظ بماند، افزود: اما اینکه با کسی برای منافع ملی در چارچوب عزت ملی صحبت کنیم چیزی است که خداوند به ما امر کرده است و راه ما بوده است. پیامبر گرامی ما با همه حرف می زد و پیمان می بست و حتی با کفار پیمان بست؛ پیمان را می شکستند پیمان دوم را می بست و کسی بر پیامبر خرده نمی گرفت چرا که راه این است.

روحانی گفت: آن کسی که پیمان می شکند ضرر می کند و آن کسی که پای عهد و پیمان ایستاده است همیشه پیروز میدان و موفق است. پس کار و تلاش شما به معنای مقاومت ملت به مفهوم ایستادگی واقعی، آبادانی کشور، اشتغال است.

وی گفت: امروز در استان کرمان خوشحالم که در رفسنجان ما یک پارک علم و فناوری را به مردم هدیه کردیم که می تواند حرکت بزرگ در کشور ما ایجاد کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.