گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 336586

آنچه که داوطلبان آزمون دکتری ۹۹ باید بدانند؛

نوع سهمیه‌ها برای داوطلبان آزمون دکتری چگونه است

پس از انتشار دفترچه راهنمای آزمون دکتری سال 99 توسط سازمان سنجش آموزش کشور و شروع ثبت نام داوطلبان نوع سهمیه‌ها و اندازه استفاده از آنها و ... را مشاهده می نمایید.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ چند روز پیش بود که دفترچه راهنمای آزمون دکتری 99 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد که در آن توضیحات نسبتاً مفصلی درباره نحوه ثبت نام، زمانبندی برگزاری آزمون، تاثیر سهمیه ها و ... را توضیح داد.

همانطور که میدانید بخشی از کسانی که در آزمون پذیرفته میشوند یا به نوعی مسئله ای که تاثیر بسزایی در قبولی افراد دارد وجود سهمیه ها می باشد.

حال سوالاتی بوجود می آید که این سهمیه ها چیست و تا چه حد درقبولی آزمون تأثیر دارد.

آیا داشتن کارت بسیج در سهمیه های پیش بینی شده در آزمون امسال جایی دارد؟
خیر، نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمیشوند.

سهمیه رزمندگان و ایثارگران چگونه است؟
براساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی) 70 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل میباشد.

آیا برای مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی دانشگاه ها هم سهمیه ایی در کنکور دکتری امسال پیش بینی شده است؟
10 درصد، سهمیه مازاد بر ظرفیت (حداقل یک نفر) در هرکدرشته محل برای مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی تمامی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، به شرط کسب حداقل هشتاد درصد ( 80 %) نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد، اختصاص مییابد. حدنصاب نمره در تمامی مراحل آزمون لحاظ میشود.

گفتنی است این آزمون  به منظور پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در دوره های روزانه، شبانه، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، دانشگاه های غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه ها در روز جمعه ۹ اسفند سال ۱۳۹۸ برگزار می شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری