گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 343249

پاسخ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد شفاف‌سازی ظرفیت پذیرش دانشجویان

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به نامه بسیج دانشجویی در خصوص شفاف‌سازی ظرفیت پذیرش دانشجویان ورودی جدید توضیحاتی ارسال کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نامه‌ای به رئیس دانشگاه خواستار شفاف سازی در مورد ظرفیت پذیرش دانشجویان ورودی جدید سال ۹۸ شد.

در این راستا، دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به نامه بسیج دانشجویی توضیحاتی ارسال کرد.

متن نامه به شرح زیر است:

۱. تمامی پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در این دانشگاه همانند سال‌های قبل براساس فایل ارسالی از سوی سازمان سنجش که در پورتال این دانشگاه قرار داده شده است، پذیرش و ثبت نام شده اند.

۲. براساس امکانی که سازمان سنجش در چند سال اخیر برای پذیرفته شدگان در دانشگاه‌های مختلف در سامانه خود ایجاد کرده است، تعدادی پذیرفته شده با عنوان اشتباه در انتخاب رشته نیز از طریق پورتال از سوی سازمان سنجش به دانشگاه معرفی شده اند.

۳. برخی از پذیرفته شدگانی که مشمول تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور هستند، نیز از سوی سازمان سنجش جهت پذیرش و ثبت نام معرفی شده اند.

شایان ذکر است این افراد صرفا از تسهیلات استفاده می‌کنند که برابر بخشنامه مذکور در انتقال باید ۹۰ درصد و در تغییر رشته ۹۲.۵ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در همان سهمیه مقطع و رشته مورد نظر را دارا باشند بنابراین فرزندان اعضای هیئت علمی برخلاف تبلیغات گسترده‌ای که شده است هیچ گونه سهمیه‌ای در کنکور سراسری ندارند و از همان سهمیه‌ای که شامل همه می‌شود یعنی منطقه یک یا دو یا سه استفاده می‌کنند و در صورت قبولی صرفا با استفاده از تسهیلات می‌توانند در همان مقطع قبولی تغییر رشته داده یا منتقل شوند به عبارت دیگر ظرفیت هیچ سهمیه‌ای را اشغال نمی‌کنند و جای کسی را نمی‌گیرند؛ اما به عنوان ظرفیت مازاد بر دانشگاه‌ها هستند.

۴. برخی نیز براساس آئین نامه نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر از سوی وزارت متبوع در قالب سهمیه پنج درصد شاهد به این دانشگاه جهت پذیرش و ثبت نام معرفی شده اند.

۵. در خصوص مغایرت بین ظرفیت اعلامی در دفترچه با تعداد پذیرفته شدگان معرفی شده به دانشگاه نیز به استحضار می‌رساند ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های علوم پزشکی توسط شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با توجه به نیاز کشور کاهش و افزایش می‌یابد و در موعد مقرر به سازمان سنجش اعلام می‌شود؛ لیکن در سال جاری با توجه به نظر مجلس مبنی بر لزوم افزایش ظرفیت گروه پزشکی، وزارت بهداشت با افزایش ظرفیت پس از چاپ دفترچه‌ها و انتخاب رشته داوطلبان و پیش از اعلام نتایج نهایی، موافقت نمود و به همین دلیل به هنگام اعلام نتایج، دانشجوی بیشتری به تمامی دانشگاه‌ها از سوی سازمان سنجش کشور معرفی شد.

۶. با توجه به توضیحات بند ۵ کاملا شفاف و مشخص است که افزایش ظرفیت به معنی امتیاز دادن به همه افراد جامعه است؛ نه قشر خاصی. لیکن اگر منظور وجود اشکال در سهمیه هاست که این موضوع مصوبه مجلس است و ارتباطی به سازمان سنجش و دانشگاه‌ها ندارد. سهمیه‌ها در آزمون سراسری شامل سهمیه منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، ۲۵ درصد شاهد و ایثارگر، ۵ درصد ایثارگران و خانواده شهدا می‌شود و وقتی ظرفیتی افزایش می‌یابد بر مبنای نمره و درصد اختصاص یافته به هر سهمیه، دانشجو پذیرش می‌شود. همان طور که در لیست ارسالی ملاحظه می‌فرمایند هیچ کس خارج از این سهمیه‌ها به دانشگاه وارد نشده و هیچ سهمیه‌ای هم بیشتر از درصد مربوط به خود پذیرش نداشته است.