گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 342759

فتاح به مسؤولانی که املاک بنیاد مستضعفان را پس نمی‌دهند هشدار داد

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: اگر کسانی از صاحبان قدرت، املاک بنیاد مستضعفان را تخلیه نکنند با حکم قضایی به سراغ آنها می‌رویم و در شرایط خاص علی‌رغم میل باطنی چاره‌ای جز اعلام اسامی آنها نداریم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه شنبه شب «نگاه یک» با اشاره به شهادت سردار سلیمانی و عظمت حضور مردم در تشییع پیکر این شهید بزرگوار اظهار کرد: عظمت حضور مردم در تشییع پیکر شهید سلیمانی به دلیل نفس ذکیه او بود و خداوند محبت او را در دل مردم انداخت و همه شاهد بودیم حتی آن‌هایی که بعضا با نظام زاویه داشتند و یا خارج نشین بودند هم از شهید سلیمانی به عنوان یک میهن پرست به نیکی یاد کردند.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به سفر مشترکش با سردار سلیمانی به سوریه و احترام خاصی که بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای سردار سلیمانی داشت، خاطره‌ای از سفر به عراق دوران وزارتش را ذکر کرد و گفت: در دوره‌ای که وزیر بودم سفری به عراق داشتم و آن زمان جلال طالبانی رئیس جمهور عراق بود؛ ما خصوصی دیداری داشتیم؛ در حین گفتگو، آقای طالبانی به من گفت، «مدتی پیش در همین جا میزبان آقای سلیمانی بودم؛ در حین گفتگو با سردار سلیمانی، منشی من پیام داد که رئیس جمهور (سابق) امریکا، پشت خط است؛» آقای طالبانی به من گفتند «وقتی با رئیس جمهور (سابق) آمریکا صحبت کردم به او گفتم که می‌دانید چه کسی روبروی من است؛ ژنرال قاسم سلیمانی؛» آقای طالبانی گفت، «وقتی من این را گفتم، (رئیس جمهور آمریکا) گفت: جدی می‌گویی؟! و طوری این جمله را گفت که من احساس کردم که از ابهت سلیمانی، او (رئیس جمهور آمریکا) ایستاد».

فتاح با اشاره به دستور ترامپ برای ترور سردار سلیمانی گفت: شهید سلیمانی گفته بود که من یقین دارم به دست شقی‌ترین مردم شهید می‌شوم و همین هم شد.

وی با بیان اینکه مردم وفاداری خود را به شهید سلیمانی نشان دادند، گفت: با شهادت سردار سلیمانی وحدت ملی ما قوی‌تر شد و سطح مقاومت منطقه بالاتر رفت و گرچه ما انسان بزرگی از دست دادیم، ولی راه مقاومت جدی‌تر پیموده خواهد شد.

رئیس بنیاد مستضعفان، حمله سپاه پاسداران به عین الاسد را در تاریخ بی نظیر خواند و افزود: این پاسخ، عزت و اقتدار ما را بالا برد و دشمنان عقب نشینی کردند.

فتاح با اشاره به ماجرای سقوط هواپیما، آن را حادثه‌ای تلخ و یک امتحان الهی بسیار سخت توصیف کرد که همه ایران را متاثر و غمگین کرد.

وی ادامه داد: ما همه داغدار شدیم و بعید هم نیست دست خائن آن‌ها نیز دربعضی زوایای این قضیه دخیل بوده باشد، چون آن شب ایران از نظر نظامی برای حمله متقابل آماده باش بود و باید به خانواده‌های این عزیزان تسلیت بگوییم.

جزئیات امدادرسانی بنیاد مستضعفان به سیل سیستان و بلوچستان
رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص ماجرای سیل سیستان و بلوچستان و اقدامات این بنیاد نیز گفت: وسعت سیل اخیر تا شرق هرمزگان و جنوب کرمان و جاسک هم رسید، ولی بیشترین تخریب در استان سیستان و بلوچستان بود؛ من هم در همان روز اول با استاندار صحبت کردم و با توجه به نزدیکی محل دپوی آب معدنی ما، ۳۰۰ هزار بطری آب از کرمان و مشهد به این مناطق اعزام کردیم و اعلام کردیم با توجه به ضروی بودن دسترسی مردم مناطق سیل زده به آب آشامیدنی سالم، تمام آب مصرفی این مناطق را تامین می‌کنیم.

فتاح ادامه داد: علاوه بر این، ۵ هزار بسته مواد غذایی و امدادی و همچنین ۵ هزار تخته پتو نیز به مناطق سیل زده اعزام کردیم و بنده نیز اعلام کردم تمام سیمان مورد نیاز برای بازسازی مناطق سیل زده در استان هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان را به صورت رایگان تامین خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: این سیمان در محل تحویل خواهد شد و در صورتیکه برای ساخت و ساز هم نیاز به کمک ما باشد، امکانات خودمان را بسیج خواهیم کرد و بنیاد مستضعفان با همه توان در خدمت مردم عزیز و وفادار سیستان و بلوچستان است.

تشکیل بنیاد مستضعفان برای حفظ و مدیریت اموال و املاک رها شده رژیم سابق
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری این برنامه در تشریح وظایف بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد مستضعفان همزاد انقلاب اسلامی است و بنیاد مستضعفان یک یا دو هفته بعد از پیروزی انقلاب با دستور شخص حضرت امام متولد شد؛ وقتی نظام شاهنشاهی سرنگون شد، اموال وابستگان دربار که برای بیت المال بود و به زور به چنگ آورده بودند، باید در یک جایی متمرکز می‌شد.

فتاح ادامه داد: برای حفظ، مدیریت و اداره کارخانجات و اموال و املاک رها شده رژیم سابق با حکم دادگاه انقلاب و حکم قضائی در اختیار بنیاد قرار گرفت.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب تا امروز بخش عمده‌ای از کارخانجات و اموال و املاک، واگذار شده است گفت: این اموال و املاک یا از طریق مزایده، یا از طریق بورس و یا به روش‌های مختلف به مردم واگذار شده، ولی هنوز بخشی از آن در تملک بنیاد مستضعفان قرار دارد و بنیاد وظیفه نگهداری، بازسازی و تولید در آن‌ها را به عهده دارد و البته ما در نظر داریم که از بخش‌هایی از این فعالیت‌ها خارج شویم چراکه مردم می‌توانند آن‌ها را اداره کنند.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان امروز، نسبت به بنیاد در ۳۰ یا ۴۰ سال پیش بسیار متفاوت است؛ مثلا ما امروز حدود ۵ تا ۶ هزار مگاوات نیروگاه داریم؛ درحالی که هیچ نیروگاهی از رژیم سابق به ارث برده نشده بود و همه این‌ها ایجادی است؛ یعنی بخشی از اموال قبلی که فروخته شد، تبدیل به اموال مولد جدید شده است. یا مثلا بنیاد مستضعفان کارخانه فولادی را از رژیم قبل به ارث نبرد، ولی امروز ۱۰ درصد فولاد کشور را بنیاد مستضعفان تولید می‌کند.

سهم بنیاد مستضعفان در اقتصاد کشور کمتر از یک درصد «جی دی پی» است
فتاح در خصوص شائبه سهم بالای بنیاد مستضعفان و برخی نهاد‌های حاکمیتی در اقتصاد کشور، با رد این اظهارات گفت: آمار و ارقام این را نشان نمی‌دهد و واقعا در این موارد اغراق می‌شود چراکه جمع این چند نهاد، روی هم عدد بسیار پایینی از جی دی پی را تشکیل می‌دهد.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: بگذارید مثالی بزنم تا موضوع روشن شود؛ ما امسال اگر با همه توانمان کار کنیم طبق برنامه، رکورد فروش ۳۵ هزار میلیارد تومانی خواهیم داشت و در ۱۰ ماه هم به این برنامه نزدیک هستیم؛ حالا شما اگر این رقم را با بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه داده که ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان است مقایسه کنیم، می‌شود ۱.۷ درصد؛ حالا اگر این درآمد ۳۵ هزار میلیاردی را با جی دی پی بسنجیم، سهم ما زیر یک درصد خواهد بود.

وی تاکید کرد: متاسفانه عمدتا این اظهارات از سوی کسانی مطرح می‌شود که عمدتا از بی اطلاعی گویندگان ناشی می‌شود.

فتاح در ادامه در خصوص سود بنیاد مستضعفان نیز گفت: اگر برنامه ریزی ما برای فروش ۳۵ هزار میلیارد تومانی بنیاد در سال جاری محقق شود برآوردمان این است که ۲۰ درصد این رقم، سود ما و سهم شرکا خواهد بود که حدود ۷ هزار میلیارد تومان می‌شود که البته این رقم، برآورد ما است قبل از پرداخت مالیات

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر پرداخت مالیات از سوی بنیاد مستضعفان گفت: ما در حال حاضر ۱۶۹ شرکت فعال در بنیاد مستضعفان داریم که ثبت شده هستند و طبق قانون تجارت عمل می‌کنند و حتما باید مالیات بدهند.

وی افزود: برای سال ۹۷، بنیاد مستضعفان ۶۷۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده که در صورت تسویه کامل، این رقم احتمالاً به ۱۰۰۰ میلیارد تومان هم می‌رسد و آقای نوبخت هم اعلام کردند که بنیاد مستضعفان و نهاد‌ها هم مالیات پرداخت می‌کنند و در بودجه ۹۸ هم برای بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی ۱۶۰۰ میلیارد تومان مالیات درنظر گرفته اند.

به گفته فتاح، بنیاد مستضعفان به هیچ وجه بدهی مالیاتی ندارد و معافیت مالیاتی ندارد و سازمان مالیاتی هم گواه این مدعا است.

فتاح در پاسخ به این سوال که سود ۷ هزار میلیاردتومانی بنیاد مستضعفان کجا خرج می‌شود گفت: از این رقم حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای مالیات پرداخت می‌شود و ۵۰ درصد نیز برای سرمایه گذاری مجدد شده و صرف نوسازی و بازسازی می‌شود که اشتغال ایجاد می‌کند؛ در واقع ۳۰۰۰ میلیارد تومان می‌ماند که صرف محرومیت زدایی می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر این نهاد‌ها نبودند و این خدمات داده نمی‌شد، صورت مساله فقر جور دیگری بود تاکید کرد: آنچه محرومیت ایجاد می‌کند و فقر را تولید می‌کند، اقتصاد مریض ما است که یکباره نرخ ارز چند برابر می‌شود و به یکباره فقر را به قشر کارمند هم تحمیل می‌کند.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: قطعا اقدامات انجام شده برای رفع فقر موثر است، ولی ناکافی است و نظام برای اینکه حریف دشمن سرسخت فقر شود بایستی بیشتر به مساله محرومیت زدایی توجه کند.

به گفته فتاح، وظیفه ذاتی بنیاد مستضعفان رسیدگی به مستضعفان است، ولی اینکه همه این مسؤولیت به گردن ما باشد اینچنین نیست و مجموعه دولت هم مسؤولیت و هم ردیف بودجه دارد و البته اگر این اقدامات نبود، وضعیت به مراتب بدتر بود.

تمام خانواده‌های دارای ۲ معلول و بیشتر تا پایان سال ۹۹ خانه دار می‌شوند
وی بنیاد مستضعفان را دارای ۲ بال دانست و افزود: بنیاد مستضعفان دارای ۲ بال است؛ ۱۶۹ شرکت، بال اقتصادی آن هستند و بنیاد علوی بال محرومیت زدایی آن؛ البته بنیاد علوی نباید کاری مثل کمیته امداد کار کند بلکه باید مثل پروژه قلعه گنج اقدامات محرومیت زدایی کند و کمک کند تا مردم این مناطق روی پای خودشان بایستند و اشتغال زایی کند.

فتاح با بیان برخی اقدامات بنیاد علوی، به ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای ۲ معلول و بیشتر اشاره کرد و گفت: ما طبق قرارداد با بهزیستی، ۱۴ هزار مسکن با مشارکت بهزیستی برای خانواده‌های دارای دو معلول و بالاتر احداث می‌کنیم و انشالله تا پایان سال بعد این پروژه به اتمام می‌رسد و مشکل تمام خانواده‌های دارای دو معلول و بالاتر حل می‌شود.

به گفته فتاح ۶۰۰ هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله از سوی بنیاد مستضعفان واگذار شده و تمام سود بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی هزینه خواهد شد.

واگذاری ۷۰۰۰ سند علوی در دهه فجر
رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه این برنامه با اشاره به واگذاری اسناد زمین‌های مصادره شده توسط خاندان پهلوی به مالکان اصلی آن گفت: تا امروز بیش از ۸۵ هزار فقره از این اسناد در قالب اسناد علوی به صورت رایگان به روستائیان واگذار شده است تا مالکان آن‌ها بتوانند بر روی آن‌ها کار کنند و از سند آن برای وثائق بانکی استفاده کنند و در دهه فجر ۷۰۰۰ سند دیگر را واگذار می‌کنیم که مجموعا ۹۲ هزار سند می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط بنیاد مستضعفان گفت: با اطمینان می‌گویم مجموعه بنیاد مستضعفان ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفته است؛ البته اگر به ۳ سال قبل برگردیم، ما برای احداث کارخانه فولاد ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتیم و معادل ریالی آن را هم برگرداندیم، ولی در سال ۹۷ که ارز به بیش از ۱۳-۱۴ هزار تومان رسید و عده‌ای رفتند ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و کالایی که آوردند را به نرخ آزاد فروختند، اصلا بنیاد از این روش، حتی یک دلار هم استفاده نکرده است.

فتاح با بیان اینکه ما مراقب هستیم فعالیتمان اخلالی در نظام اقتصادی ایجاد نکند افزود: بنیاد مستضعفان هم از سوی سازمان بازرسی کل کشور، که بر نهاد‌های دولتی که بودجه دولتی می‌گیرند ناظر است، مورد نظارت قرار می‌گیرد، هم شرکت مفید راهبر و هم حراست و اطلاعات بر مجامع و صورت حساب‌های ما نظارت دارند و ما نیز به هرجایی که در نظام لازم باشد پاسخگو هستیم.

به گفته وی بنیاد مستضعفان باید بیش از این به مردم پاسخگو باشد و شفافیت داشته باشد.

وی درخصوص شرکت‌های سود ده و ضررده بنیاد مستضعفان نیز گفت: ۳۳ شرکت از شرکت‌های بنیاد مستضعفان در سال گذشته ضررده بودند که این وضعیت به دلیل نوسانات اقتصادی کشور بود، ولی در مجموع خوشبختانه، بنیاد مستضعفان به دلیل سبد وسیع فعالیتش، حدود ۵۴۰۰ میلیارد تومان سوددهی داشت. البته امسال بسیاری از آن شرکت‌ها از ضرردهی خارج شده اند و امسال درآمد ما نسبت به سال قبل، ۳۰ درصد بالا می‌رود.

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه این بنیاد به هیچ وجه رقابتی با بخش خصوصی ندارد گفت: بنیاد مستضعفان از ابتدای انقلاب تاکنون سیر چابک سازی داشته است؛ یعنی زمان آقای رفیقدوست تعداد شرکت‌های بنیاد مستضعفان حدود ۷۰۰ شرکت بود، در دوره آقای فروزنده ۴۰۰ شرکت و در دوره آقای سعیدی کیا ۲۵۰ شرکت شد و حالا این تعداد به ۱۶۹ شرکت رسیده است؛ یعنی شرکت‌های بنیاد یا ادغام، یا منحل و یا در بورس عرضه می‌شوند؛ البته باید مراقبت کنیم که واگذاری‌ها نحوه درستی داشته باشند و نباید اشتباهی که در برخی خصوصی سازی‌ها رخ داد تکرار شود.

به گفته فتاح، ۳۱ شرکت تا امروز در بورس عرضه شده و ۱۰ شرکت نیز به زودی در بورس عرضه خواهند شد و این یعنی سهیم شدن مردم در سود این شرکت‌ها و شفاف سازی فعالیت آنها.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد جنرال مکانیک را ۳ ماه پیش واگذار کردیم که ۶۵۰ هزار نفر از مردم سهام آن را خریداری کردند و ما سهم ۲۰ تا ۸۰ درصدی را در شرکت‌های بورسی خودمان داریم و این سهم را مرتب کاهش خواهیم داد و تعداد شرکت‌های ما از این به بعد حتما کاهشی خواهد بود.

فتاح خاطرنشان کرد که سازمان بورس و فرابورس کشور کاملا از عملکرد شرکت‌های بورسی بنیاد مستضعفان رضایت دارند.

وی با اشاره به مشارکت شرکت‌های خصوصی در ساخت پروژه بزرگ آزادراه تهران شمال گفت: در آزادراه تهران شمال، ۱۷ شرکت کار کردند و تنها ۲ شرکت، جزو شرکت‌های بنیادی بودند و تمامی مشاوران این پروژه غیربنیادی بودند؛ یعنی شرکت‌های بخش خصوصی بودند و کار در دست آن‌ها بود.

فتاح اضافه کرد: این پروژه که بزرگترین پروژه عمرانی کشور بود، بنیاد مستضعفان، نقش سرمایه گذار