گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 345679

محسن تاجیک‌نژاد

وضعیت طنزآمیز احزاب در آستانه انتخابات

تکثر و تعدد لیست‌های انتخاباتی توی چند روز منتهی به انتخابات احتمالا بیشتر از باقی مسائل به چشمتان آمده. نکته‌ای که برآمده از اختلاف‌نظر و جدایی‌ها توی جریان‌های سیاسی و طیف‌های مختلف هر کدوم از آن‌هاست و یک‌شبه هم به وجود نیامده و ریشه شکل‌گیری آن‌ها را می‌شود حداقل در سه دهه اخیر دید.

خبرنامه دانشجویان ایران: محسن تاجیک نژاد// تکثر و تعدد لیست‌های انتخاباتی توی چند روز منتهی به انتخابات احتمالا بیشتر از باقی مسائل به چشمتان آمده. نکته‌ای که برآمده از اختلاف‌نظر و جدایی‌ها توی جریان‌های سیاسی و طیف‌های مختلف هر کدوم از آن‌هاست و یک‌شبه هم به وجود نیامده و ریشه شکل‌گیری آن‌ها را می‌شود حداقل در سه دهه اخیر دید.

شورای ائتلاف، پایداری، عدالتخواهان و نهایتا لیست منتسب به وزرای دولت‌های نهم و دهم، ۴ لیستی است که تا به حالا جریان اصولگرایی بیرون داده و شاید بر تعداد آن افزوده شود. در کنار آن لیست ائتلافی ۸ حزب اصلاح‌طلب و لیست مستقل کارگزاران به اسم "یاران هاشمی" برای جریان اصلاحات قطعی شده و روزنامه اعتماد از احتمال ارائه لیست مستقل از طرف کواکبیان و روزنانه سازندگی از ارائه لیست مدنظر عارف هم گفته‌اند. بماند که وعده ارائه لیست مستقل از طرف دیگر احزاب اصلاح‌طلب مثل ندای ایرانیان و حزب همبستگی داده شده است.

درباره اینکه وحدت یا تکثر و انشقاق هر کدام چه قدر می‌تواند مفید و یا مضر باشد، می‌شود چند دفتر صد برگ پر کرد اما تکثر فعلی توی هر یک از جریانات سیاسی کشور که به تعدد لیست انتخاباتی منجر شده، وضعیت طنزآمیزی از هر کدام را نشان می‌دهد.

برای اصولگرایی طنز آمیز است چون بیش از دو دهه فرمول آن‌ها در بستن لیست‌های انتخاباتی همچنان ثابت مانده. شرکت سهامی بودن و سهم‌خواهی بزرگان این جریان در بستن لیست، در کنار پشت درهای بسته برگزار کردن جلسات وحدت بدون در نظر گرفتن فضای اجتماعی و کف جامعه و خلا وحدت گفتمانی در لیست‌ها و ائتلاف‌های انتخاباتی، کمدی‌هایی نظیر جمنا، شانا و شاجا و بازی و ریاضی‌هایی مثل ۲+۳ و ۵+۴ و ۷+۸ و امثالهم را خلق کرده است.

از طرف دیگر برای اصلاح‌طلبان سوپر کمدی است چرا که آنها از پروپاگاندا و در بوق و کرنا کردن "ما کاندیدا نداریم و همه را رد صلاحیت کر ه‌اند"، "تکلیف ۱۶۰ کرسی مجلس روشن شده"، "رقابتی در انتخابات وجود ندارد"، "ما انتخابات را تحریم می‌کنیم" و کذا و کذا، حالا به ۲ لیست قطعی و دو لیست احتمالی رسیده‌اند. دو روز قبل مجید انصاری، سرلیست لیست‌های اصلاح‌طلب گفته بود: "خاتمی در زمان ثبت‌نام انتخابات، به ۱۱۰ چهره شاخص این جریان توصیه کرده بود که در انتخابات ثبت‌نام کنند اما از میان آن‌ها فقط ۵ نفر ثبت‌نام کردند." با این همه آه و ناله و فغان و فشار به شورای نگهبان برای ردصلاحیت‌های صورت گرفته، و قبل از آن خودسانسوری خودشان در زمات ثبت‌نام انتخابات، حالا این تعداد لیست بیرون آمده، اگر همه آن ۱۱۰ نفر ثبت‌نام می‌کردند، چند لیست بیرون می‌آمد؟!

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.