گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 334877

لاریجانی: اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی عمومی در حال تحصیل هستند

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی عمومی در حال تحصیل در کشور هستند و باید صبر کنیم تا این افراد فارغ التحصیل شوند و به عرصه خدمات وارد شوند و اینکه بدون ارزیابی این مسائل، تحلیل های نادرست ارائه دهیم کاملا غلط است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دکتر باقر لاریجانی امروز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت سی امین سالگرد تاسیس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی وزارت بهداشت در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: شبکه آموزش پزشکی یکی از بزرگترین شبکه های علوم پزشکی در کشور است و ۱۲ درصد هیئت علمی علوم پزشکی ۳۰ تا ۴۰ درصد تولیدات علمی کشور را به ثمر می رساند.

وی خاطرنشان کرد: حوزه آموزش پزشکی در وزارت بهداشت ۵۰ درصد مکاتبات را به خود اختصاص می دهد و فرایند آموزش پزشکی به حدی پیچیده است که مسائل مختلفی را ایجاد می کند که برخی از آنها را در رسانه ها شاهد هستید.

لاریجانی تاکید کرد: باید سهم روشنی از مرجعیت علمی پیدا کنیم و دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی با نقشه روشنی پیش بروند چرا که در  صورت نبود نقشه راه، نیروی انسانی که به آنها اختصاص می یابد هدر می رود. 

وی با اشاره به دانشگاهای نسل جدید یادآور شد: زمانی بحث این بود که آموزش پزشکی به شرکت های دانش بنیان چه ارتباطی دارد؟ اما اکنون اگر دانشگاهی می خواهد موفق شود باید بتواند ارتباط میان شرکت دانش بنیان و آموزش را برقرار کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون هزار شرکت دانش بنیان در دانشگاههای علوم پزشکی وجود دارد و هر ۱۲ عضو هیئت علمی یک پروژه خارج از دانشگاه دارند.

وی از آمایش مناطق علوم پزشکی کشور به عنوان نوعی فدرالیسم آموزشی نام برد و گفت: همین آمایش توانسته است در بحث محاسبات نیروی انسانی حوزه علوم پزشکی به ما کمک کند چرا که نمی توان یک دانشگاه بزرگ را برای یک شهر کوچک تاسیس کرد. باید منطقی با حوزه آموزش برخورد کنید و در ترجمان جدید مناطق آمایشی با دانشگاهها توافق کرده ایم که در ۵ سال آینده به چه میزان نیروی انسانی نیاز دارند و نقشه راه آن را ترسیم کنند.

لاریجانی تصریح کرد: حوزه مجازی سازی یکی از حوزه های مهم توسعه آموزش پزشکی است که اکنون هزار عضو هیئت علمی بدون آنکه از محل خدمت خود منفک بشوند آموزش پزشکی مجازی دیده اند.

وی افزود: قرار بود همه دروس علوم پزشکی در همه دانشگاهها بر روی سایت دانشگاه علوم پزشکی مجازی قرار داده شود که امیدواریم به زودی این پروسه تکمیل شده و امکان آموزش مجازی برای همه دانشگاهها فراهم شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امروز همه دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستانهای آموزشی، اعتباربخشی شده اند و به زودی تمام دبیرخانه های حوزه معاونت آموزشی چارچوب کار را بر اساس اعتباربخشی به دانشگاهها ابلاغ می کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه در برخی از رشته های تحصیلات تکمیلی بویژه در دکترای تخصصی علوم پزشکی با ظرفیت خالی مواجه هستیم می توانیم آن را با دانشجوی خارجی پر کنیم. این موضوع یکی از موضوعات مهم ماموریت بین المللی سازی است.

لاریجانی از شبکه سازی ماموریت گرایی و تعیین استراتژی کلان دانشگاهها به عنوان یکی از فعالیت های مهم آموزش پزشکی نام برد و افزود: مراکز توسعه آموزش علوم پزشکی باید ترجمان نوآوری و ماموریت گرایی را پیش ببرند.

وی از دانش پژوهی به عنوان یکی از مهمترین اقدامات حوزه آموزش علوم پزشکی نام برد و افزود: اینکه اثر فعالیت آموزشی با پژوهش در دانشگاههای علوم پزشکی معادل سازی شده است و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد یک گام مهم برای حوزه آموزش پزشکی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تقویت مرجعیت علمی، ماموریت گرایی، تمایز، رویکرد آموزش مجازی، روزآمد کردن استادان و پاسخگویی اجتماعی به عنوان مهمترین ماموریت های مراکز توسعه آموزش علوم پزشکی نام برد.

وی گفت: اکنون چند هزار پزشک عمومی به نام پزشک خانواده در حال فعالیت در کشور هستند و اگر ما می خواستیم که آنها را به صورت جداگانه آموزش دهیم بخشی از کار شبکه مختلف می شد اما هم اکنون آموزش مجازی پزشک خانواده برای آموزش این تعداد پزشک عمومی در حال اجرا است.

لاریجانی با اشاره به چالش ها در حوزه آموزش پزشکی تصریح کرد: ما در نهایت با فشارهای بیرون و درون حوزه آموزش مجبور شدیم ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت گروه پزشکی را زیاد کنیم که همین موضوع بسیاری از برنامه های کشوری را به هم می زند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی عمومی در حال تحصیل در کشور هستند و باید صبر کنیم تا این افراد فارغ التحصیل شوند و به عرصه خدمات وارد شوند و اینکه بدون ارزیابی این مسائل، تحلیل های نادرست ارائه دهیم کاملا غلط است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری