گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 337136

به بهانه تخلف علمی ۱۳۰۰ دانشجو؛

چگونه کپی کنیم که سرقت علمی نباشد؟!

در این پژوهش درباره شکل های رایج سرقت علمی آورده شده: 1- رونویسی کردن از روی کتاب و مقاله دیگران و ارائه ان به عنوان نوشتن خود بدون ذکر منع. 2- کپی کردن و بریدن و چسباندن بخش هخایی از یک فایل کامپیوتری به هم و ارائه ان به عنوان کار خود.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اخیرا وزارت علوم در آماری از تخلف علمی ۱۳۰۰ دانشجو خبر داد، مدیر کل دفتر حقوقی وزارت علوم  گفته است به تازگی اطلاعات حدود ۳۰۰ دانشجو برای ما احراز شده است. او ادامه داد: فهرست اول شامل اسامی حدودا یک‌هزار نفر و لیست دوم نیز حاوی اسامی ۳۰۰ نفر بوده است. البته نامه، ارسال شده و از آنجا که فهرست اسامی محرمانه است، طی همان نامه درخواست کرده ایم که نماینده دانشگاه مورد اشاره به منظور دریافت لیست اسامی، حضورا به وزارتخانه مراجعه کند.

از سوی دیگر نیز معاون آموزشی دانشگاه تهران اخیرا گفته است: اگر تخلف دانشجو در زمان تحصیل و در مرحله پژوهش، تدوین رساله و یا پایان‌نامه محرز شود، از ادامه تحصیل محروم خواهد شد. اما منظور از سرقت علمی چیست؟ بر اساس تعریف ها سرقت علمی یعنی به کار بردن کلام مکتوب یا شفاهی دیگران بدون ذکر منبع! همین نطقه است که شاید بسیاری از دانشجویان در مقالات و پایان نامه های خود به آن توجه نمی کنند.

دانشگاه نیوساوث ویلز استرالیا اخیرا در پژوهشی به این موضوع پرداخته و ضمن مشخص کردن دلایل یک سرقت علمی، روش هایی را برای زیر سوال نرفتن یک مقاله مطرح کرده است.

در این پژوهش درباره شکل های رایج سرقت علمی آورده شده: 1- رونویسی کردن از روی کتاب و مقاله دیگران و ارائه ان به عنوان نوشتن خود بدون ذکر منع. 2- کپی کردن و بریدن و چسباندن بخش هخایی از یک فایل کامپیوتری به هم و ارائه ان به عنوان کار خود. 3- استفاده از کلام دیگران و ارائه آن به عنوان اثر خود. 4-خریدن و برداشتن اثر دیگران، با اجازه یا بی اجازه و ارائه به عنوان اثر خود. 5- استفاده از فکر و نظر دیگران و عرضه ان به طوری که گویی فکر و نظر خود شماست.

در این پژوهش به چگونگی پرهیز از سرقت علمی نیز اشاره شده که قابل توجه است. فایل کامل این پژوهش از اینجــا قابل دسترس است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.