گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 346934

مزایای کاردرمانی(تقویت عضلات، حافظ و بهبود فعالیت‌های روازنه)

بیمارانی که در اثر عفونت یا آسیب‌دیدگی‌های شدید برای مدت طولانی در بیمارستان می‌مانند، پس از مرخصی از بیمارستان در انجام فعالیت‌های روزمره خود دچار مشکل می‌شوند. استراحت طولانی‌مدت باعث می‌شود تا در اثر ضعف و آتروفی عضلانی، حفظ وضعیت صحیح بدنی و تعادل برای بیمار دشوار باشد.

خبرنامه دانشجویان ایران: کاردرمانی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های درمانی جهت کسب توانایی مجدد پس از آسیب‌دیدگی به منظور انجام فعالیت‌های روزمره مانند خواندن، یادآوری اطلاعات، تقویت حافظه و بهبود کیفیت زندگی می‌باشد. جهت دستیابی به این اهداف، متخصص کاردرمانی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بیماران قرار می‌دهد و مهارت‌های لازم را به آن‌ها آموزش می‌دهد

مزایای کاردرمانی

5 مورد از مزایای کاردرمانی عبارتند از:

عدم نیاز به بستری طولانی‌مدت در بیمارستان
بیمارانی که در اثر عفونت یا آسیب‌دیدگی‌های شدید برای مدت طولانی در بیمارستان می‌مانند، پس از مرخصی از بیمارستان در انجام فعالیت‌های روزمره خود دچار مشکل می‌شوند. استراحت طولانی‌مدت باعث می‌شود تا در اثر ضعف و آتروفی عضلانی، حفظ وضعیت صحیح بدنی و تعادل برای بیمار دشوار باشد. در نتیجه امکان بروز آسیب‌دیدگی‌های مکرر افزایش پیدا می‌کند. بیشتر آسیب‌دیدگی‌ها در اثر افتادن از ارتفاع، پیچ‌خوردگی، شکستگی و وارد شدن آسیب به سر ایجاد می‌شوند. متخصص کاردرمانی با استفاده از تمارین و حرکات ویژه ورزشی جهت بازیابی قدرت عضلانی، هماهنگی و تعادل به بیماران کمک می‌کند.

انجام فعالیت‌های روزمره بدون نیاز به کمک دیگران
برخی از آسیب‌دیدگی‌ها و بیماری‌ها باعث می‌شوند تا افراد در انجام فعالیت‌های روزمره مانند رانندگی، راه رفتن یا تمیزکاری دچار مشکل شوند. جهت رفع مشکلات ناشی از بروز چنین آسیب‌دیدگی‌هایی از کاردرمانی استفاده می‌شود. برای مثال کاردرمانی برای افرادی که دچار ضربه مغزی شده‌اند بسیار مفید می‌باشد. بر طبق تحقیقات انجام شده، کاردرمانی احتمال تشدید علائم ناشی از ضربه مغزی را کاهش می‌دهد.

مطالعات حاکی از این هستند که در 97 نفر از هر 1000 بیمار، با استفاده از کاردرمانی از مرگ یا ایجاد عوارض ناشی از تشدید علائم بیماری‌ها جلوگیری می‌شود. جهت بازیابی قدرت و توانایی انجام امور مختلف به طور مستقل و بدون نیاز به کمک دیگران، متخصص کاردرمانی نحوه انجام فعالیت‌های روزمره را با در نظر گرفتن محدودیت‌های حرکتی، عصبی و روانی به بیمار آموزش می‌دهد.

 

تقویت  و بهبود حافظه
به نقل از متخصصین کلینیک کاردرمانی روشا با گذشت زمان و در اثر بروز بیماری یا آسیب‌دیدگی، قدرت تمرکز و حافظه کاهش پیدا می‌کند. در بیشتر موارد اختلال در حافظه در سنین بالا ایجاد می‌شود؛ ولی در موارد دیگر امکان دارد حافظه در اثر آسیب‌دیدگی، بیماری یا تغذیه نامناسب دچار مشکل شود. کاهش قدرت حافظ در اثر تغذیه نامناسب به راحتی با ایجاد تغییر در رژیم غذایی قابل درمان است. ولی در صورت آسیب‌دیدگی یا بیماری، بایستی از روش‌های دیگر درمانی استفاده شود. کاردرمانی جهت تقویت حافظه شامل تمرین‌های ذهنی جهت بهبود و سازماندهی حافظه می‌باشد. در افراد دارای مشکلات مربوط به حافظه از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

  • قرار دادن اشیاء مختلف (مانند کلید) در یک مکان مشخص
  • استفاده از کتاب‌های صوتی به جای خواندن کتاب
  • یادداشت کردن مطالب مهم در تقویم
  • استفاده از ابزار مناسب جهت بهبود کیفیت زندگی (رایانه، دفترچه یادداشت)
  • استفاده از بازی‌های ویژه تقویت حافظه

با استفاده از روش‌های فوق در مدت زمان کوتاهی در بسیاری از افراد بهبود قابل توجه حافظه مشاهده می‌شود. البته در صورت اختلال شدید حافظه، امکان دارد به استفاده از کاردرمانی برای تمام طول عمر نیاز باشد.

کمک به بیماران جهت بازگشت به محل کار و یافتن شغل مناسب
یکی از دلایل اصلی بروز افسردگی در افراد دچار از کار افتادگی کوتاه یا بلندمدت، عدم توانایی جهت بازگشت به محل کار یا پیدا کردن شغل مناسب می‌باشد.

محدودیت حرکتی باعث می‌شود بیماران در انجام امور مختلف در محل کار دچار مشکل شوند. در چنین مواردی متخصص کاردرمانی در یافتن شغل مناسب به بیمار کمک می‌کند. متخصص کاردرمانی توانایی بیمار در انجام امور مختلف، حافظه و قدرت جسمانی بیمار را ارزیابی می‌کند و اصول مورد نیاز پس از بهبود بیماری را به بیمار آموزش می‌دهد. متخصص کاردرمانی در ارتباط با امور زیر به بیمار کمک می‌کند:

  • مهارت‌های ضروری شغلی
  • آموزش نحوه انجام فعالیت‌های مورد نیاز در محل کار بدون ایجاد آسیب‌دیدگی مجدد
  • آموزش تغییر نحوه انجام امور مختلف

متخصص کاردرمانی بایستی وضعیت بیماری افراد را به طور مرتب ارزیابی کند تا در صورت لزوم در مورد تغییر در نحوه انجام امور مختلف در محل کار، آموزش‌های لازم به بیمار داده شود.

جلوگیری از ایجاد خستگی و بهبود روند برنامه‌ریزی روزانه
بر طبق تحقیقات انجام شده، سندرم خستگی مزمن در بیش از یک میلیون نفر از افراد در آمریکا وجود دارد. این سندرم معمولاً در اثر بروز بیماری‌های شدیدی مانند ام اس، لوپوس و سرطان ایجاد می‌شود. امکان ایجاد سندرم خستگی مزمن در اثر استراحت طولانی‌مدت و یا مصرف برخی از داروها نیز امکان‌پذیر است. از آنجایی که درمانی برای این سندرم وجود ندارد، پزشکان استفاده از گزینه‌هایی مانند ورزش، درمان بیماری اصلی و درمان شناختی- رفتاری را همراه با کاردرمانی جهت کنترل سندرم خستگی مزمن توصیه می‌کنند. در جلسات درمانی از آموزش مهارت تکمیل وظایف و حل مساله و همچنین آموزش مهارت‌های برنامه‌ریزی استفاده می‌شود. در این جلسات بیمار نحوه انجام فعالیت‌های مختلف را با وجود محدودیت جسمانی و از کار افتادگی می‌آموزد. بیمار با استفاده از کاردرمانی بدون ایجاد استرس می‌تواند به مدرسه یا محل کار بازگردد.

از کاردرمانی برای درمان و کنترل بیماری و در صورت تشخیص زودهنگام جهت جلوگیری از ایجاد عارضه‌های گوناگون استفاده می‌شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.