گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 339159

بسیاری از دانشجویان دچار نوعی خودسانسوری شده‌اند

معاون فرهنگی وزیر علوم از افزایش ۱۲ درصدی برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاهها در سال ۹۷ خبر داد و گفت: بسیاری از دانشجویان دراین زمینه دچار نوعی خودسانسوری شده‌اند در صورتی که مشکلی برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند ایجاد نمی‌شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ غلامرضا غفاری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به آخرین وضعیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: تاکنون برگزاری هیچ کرسی با موضوع آزاد اندیشی و نظریه پردازی در دانشگاهها به دلیل عدم صدور مجوز لغو نشده است. همچنین تا به حال مشاهده نشده است برنامه‌ای با این موضوعات برگزار شود وبه تبع آن مساله‌ای برای دانشجویان ایجاد شده باشد.

وی در ادامه با تاکید بر این که دانشجویان در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی دچار خودسانسوری شده‌اند، گفت: دانشجویان از قبل این ذهنیت را دارند که اگر در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی ورود پیدا کنند با مشکل مواجه خواهند شد در صورتی که واقعا اگر فعالیت این دانشجویان در چارچوب و بر اساس قواعد باشد به هیچ عنوان مشکلی متوجه آنها نخواهد بود.

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت:‌ ما در حوزه نظریه پردازی و آزاد اندیشی هیچ موردی برای درخواست مجوز نداشتیم که رد شده باشد اگر چه ادعاهایی مطرح می‌شود که بعضا می‌گویند حوزه فرهنگی دانشگاهها تعطیل است. در حالی که باید پرسید که چه برنامه‌ای از سوی دانشجو یا تشکل‌های دانشجویی به این معاونت ارسال شده است که مورد تایید قرار نگرفته است. افرادی که ادعای این موضوع را دارند یک مورد از عدم دریافت مجوز ارائه دهند.

دکتر غفاری خاطرنشان کرد:‌ تعداد کرسی‌های آزاد اندیشی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است ولی با توجه به امکان و پتانسیل‌هایی که در دانشگاهها وجود دارد تعداد کرسی‌های برگزار شده می‌تواند بسیار بیشتر باشد. در واقع اقبال دانشجویان در این زمینه بسیار کم است.

معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: قطعا برگزاری کرسی‌هایی که زمینه اندیشیدن و تفکر را در دانشگاهها ایجاد می‌کند،‌ مورد حمایت وزارت علوم قرار می‌گیرد و حتی عنوان کردیم کرسی‌های آزاد اندیشی در همه موضوعات جامعه بدون هیچ مشکلی برگزار شوند و بحث حجاب نیز یکی از این موضوعات بود و بر برگزاری کرسی هایی با موضوعات اینچنین تاکید کرده‌ایم.

وی همچنین تاکید کرد:‌ معتقد هستیم دانشگاه محل اندیشه ورزی است. بنابراین کرسی‌های آزاد اندیشی باید بدون هیچ مانع و دغدغه‌ای در این مراکز برگزار شوند؛ هرچند گروهی معتقد هستند آزادی بعد از بیان در جریان برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی وجود ندارد، اما باید گفت بسیاری از دانشجویان در این زمینه دچار خودسانسوری شده‌اند و وضعیت آنگونه که تصور می‌شود نیست.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.