گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 335267

حمزه دستیار

چرا موافق سهمیه بندی بنزین هستم؟(خوبِ اشتباهی)

در صورتیکه با راهبرد غلط دولت در حذف کارت سوخت هوشمند(سال ۹۴)، علاوه بر ضرر سی هزار میلیارد تومانی، کشور به زودی خودکفایی در حوزه بنزین را از دست می داد و واردات بنزین از دغدغه های جدی و جدید ملت می شد، خوب است بدانید کشوری مانند چین ۱۹ برابر ما جمعیت دارد ولی ۲۵ میلیارد دلار کمتر از ایران برای یارانه انرژی هزینه می‌کند.

خبرنامه دانشجویان ایران: حمزه دستیار*// دهک دهم(قشر ثروتمند) بیش از ۲۳ برابر دهک اول جامعه از یارانه بنزین بهره می برند، یارانه ای که هزینه آن از بیت المال و از جیب مردم پرداخت می شود و سودش به جیب ثروتمندان با ماشین های فوق لاکچری و خانواده های با چندین ماشین می رفت!

یعنی از جیب یک روستایی هزینه ای برای یارانه پنهان سوخت می شد اما سودش برای فلان کارخانه دار با ده ها ماشین بود.

از طرفی قرار است درآمدهای حاصله از این طرح(نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان) به صورت یارانه جدید به حساب قشرهای محروم اضافه می شود.

در صورتیکه با راهبرد غلط دولت در حذف کارت سوخت هوشمند(سال ۹۴)، علاوه بر ضرر سی هزار میلیارد تومانی، کشور به زودی خودکفایی در حوزه بنزین را از دست می داد و واردات بنزین از دغدغه های جدی و جدید ملت می شد، خوب است بدانید کشوری مانند چین ۱۹ برابر ما جمعیت دارد ولی ۲۵ میلیارد دلار کمتر از ایران برای یارانه انرژی هزینه می‌کند.

همچنین با این تصمیم قاچاق کنترل می شود و مصرف بی رویه سوخت کاهش می یابد.

پس دلیل اعتراضات چیست؟

اصولا مردم اعتمادشان به دولت را از دست داده اند، باور مردم به بسته های حمایتی دولت از بین رفته و فشارهای اقتصادی وارده به جامعه ناشی از تصمیمات غلط دولت در چند سال اخیر جلوی چشم ملت است و همین اعتماد را سلب می کند.

مردم پر از سوال و ابهام هستند:

چرا تصمیم نیمه شب اعلام شد؟ چرا روز تعطیل؟

چرا به صورت شوک خبری اعلام شد؟ چرا از قبل هیچ توضیحی داده نشد؟

اعضای کمیسیون انرژی و وزیر نفت خبر از عدم افزایش قیمت می دادند، پس چرا قیمت افزایش پیدا کرد؟

رئیس جمهور بارها اعلام کرده بود دو نرخی شدن فساد زاست، پس چرا دو نرخی شد؟

درآمدهای حاصله با چه مکانیسمی به مردم می رسد، احمدی نژاد سال ۸۶ همه این موارد را توضیح داده بود، چرا روحانی با مردم صحبت نمی کند؟

چرا مجلس از این موضوع بی خبر است، پس کجا کارشناسی شده است؟

عامل سوم نگرانی مردم ترس از افزایش قیمت همه اجناس بواسطه افزایش قیمت بنزین است‌.

مردم عدم نظارت درست بر بازارها را به عینه دیدند و تحمل فشار تورمی دیگری را ندارند زیرا یکی از بزرگترین #رقم_های_تورمی بعد از انقلاب را در تابستان گذشته متحمل شدند.

شیوه و راه درست چه بود؟

۱. رئیس جمهور باید با مردم به صورت مستقیم صحبت می کرد، چرایی و چگونگی این تصمیم

بزرگ را اعلام می کرد و به مردم دو تضمین اساسی می داد:

جلوگیری از افزایش قیمت اجناس دیگر
تقدیم درآمدهای از این تصمیم حاصله به جیب مردم با توضیح شفاف مکانیسم آن و وعده زمان اولین تزریق این یارانه  صحبت رئیس جمهور باعث می شد شوک روانی و رسانه ای این تصمیم به جامعه به صفر برسد و مردم به این تصمیم اعتماد کنند، همچنین نیازی نبود نیمه شب جامعه را نگران کنند.

۲. زمینه سازی های اساسی این تصمیم بزرگ باید انجام می گرفت:
اقناع جامعه با توضیح از مزایا و مواهب آن، افزایش ظرفیت جایگاه های CNG، تدبیری برای حمایت از خریداران خودروهای دوگانه سوز با ارائه تسهیلات، حمایت از توسعه حمل و نقل عمومی و کمک به زیرساخت های آن، حذف سهمیه خودروهای لوکس و مالیات بر خودروی دوم، سوم و...، پرداخت سهمیه بنزین به همه افراد نه فقط به ماشین ها و اسقاط خودروهای کهنه و پرمصرف و جایگزینی با خودروهای دوگانه سوز!

اینگونه یک تصمیم صحیح در شرایط درست و با زمینه سازی لازم ابلاغ و با حمایت مردم و در جهت کمک به مردم و کلیت نظام پیش می رود.

دولت باید بداند تفاوت یک دولت اسلامی با دولت غیر اسلامی در آگاهی دادن عمومی به مردم و رشد دولت و ملت با همدیگر است و نه سیاست تصمیم و فرار از پاسخگویی!

* دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری