گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 336894

لزوم برخورد وزارت علوم با استادان دارای رکود علمی

رییس مرکز هیأت‌های امنا و هیأت‌های ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چهار شیوه این وزارتخانه برای برخورد با اعضای هیأت علمی دارای رکود علمی را تشریح کرد و گفت: در صورت لزوم به خدمت این عضو هیأت علمی در دانشگاه خاتمه داده می شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایرنا، عبدالرضا باقری  درباره ضوابط برخورد با آن دسته از اعضای هیأت علمی که دچار رکود علمی شده اند، اظهار داشت: در آیین نامه استخدامی اعضای هیأت علمی و آیین نامه ترفیع، ضوابطی برای نحوه فعالیت های عضو هیأت علمی پیش بینی شده است.

وی افزود: چنانچه عضو هیأت علمی نتواند در موعد پیش بینی شده در آیین نامه ها، امتیازات لازم را کسب کند، دچار رکود علمی می شود.

قائم مقام وزیر علوم تاکید کرد: در این صورت، رییس دانشگاه کمیسیونی متشکل از سه نفر از اعضای هیأت علمی ترجیحاً با مرتبه استادی که صلاحیت رسیدگی در مورد کارهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی عضو را دارند، تشکیل می دهد تا در این خصوص تحقیق به عمل آمده و گزارش کامل و موجهی به رئیس دانشگاه ارائه کند.

باقری گفت: چنانچه این گزارش حاکی از رکود علمی عضو یا عدم کفایت یا صلاحیت او برای اجرای وظایف محوله باشد، رییس دانشگاه مراتب را جهت رسیدگی و اتخاذ تصمیم به هیأت ممیزه دانشگاه ارجاع می دهد.

وی خاطرنشان کرد: هیأت ممیزه دانشگاه متشکل از رییس دانشگاه، معاونان آموزشی و پژوهشی و حداقل ۱۳ نفر از استادان با تجربه دانشگاه و نماینده وزیر علوم است که به تمام فعالیت های علمی، ‌ پژوهشی و فرهنگی عضو هیأت علمی رسیدگی می کند.

رییس مرکز هیأت های امنا و هیأت های ممیزه وزارت علوم افزود: در صورت احراز رکود علمی یا نداشتن کفایت عضو هیأت علمی چند روش برای رفتار با او در نظر گرفته شده است.

باقری یادآور شد: در صورتی که عضو واجد شرایط بازنشسته شدن باشد، بازنشسته می شود.

وی به دیگر شرایط برخورد با اعضای هیأت علمی دارای رکود علمی اشاره کرد و گفت: در صورت داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت قابل قبول‌ با حداقل ۲۰ روز حقوق و مزایا با هماهنگی صندوق بازنشستگی ذی ربط بازنشسته می شود.

رییس مرکز هیأت های امنا و هیأت های ممیزه وزارت علوم گفت: در صورتی که عضو هیأت علمی شرایط بازنشسته شدن نداشته باشد، ‌ سنوات خدمت قابل قبول عضو با پرداخت ۳۰ روز حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی به ازای هر سال خدمت قابل قبول، به علاوه وجوه مرخصی های ذخیره شده، بازخرید می شود.

باقری تاکید کرد: در سایر موارد، عضو هیأت علمی به سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی عالی، پژوهشی و فناوری و دستگاه های اجرایی مشروط به ارائه درخواست مؤسسه مقصد توسط عضو، منتقل می شود.

وی یادآور شد: در صورت لزوم به خدمت عضو هیأت علمی در دانشگاه خاتمه داده می شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری