گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 337647

از فرمول جدید سهمیه‌ها تا وضعت بورس تحصیلی؛

۱۰ نکته جدید ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ +جدول

افرادی که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی در این آزمون پذیرفته میشوند و به موجب ماده 2 آییننامه اجرایی قانون آموزش رایگان از مزایای آموزش رایگان بهرهمند شدهاند، تعهدات مربوط به بهره مندی از آموزش رایگان آنان در هر دو مقطع تحصیلی پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد انجام میپذیرد.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۹ منتشر شده و داوطلبان فرصت دارند تا ۲۵ آذرماه نسبت به ثبت نام در این آزمون ثبت نام کنند. اما این دفترچه حاوی نکات قابل توجهی است که عدم دقت به آنها می تواند بر روی روند ثبت نام تاثیرگذار باشد. در ادامه به چند سوال پرتکرار پاسخ داده شده است:

1- تقویم زمانی کنکور ارشد سال ۱۳۹۹ به چه صورت است؟

۱۰ نکته جدید ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ +جدول

2- تعهد خدمت آموزش رایگان به چه معنا است؟
افرادی که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی در این آزمون پذیرفته میشوند و به موجب ماده 2 آییننامه اجرایی قانون آموزش رایگان از مزایای آموزش رایگان بهرهمند شدهاند، تعهدات مربوط به بهره مندی از آموزش رایگان آنان در هر دو مقطع تحصیلی پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی ارشد انجام میپذیرد.

3- دانشجویان دکتری و ارشد هم می توانند در این آزمون شرکت کنند؟
بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد ناپیوسته (به استثنای پذیرفته شدگان دوره های روزانه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 که حق شرکت در آزمون سال 1399 را ندارند)، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما میبایست تا پایان مهلت مقرر ثبتنام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 ، از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند. بدیهی است در صورتی که دانشجویان شاغل به تحصیل (ورودیهای سال 97 و قبل از آن) بدون انصراف از تحصیل در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 شرکت نموده و در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گیرند، قبولی آنها باطل شده و هیچ اقدام دیگری میسر نخواهد بود. لازم به توضیح است مهلت انصراف برای دانشجویان شاغل به تحصیل، تا پایان تاریخ ثبت نام میباشد.

4- دانشجویان روزانه ارشد نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند؟
بر اساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی پذیرفته شدگان نهایی دوره های روزانه در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398، حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 نخواهند بود.

5- وزارت علوم در این دوره بورس تحصیلی می دهد؟
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به هیچیک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطاء نمی کند.

6- آیا به بسیجی فعال نیز سهمیه در نظر گرفته می شود؟
نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمیشوند.

7- شرایط اعمال سهمیه ایثارگران به چه صورت است؟
براساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی) 70 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل میباشد. همچنین بر اساس مصوبه دهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دورههای تحصیلات تکمیلی ظرفیت سهمیه ایثارگران 5درصد و 25 درصد در هرکدرشته محل در صورتی اختصاص مییابدکه امکان گردکردن ریاضی حاصل ضرب سهم در ظرفیت وجود داشته باشد و مقدار اعشاری حاصل بزرگتر از 0/5 باشد. به عبارت دیگر اگر مقدار اعشار کمتر یا مساوی نیم باشد به عدد صحیح کوچکتر گرد خواهد شد.

8- هزینه ثبت نام در این آزمون چقدر است؟
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش هزینه شرکت در این آزمون 45 هزار تومان است.

9- برای شرکت در دوره های غیر انتفاعی پیام نور نیز باید چه هزینه پرداخت شود؟
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش هزینه شرکت در این دوره ها نیز 13هزار 800 تومان است.

10- در این آزمون می توان از ماشین حساب استفاده کرد؟
کلیه داوطلبانی که در آزمون ورودی دورههای کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 ثبتنام مینمایند، توجه داشته باشند سؤالات به گونه ای طراحی شده که نیاز به استفاده از ماشین حساب در آزمون نمیباشد، لذا از آوردن هرگونه ماشین حساب در جلسات آزمون جداً خودداری کنید. بدیهی است در صورت مشاهده به عنوان متقلب محسوب شده و طبق ضوابط و آئیننامههای مربوط با آنان برخورد خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری