گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 343812

کنایه تند سخنگوی وزارت خارجه به ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ترامپ قادر به فهم تاریخ و هویت باشکوه ایران نیست، گفت: رئیس جمهوری که جز کاباره و پول، چیزی ندیده را چه به مراکز فرهنگی و هویت تاریخی؟

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هم اندیشی حفاظت از اموال فرهنگی ملت‌ها و میراث جهانی که در محل سالن‌ همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، طی سخنانی گفت: مهمترین بازیگران در عرصه بین‌المللی رفتارهایی از خودشان بروز می‌دهند که برگرفته از هویت آنهاست، برگرفته از پیشینه و باورها و ایدئولوژی آنهاست.

وی یادآور شد: اگر ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران منادی گفتگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌هاست و اگر می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دهنده جهان عاری از خشونت و افراط گرایی است. اگر می‌دانیم ایران همواره بر صلح، گفتگو و تعامل با کشورهای دنیا به ویژه همسایگان خود تأکید می‌کند، اینها برگرفته از یک پیشینه بسیار قوی و محکمی است که در آن رشد و نمو کرده است.

رئیس جمهوری که جز کاباره و پول چیزی ندیده
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر هویت فرهنگی و تاریخی است، اضافه کرد: من بر عکس برخی دوستان تعجب نکردم وقتی ترامپ تهدید کرد که به ما حمله می‌کند از جمله حمله به برخی مراکز فرهنگی ما، کشوری که سابقه‌اش یک بیستم تاریخ هفت هزار ساله ما نیست. فردی که رئیس جمهور است و جز کاباره و پول، چیزی ندیده و به جز پول و برخی تجارت‌‌های نامشروع، با دنیا تعامل نداشته را چه به مراکز فرهنگی و هویت تاریخی؟ او چه چیزی از اینها می‌فهمد؟

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ترامپ تاریخ و هویت با عظمت و با شکوه ایران را نمی‌فهمد، خاطرنشان کرد: من به او حق می‌دهم که نفهمد و این حرف‌های ناجور را به زبان بیاورد.

موسوی در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه تهدیدات نظامی قطعا ما را از آرمان صلح و گفتگویی که به صورت تاریخی همراه ماست، بازنمی‌دارد، عنوان کرد: وزارت امور خارجه قطعا علیرغم همه تهدیدات و فشارها، راه اصلی ملت ایران را که تاریخ پر افتخارش نشان داده ملتی صلح طلب و جنگ بلد است، فراموش نخواهد کرد.

وی گفت: تاریخ ایران پر از نقاط عطفی است که نشان داده‌ایم چگونه ملتی هستیم.

ملت ایران ملتی اهل گفتگو، مدارا، تعامل و تساهل اما در جای خود دلاور و جنگاور است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ملت ایران ملتی اهل گفتگو، مدارا، تعامل و تساهل اما در جای خود دلاور و جنگاور است، افزود: راه ملت ایران و هویت تاریخی آن، ادامه می‌یابد.

شهید سلیمانی نمونه بارز فرزند ایران
به گزارش فارس، موسوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی عنوان کرد: جا دارد یادی کنم از سردار شهید سلیمانی که نمونه بارز فرزند ایران است. او هم اشداء علی الکفار بوده و هم رحماء بینهم بوده است. دیدید که در داخل چه روش و منشی داشت و چگونه با دشمنان این آب و خاک برخورد می‌کرد، یا ظریف که مثل اعلای این واقعیت است که دیپلمات‌ها و مقامات خارجی ایشان را یک وطن‌پرست به تمام معنا می‌شناسند و این نیست جز پشتوانه هویتی ایشان.

عباس موسوی همچنین بیان کرد: وقتی راه درست و منطقی باشد، طبیعتا دنیا به احترام آن می‌ایستاد. زمانی که ما مورد تجاوز قرار گرفته و به ایران حمله شد و مقاومت کردیم، مورد تحسین دنیا قرار گرفتیم. زمانی هم که با درک شرایط و با تیزبینی و تیزهوشی که در ایرانیان سراغ داریم، موضوع گفتگو، تعامل و مذاکره با دنیا پیش آمد، دیدید که دنیا چگونه در مقابل این رویکرد جمهوری اسلامی ایران سر تعظیم فرود آورد. 

جنازه برجام هم برای ما هنوز نعمت است
این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به برجام عنوان کرد: نمی‌دانم چه زمانی می‌خواهند متوجه آثار و برکات برجام شوند شاید ده‌ها سال دیگر متوجه شوند چه آثار و برکاتی داشته است به قول یکی از دوستان، جنازه برجام هم برای ما هنوز نعمت است و آثار و تبعات مثبتی دارد که هنوز از آن استفاده می‌کنیم. 

وی اضافه کرد: با این رویکرد تعاملی که ایران در پیش گرفت، شاهد بودید چگونه احترام دنیا را خریدیم و چگونه درهای دنیا به روی ما باز شدو چگونه عزت ایرانی افزون‌تر شد و امیدوارم عقلای قوم همین راه و روش را که برگرفته از روش نیاکان و هویت تاریخی، ملی و فرهنگی ماست ادامه بدهند و شاهد آثار و تبعات مثبت آن باشیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری