گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 337745

ظریف: امام (ره) در ما خودباوری ایجاد کرد

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه امام (ره) در ما خودباوری ایجاد کرد، گفت: انقلاب در ما این واقعیت را پروراند که ما باور کنیم قدرت های بزرگ صاحب اختیار ما نیستند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امشب در مراسم جشن بیست سالگی ایسنا طی سخنانی به همه کسانی که با حضور در عرصه رسانه صدای غرورآفرین مردم ایران در جهان هستند، تبریک گفت.

وی به تشریح شرایط کنونی ایران پرداخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از ایجاد کنندگان تحول جدید در جهان و یکی از بهره گیران از این تحول جدید در جهان است. شرایطی را امروز در دنیا داریم که شرایط متصلبی نیستند بلکه سیال هستند.

وزیر خارجه بیان کرد: شرایط سیال برای کشورها و افرادی که به خودشان و به توانمندی خود باور دارند، مقهور نیستند و فکر نمی کنند دنیا در اختیار یک یا دو ابرقدرت نظامی است، شرایط ویژه و استثنایی است و اگر لااقل بتوانیم روی یک موضوع توافق کرده و به اجماع ملی برسیم، موضوعی که همه ما از دیدگاه های مختلف در جمهوری اسلامی به صرف اینکه ما ایرانی، مسلمان و انقلابی هستیم به آن باور داریم، فکر می کنم می توانیم به جهش ده ساله در کشور برسیم.

ظریف با بیان اینکه امام (ره) در ما خودباوری ایجاد کرد، اظهار داشت: انقلاب در ما این واقعیت را پروراند که ما باور کنیم قدرت های بزرگ صاحب اختیار ما نیستند و ما هم می توانیم برای خودمان در صحنه بین المللی حضور داشته باشیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: این به نظر من یکی از با اهمیت ترین میراث انقلاب و یادگار امام راحل است که بفهمیم اختیارمان دست خودمان است. یک قدرت به صرف اینکه توان نظامی و اقتصادی دارد و یک یا چندین امپراتور رسانه ای در اختیارش است، اختیاردار ما و قَدر قدرت نیست. امروز این واقعیتی که امام فهم و درک آن را برای ما روشن کرد و این پرده را کنار زد. من اهل شعار نیستم، شما به نامه امام به گورباچف نگاه کنید، خیلی قبل از زمانی که این پرده های تصلب در شرایط بین المللی کنار زده شود، امام در نامه به گورباچف با یک اعتماد به نفس ویژه ای به رهبر یک قدرت اتمی که هزاران سلاح هسته ای که هر کدام آن برای نابود کردن یک کشور کافی است، پیامی را داد که نشانگر پایان یک دوره و پیش بینی پایان یک دوره بود.

وی افزود: امروز وقتی ما درباره شرایط جهان صحبت می کنیم، می گوییم ما امروز شرایط انتقالی داریم.  اگر شما ادبیات 30 سال گذشته یعنی از 1991 که پایان بلوک شرق و حکومت شوروی بود را نگاه کنید، می بینید اصطلاح دوران انتقالی در ادبیات جهانی خیلی رایج است. همه می گویند ما یک دوران انتقالی را تجربه می کنیم.

به گزارش فارس، وزیر خارجه درباره دوران انتقالی توضیح داد: این دوران یعنی یک شرایطی را برای مدتی داشتیم و داریم به سمت یک شرایط جدید می رویم، اما در بین آن شرایط ایستایی که در گذشته بوده و شرایطی که این دفعه ممکن است ایستا هم نباشد، ولی شرایط پایدارتری که در آینده خواهد بود، یک دوران است و این دوران می تواند طولانی هم باشد. 

وی افزود: آمریکایی ها خیال می کردند، دوران انتقالی بسیار کوتاه است، یعنی جهان دو قطبی که در سال 91 خاتمه یافته به زودی به یک جهان تک قطبی آمریکایی مبدل می شود. اگر خاطرتان باشد، بوش پدر یک سال و دو سال بعد از سقوط امپراتوری شوروی در مجمع عمومی سازمان ملل راجع به نظم نوین جهانی صحبت کرد. یعنی یک عجله و شتاب درباره شرایط جدید، فکر می کرد دوران انتقالی کوتاه خواهد بود و از نظام دوقطبی به تک قطبی حرکت خواهد کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری