گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 339577

خطیب: مجلس آینده دغدغه حل مشکلات مردم را داشته باشد

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی گفت: مجلس آینده باید از نمایندگانی تشکیل شود که دغدغه حل مشکلات مردم را داشته باشند نه اینکه اولویت آنها مسائلی مانند رفع حصر باشد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس مهدی خطیب مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی در میزگرد « بررسی عملکرد دهم فعلی و نقش جریان دانشجویی در انتخابات آینده» که در این خبرگزاری برگزار شد، با اشاره به عملکرد نامناسب مجلس گفت: متاسفانه ما امروز با یک پارلمان غیرملی مواجه هستیم، مجلس ما مجلس ملی نیست و این خلاف رویکرد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: در قانون وظایف خرد و جز به شوراهای اسلامی شهرها و روستاها محول شده و پارلمان باید یک پارلمان ملی باشد و جایگاهی باشد برای بررسی مسائل کلان. متاسفانه هم شوراها به جایگاه اصلی خودشان دست پیدا نکردند هم مجلس نتوانسته ملی عمل کند.

خطیب تصریح کرد: تا به امروز حدود ۱۰ دوره چهار ساله از عمر مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و مهمترین وظایف یک  پارلمان در هر کشوری قانونگذاری، نظارت بر اجرای قوانین و استفاده از بازوهایی برای اعمال نظارت بر قوانین است.

این فعال دانشجویی با اشاره به شعار لیست امید در انتخابات مجلس دهم گفت: متاسفانه ما در چهار سالی که از عمر مجلس فعلی می‌گذرد می بینیم شعارهایی که نمایندگان لیست امید می دادند محقق نشده است  و ما شاهد ضعیف‌ترین مجلس در هر حوزه‌ای بودیم. مجلس ما همانند یک کارخانه قانون گذاری شده که خیلی از این قوانین یا اجرا نمی شود یا نظارتی برای اجرای آن وجود ندارد.

وی گفت: ما وقتی عملکرد مجلس فعلی را بررسی می کنیم به رفتارها و اقداماتی می رسیم که مایه تاسف است به طور مثال شاهد برگزاری جشن تولد دو سالگی صفحه اینستاگرام یک نماینده مجلس بودیم. یا رونمایی از صفحه توییتر یک نماینده مجلس توسط وزیر ارتباطات را دیدیم که این اقدامات در شان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیست.

خطیب تصریح کرد: از طرفی ما در این مجلس شاهد تصویب قوانینی بودیم که اصلاً اولویت نداشت یا اصلا نیازی به تصویب آنها نبود یا اینکه مسائلی پیگیری می شد که فقط وقت مجلس را می گرفت.

وی تصریح کرد: در بعضی مواقع هم دیدیم که موضوع‌های مهم بدون بررسی تخصصی و دقیق تصویب شد، مثل بحث تصویب ۲۰ دقیقه ای برجام که الان شاهد مشکلاتی که ایجاد کرده هستیم.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی گفت: یکی از مسائل دیگری که مورد توجه قرار گرفت بحث استفاده از تریبون مجلس برای انجام کارهای شخصی بود به طور مثال می‌بینیم یک نماینده مجلس برای دفاع از عملکرد خود و خانواده‌اش وقت مجلس را می‌گیرد.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: اگر قرار باشد که مجلس و دولت همسو باشند این موجب ایجاد مشکلاتی خواهد شد و ما در شرایطی دیدیم که این اتفاق در مجلس دهم رخ داد.

وی گفت: ما در تهران شاهد ورود نمایندگانی به مجلس بودیم‌که رزومه‌ای برای این کار نداشتند. متاسفانه در ایران احزاب ما به معنای واقعی فعال نیستند و فقط شاهد فعالیت گروه هایی هستیم که در زمان انتخابات به اسامی مختلف تشکیل می شوند و بعد از انتخابات هم کنار می روند و هیچ  پاسخگویی ای هم از سوی آنها وجود ندارد. مثلا آقای عارف به عنوان سر لیست اصلاح طلبان تهران در مجلس حضور داشت و هیچ پاسخی هم به مردم درباره عملکرد اصلاح طلبان نداد.

خطیب یادآور شد: نمایندگان باید به مردم پاسخگو باشند اینها نماینده مردم هستند و باید پاسخ مردم را بدهند. ولی ما خیلی از اینها برای ورود به دانشگاه هراس دارند، آقای لاریجانی ۱۲ سال است ریاست مجلس را بر عهده دارد ولی یکبار هم علیرغم دعوت های مکرر جریان دانشجویی به دانشگاه نیامده است. از چنین مجلسی چه توقعی می توان داشت؟

وی گفت: مجلس در زمینه استیضاح و طرح سوال هم بسیار ضعیف عمل کرد گاهی برخی نمایندگان استیضاحی را امضا می‌کردند ولی بعد امضای خود را پس می گرفتند، این اقدامات اصلا معنی ندارد.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: یکی از اتفاقات دیگری هم که در این مجلس افتاد بحثی بود که با عنوان سلفی حقارت مطرح شد، اقدامی که شان مجلس را زیر سوال برد.

این فعال دانشجویی افزود: یکی از اتفاقات دیگر هم بحث سفرهای خارجی برخی نمایندگان بود که در نهایت هم معلوم نشد چه اقدامی صورت گرفته است.

خطیب از عدم کارایی هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس هم انتقاد کرد و گفت: به طور مثال تعدادی از دانشجویان درباره اهانت آقای علی مطهری به یکی از دانشجویان در دانشگاه شهید بهشتی شکایت کردند ولی در نهایت به هیچ اتفاقی رخ نداد و هیئت نظارت بر نمایندگان اقدامی نکرد.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نقش مجلس در موضوع سهمیه بندی بنزین ادامه داد: به نظر بنده باید این مسئله از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری می شد مجلس کوتاهی کرد و وظایف خود را به درستی انجام داد.

وی تصریح کرد: بعد از اینکه طرح سهمیه بندی بنزین اجرا شد دیدیم که یکسری از نمایندگان در مقابل این اقدام گارد گرفتند و گفتند که این مسئله با عملکرد مجلس تناقض دارد. مجلس دهم کار را به جایی رساند که مجبور شدیم برای بحث سهمیه بندی بنزین یک شورای اقتصادی ایجاد کنیم، چهار سال از عمر مجلس می گذرد ولی هیچ اقدامی در رابطه با بحث بنزین انجام نداد.

این فعال دانشجویی در ادامه با اشاره به حمایت رهبر معظم انقلاب از تصمیم سران قوا تاکید کرد: به نظر بنده حمایت رهبر معظم انقلاب در جایگاه حفظ اقتدار مدیریت کشور بود و اگر این کار انجام نمی شد همین نمایندگان مجلس می گفتند دولت می خواهد کار کند ولی اجازه می‌دهند.

خطیب تصریح کرد: باید شرایطی ایجاد شود که مردم بتوانند به صورت مسالمت آمیز و قانونمند اعتراض خود را بیان کنند. دولت نتوانسته است از چنین ظرفیتی استفاده کند اما مجلس بعد از اتفاقات دی ماه ۹۶ چرا یک راه درست برای این کار در نظر نگرفت تا مردم بتوانند به صورت قانونی مطالبات به حق خود را بیان کنند.

وی ادامه داد: وزارت کشور نیز در این رابطه بسیار ضعیف عمل کرد چرا نمایندگان مجلس در قبال ضعف عملکرد وزارت کشور هیچ اقدامی انجام ندادند؟ ما کلا در مجلس چهار استیضاح داشتیم با اینکه می‌بینیم هیئت دولت بسیار ناکارآمد است با این حال مجلس از بازوی نظارت خود است استفاده نکرده است.

جریان دانشجویی در حوزه زنان نمره قابل قبولی نمی‌گیرد
این فعال دانشجویی اظهار داشت: متاسفانه جریان دانشجویی در حوزه زنان نمره قابل قبولی نمی‌گیرد و این مسئله و اینکه ما در این حوزه حرفی برای گفتن نداریم و نمی توانیم پرچم دار حوزه زنان باشیم هم ناشی از این است که یکسری از بزرگواران که در جریان دانشجویی هستند می گویند بحث زنان اصلاً بحث گفتمانی نیست. که این غلط است.

وی افزود: الان در بدنه جریان دانشجویی چند خانم موثر و فعال می توانیم نام ببرید که  تاثیرگذاری خاصی داشتند که باعث شده باشد در بدنه دانشجویی و کشور شناخته شوند؟  این در انتخابات می تواند برای ما مشکل ایجاد کند.

کارآمدی نمایندگان باید در مجلس حائز اهمیت باشد
خطیب در بخش دیگری از سخنانش گفت: لازمه یک جامعه سیاسی فعال حضور رسانه ها و احزاب متعدد و با تفکرات مختلف است. ما باید نشان دهیم آنچه در مجلس حائز اهمیت است کارآمدی نمایندگان است نه اینکه بگوییم مثلاً سرلیست فلان لیست چه کسی است.

وی ادامه داد: اگر تمام تفکرات در مجلس یکسان باشند مشکلاتی ایجاد خواهد شد مجلس باید از افراد مختلف تشکیل شود. در انتخابات مجلس دهم یکسری افراد متخصص نتوانستند وارد مجلس شوند ولی از آن طرف برخی افراد که هیچ رزومه‌ای نداشتند به واسطه حمایت برخی افراد وارد مجلس شدند

این فعال دانشجویی با بیان اینکه نباید جریان دانشجویی خودش را فدای یک فرد یا جریان کند، افزود: بنده موافق این نیستم که جریان دانشجویی به صراحت در انتخابات از یک فرد  یا جریان در انتخابات حمایت کند.

خطیب در ادامه با اشاره به روزی به پاسخگوی نمایندگان اضافه کرد: این که آقای عارف به عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان چهار سال در مجلس به عنوان نماینده فعالیت کند و بعد هم بدون پاسخ گویی کنار برود خیلی جالب نیست. از طرفی ما می بینیم برخی از جریان ها در زمان انتخابات از لیست اصلاح طلبان حمایت کردند ولی الان پا پس کشیده‌اند و در حال تعطیل خودشان هستند که این حرکات قشنگ نیست.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی گفت: مجلس ما باید قطعاً مبتنی بر گفتمان رهبری باشد ولی گاهی اوقات می بینیم نمایندگان در مجلس به گونه دیگری عمل می کنند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: مجلس باید از نمایندگانی تشکیل شود که دغدغه حل مشکلات مردم را داشته باشند ولی آیا امروز دغدغه مردم رفع حصر است؟ برخی از نمایندگان در مجلس فعلی مشکلات اساسی مردم و کشور باشند چندین بار بحث مسائلی مانند رفع هست و ورود بانوان به استادیوم را مطرح کردند.

خطیب اظهار داشت: مجلس فعلی این پتانسیل را که رئیس جمهور را وادار به پاسخگویی کند، ندارد. البته بحث استیضاح رئیس جمهور موضوعی است که شاید در شرایط کنونی درست نباشد و رئیس جمهور بهتر است بماند و پاسخگوی عملکردش باشد ولی این به معنای آن نیست که ساکت باشیم. انشالله مجلس بعدی مجلسی باشد که خیلی با هیئت دولت و کابینه آقای روحانی با مسامحه برخورد نکند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری