گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 336908

سید محمدحسین موسوی

دانشجو و سیاست؛ آری یا خیر؟

دانشگاه کارکرد و نقش موثری در جامعه دارد و مهم ترآنکه بسیاری از دانش آموختگان دانشگاه در آینده وارد عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور خواهند شد از این رو رفتار و جهت گیری های آنان در قبال مسائل سیاسی کشور از اهمیت بسزائی برخوردار است.

خبرنامه دانشجویان ایران: سید محمدحسین موسوی*// دانشجو؛ عده ای مخالف سیاسی بودن و هر گونه فعالیت سیاسی او هستند. به فرموده مقام معظم رهبری نسل جوان دانشجو اجازه نخواهد داد که دانشگاه خانه امن دشمنان این ملت و فریب خوردگان بیگانه بشود »

برخی دانشجوی سیاسی پیرو و کاملا فاقد درک و بینش سیاسی را می خواهند، تا به عنوان ابزاری افکار آنها را در سطح دانشگاه تبلیغ کند و به اصطلاح به عنوان ( توپخانه و مهمات سیاسی ) عمل نماید. ترویج کنندگان چنین تفکری، عموما جریان های سیاسی احزاب و باندهایی هستند که تنها درصدد کسب قدرت به هر وسیله بوده و با استفاده از جایگاه مهم دانشگاه و موقعیت حساس دانشجویان، اهداف نامشروع و غیر قانونی خود را حتی با نادیده گرفتن امنیت و منافع ملی و بازهم حتی با نادیده گرفتن آینده تحصیلی و شغلی و سیاسی دانشجویان، در جهت تضعیف نظام اسلامی و مردم کشورمان تعقیب می کنند.

در واقع با رویکرد واقع بینانه به جایگاه دانشگاه و دانشجو و نقش مهم آن در ساختارهای کشور بر ارتقای سطح بینش و تحلیل سیاسی دانشجویان حفظ استقلال و مشارکت سیاسی مناسب با کارکردهای دانشجویی اهتمام دارند.

در یک جمع بندی مهم ترین دلایل ضرورت سیاسی بودن دانشجو و لزوم مشارکت سیاسی دانشجو عبارتند از:

1- آموزه های اسلامی در نگاه دینی و با مراجعه به خصوص و مبانی اسلامی، مشارکت سیاسی و حساسیت به امور جامعه به عنوان یک حق و وظیفه و تکلیف همگانی شناخته شده است.

2- حقوق اساسی در اصول متعدد قانون اساسی ایران مشارکت سیاسی آحاد مردم به رسمیت شناخته شده و راهکارهای تحقق آن هم در نظر گرفته شده است.

3 - کارکردهای اجتماعی تبیین کارکردهای دانشگاه به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ساختار فرهنگی کشور و نقشی که دانشجو در این زمینه به عهده دارد، به خوبی مبین ضرورت مشارکت سیاسی دانشجویان می باشد. از دیدگاه اندیشمندان نظام اجتماعی و سیاسی و کارکرد و روابط آنها بایکدیگر پرداخته اند وبه نظریه (ساختارگرا کارکردی ) مشهور است.

انشگاه کارکرد و نقش موثری بر سایر ساختارهای جامعه ایفا می کند و مهم ترآنکه بسیاری از دانش آموختگان دانشگاه در آینده وارد بازار کار، عرصه اجتماعی و مدیریتی کشور خواهند شد. از این رو رفتار و جهت گیری های آنان در قبال مسائل سیاسی کشور از اهمیت بسزائی برخوردار است.

4 - توسعه و کار آمدی نظام امروزه مشارکت و همیاری در زمینه های گوناگون اجتماعی از ملاک های توسعه ، پیشرفت و کارآمدی نظام محسوب می شود. هر اندازه مردم و به خصوص طبقات تحصیل کرده در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و به عهده گرفتن مسولیت ها سهم بیشتری داشته باشد، توسعه و پیشرفت و کار آمدی بیشتر خواهد بود. ارتباط مشارکت سیاسی با بحث توسعه سیاسی به حدی است که برخی از متفکران پارامتر اصلی توسعه سیاسی را مشارکت سیاسی دانسته اند و بر این اساس نظام های سیاسی را تقسیم کرده اند.

هدف از ذکر این موارد در بیان اهمیت ضرورت سیاسی بودن دانشجو درطی سال تحصیلی فرصت خوبی برای تصمیم گیری و البته فعالیت است، این است که بگوییم: دانشجو نباید سیب زمینی باشد! خصوصا بر برهه های حساس و تاریخی یک کشور که از وجود عده ای بخوانید دانشجویان می توان استفاده ابزاری کرد، حضور در محیط دانشگاه با عنوان «قشر خاکستری» شاید کاری بس نا بخردانه باشد!

* فعال دانشجویی و دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اهواز

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.