گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 349019

برنامه‌های دولت برای کاهش آسیب‌های اقتصادی بحران کرونا در میان اقشار آسیب پذیر زنان

در شرایطی که کرونا یا کوید ۱۹ تبدیل به پاندمی جهانی شده، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، جهت کمک به برقراری موازنه اقتصادی از طریق توجه ویژه به وضعیت معیشتی زنان به خصوص بانوان قشر آسیب پذیر جامعه، اقداماتی را در دست اجرا دارد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل گروه سیاسی برنا، معصومه ابتکار با بیان اینکه دولت از ابتدای کار، برنامه ها و طرح های توان افزایی را به خصوص برای زنان سرپرست خانوار اجرا کرده، گفت: در شرایط کنونی لازم می بینیم که این برنامه ها همچنان ادامه داشته باشد و مطابق با نیازهای روز اجرایی شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: تاکنون در همکاری مشترک با وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۲۰۰۰ زن سرپرست خانوار که فاقد هرگونه پوشش حمایتی بودند تحت آموزش های توان افزایی مهارتی برای اشتغال و کارآفرینی قرار گرفته اند که این طرح همچنان ادامه دارد و از طریق سازمان های مردم نهاد و عمومی مانند جهاد دانشگاهی و کاردوک عملیاتی شده و در تمام استان ها تداوم یافته است.

وی تصریح کرد: از سال گذشته هم علاوه برموارد ذکر شده،  تشکل های غیردولتی تخصصی کارآفرینی به این مجموعه اضافه شده اند که معاونت برای هماهنگی و هم افزایی آنها، ساز و کار جدیدی با عنوان «شورای هماهنگی کارآفرینی زنان» با حضور بخش های دولتی، غیردولتی، خصوصی و تعاونی در معاونت زنان و خانواده تشکیل داده و این شورا هم افزایی و هماهنگی بین بخشی در موضوع کارآفرینی زنان را دنبال می کند.

ابتکار در ادامه گفت: در پی شیوع کرونا در کشور یکی از رویکردهای معاونت توجه  بیشتر به معضلات زنان سرپرست خانواری است که تحت پوشش هیچ طرح حمایتی نبوده اند و این موضوع در مکاتبه با معاون اول رییس جمهور منعکس شده، ضمن اینکه در همکاری با وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مهم پیگیری خواهد شد و در این بین طرح هایی مانند ایجاد فرصت های جدید اشتغال در تولید لوازم شوینده و بهداشتی و حفاظتی برای پیشگیری در اولویت قرار دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه هم اکنون این فرصت های جدید اشتغال با همکاری دستگاههای ذی ربط و فعالین بخش خصوصی آغاز شده و در سطح تهران و استان ها در حال اجراست، گفت: به عنوان مثال در حال حاضر در کارگاههای مختلف با رعایت موازین بهداشتی و پیشگیری و استانداردها، بانوان در حال تولید تجهیزات مورد نیاز هستند که در این روند هم به معیشت آنها کمک می شود و هم یاریگر کشور در معضل کنونی هستند.

به گفته وی طرح های توان افزایی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با همکاری وزارتخانه های همکار و سازمان های مردم نهاد در بودجه سال ۹۹ پیش بینی شده ضمن اینکه معاونت امور زنان و خانواده یک دوره ویژه آموزشی را در بحث کرونا برای ۱۲۰۰ تشکل مردم نهاد تدارک دیده که به زودی به اجرا در می آید.

گفتنی است این ۱۲۰۰ تشکل، سال گذشته در دوره های ۴ روزه توان افزایی معاونت امور زنان و خانواده شرکت کرده اند و اکنون می توانند از آموزش هایی که دیده اند درسطح محلی برای مقابله با تهدید کرونا استفاده کنند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.