گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 336922

قانون مبارزه با قاچاق کالا اجرا می‌شد نیازی به افزایش قیمت بنزین نبود

مسئول کمیته دانشجویی قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی با انتقاد از نحوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا اجرا می‌شد نیازی به افزایش قیمت بنزین نبود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، سعید توانا راد دبیر کمیته دانشجویی قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در میزگرد «بررسی وضعیت مبارزه با قاچاق و لایحه افزایش مناطق آزاد و ویژه تجاری» که در این خبرگزاری برگزار شد، با اشاره به افزایش قیمت بنزین و اغتشاشاتی که حدود یک هفته کشور را درگیر کرد، گفت: با اتفاقاتی که رخ داد و خسارات زیادی که به کشور زده شد هم می توان به صورت فیزیکی برخورد کرد هم این که می‌توان لایه‌های دیگر این ماجرا را هم دید.

وی افزود:‌مقام معظم رهبری سال 96 درباره مشکلات اقتصادی فرمودند که وقتی زخمی وجود دارد  مگسی هم روی آن می‌نشیند پس بروید آن زخم ها را درمان کنید. حال از سال ۹۶ تاکنون دو سال گذشته ولی هنوز آن زخم نه تنها درمان نشده حتی نمک هم به زخم مردم پاشیده شده است.

تواناراد گفت: به گفته مسئولان اکثر افرادی که در اغتشاشات دستگیر شدند افرادی با سطح سواد پایین و دارای مشاغل کاذب، بیکار و جوان بودند. با این وجود چرا باید یک جوان، بیکار باشد که از بیکاری یا وابسته به بیگانگان شود یا مسائل مالی برایش آنقدر اهمیت پیدا کند که به کشور پشت کند.

این فعال دانشجویی یادآور شد: ۸۰ درصد قاچاق که به کشور ما وارد می شود از مبادی رسمی است، چرا باید اینگونه باشد. چرا باید آنقدر درباره قاچاق کالا بی‌تفاوتی وجود داشته باشد که رهبر معظم انقلاب هم درباره این مسائل باید ورود کنند.

وی گفت: اگر جلوی قاچاق گرفته شود از بحث واردات قانونی هم می‌توان مالیات گرفت. بحث تولید نیز افزایش پیدا خواهد کرد، روند بیکاری نیز بهبود پیدا خواهد کرد. به نظرم بیشتر اتفاقاتی که در جامعه ما رخ می‌دهد درباره همین مسئله است.

وی در ادامه با انتقاد از شیوه اجرای سهمیه‌بندی اظهار داشت: فتنه گران اصلی کسانی هستند که به حرف کارشناسان و دلسوران نظام بی‌توجهی کردند و در جایی که می‌توانستند با هزینه کمتری از سهمیه بندی بنزین مشکلات اقتصادی را حل کنند، این کار را نکردند. به طور مثال قانون مبارزه با قاچاق کالا اگر کامل اجرا می‌شد نیاز به افزایش قیمت بنزین نبود.

وی افزود: متاسفانه چیزی را که می توان با هزینه کمتر اجرا کرد را اجرا نمی کنند تا جایی که مجبور می شوند نظر کارشناسان درباره افزایش قیمت بنزین را اجرا کنند.

مسئول کمیته دانشجویی قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی تصریح کرد: اگر ما واقعا دغدغه انقلاب و کار اثرگذار برای کشور را داریم باید روی همین مسائل که باعث ایجاد فساد می‌شوند، متمرکز شویم.

توناراد افزود: مردم بیش از آنکه از فقر ناراضی، نگران و ناراحت باشند از تبعیض و فساد ناراحتند. جوانان ما وقتی می‌بینند افرادی به واسطه وصل بودن به برخی سیستم‌ها به راحتی و یکشبه ثروت فراوان به دست می آورند ولی انها باید نگران خرید یک لیتر بنزین برای موتور خود برای مسافرکشی باشند ناراحت می شوند.

وی گفت: حرف بنده با تشکل‌های دانشجویی و آنهایی که دغدغه انقلاب و مردم را دارند این است که حل مشکلات مردم را در اولویت قرار دهند. اگر همین تشکل هایی که در تهران قرار دارند سالانه یکی از مسائلی که در رابطه با فساد اقتصادی وجود دارد را دست بگیرند و حل کنند بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

تواناراد اضافه کرد: مثلاً یکی از تشکل ها بحث فرار مالیاتی پزشکان را دست بگیرد یکی سامانه ملی املاک و اسکان را دست بگیرد و... و واقعاً به دور از سیاسی بازی ها و جناح بازی ها این مسائل را از مسئولان مطالبه کند این گونه هم مردم بیشتر همراه ما خواهند شد و هم کار اثر گذاری بیشتر خواهد شد داشت و به نتیجه نزدیک تر خواهیم شد.

تواناراد یادآور شد: اگر اینگونه به حل مسائل بپردازیم ده سال بعد پیشرفت خیلی زیادی خواهیم داشت، مقام معظم رهبری هم همین را از ما مطالبه دارند جریانات دانشجویی اگر همت کنند و واقعاً جدی عمل کنند می توانند سدی در مقابل مفاسد اقتصادی و گلوگاه هایی که مفاسد اقتصادی را تولید می کنند، باشند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری