گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 335479

برگزاری دوره‌های مهارت افزایی در دانشگاهها

مدیر دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ضمن تشریح وضعیت برگزاری دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها از رشد برگزاری این دوره ها در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمدسعید سیف در گفتگو با مهر، درباره وضعیت برگزاری دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در سال های اخیر اظهار کرد: برنامه ریزی ها و اقدامات مناسبی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور جهت توسعه دوره های مهارت افزایی صورت گرفته است و براساس آمار و اطلاعات دریافتی از ۶۰ دانشگاه و مراکز آموزش عالی در سال ۱۳۹۸ بیش از ۴۵۵۱ دوره مهارت افزایی برگزار شده است و بیش از ۱۳۲ هزار نفر از دانشجویان در این دوره شرکت کرده اند.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم با اشاره به اینکه ۶۶ درصد از دوره های برگزار شده تخصصی و ۳۴ درصد از آن دوره های عمومی بوده اند، افزود: برگزاری دوره های مهارت افزایی در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته دارای رشد ۸۴ درصدی بوده است و این امر بیانگر توجه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به برگزاری و توسعه دوره های مهارت افزایی است.

سیف اضافه کرد: به طور میانگین در سال ۱۳۹۸ در هر دانشگاه و مرکز آموزش عالی ۷۷ دوره مهارت افزایی برگزار شده است که این عدد در سال ۱۳۹۷، ۴۵ دوره بوده است. همچنین میانگین تعداد شرکت کنندگان در دوره های مهارت افزایی در هر دانشگاه و مراکز آموزش عالی کشور درسال ۹۸ نیز ۲۲۴۵ نفر بوده است که نسبت به سال گذشته بیش از ۷۰ درصد رشد داشته است.

وی با تاکید بر مشارکت صنایع و دستگاه های اجرایی در برگزاری چنین دوره هایی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۹۶ توسعه و ساماندهی دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را در دستور کار خود قرار داده است و سالانه وضعیت دانشگاه ها و موسسات پژوهشی را در برگزاری این دوره ها بررسی و ارزیابی می کند.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم همچنین از انتشار کتاب دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در سال ۹۸ خبر داد و گفت: این کتاب به زودی تدوین و منتشر خواهد شد.

برخی از اقدامات دانشگاه ها در راستای توسعه دوره های مهارت افزایی عبارت است از ارائه مشاوره های رایگان به دانشجویان در حوزه های کسب و کار، بازاریابی و فروش، عقد تفاهم نامه همکاری در حوزه آموزش با صنایع و سازمان های استان، ارتباط با صنایع و دستگاه های اجرایی برای برگزاری دوره های به روز جهت توانمند سازی دانشجویان، ایجاد شبکه ارتباطی آموزشی با دانشگاه های استان.

استفاده از اساتید و نخبگان صنعتی و دارای تجارب عملی در تدریس دوره های مهارتی، تشکیل و هدایت هسته های کارآفرینی، خوشه کسب و کار، تعاونی کسب و کار دانشجویی با همکاری اساتید صاحب نظر برای مهارت ورزی گروهی دانشجویان در زمینه کسب و کار، معرف ی کارورز و کارآموز از دانشگاهها و مراکز علمی و معرفی آنها به واحدهای فناور جهت گذراندن دوره های مهارت افزایی از دیگر اقدامات دانشگاه ها به شمار می رود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.