گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 350006

ابوالقاسم رحمانی

دانشگاه فرهنگیان قربانی جدید خصوصی‌سازی

نیروهای که به گفته وزیر سابق آ.پ قرار بود به‌صورت اورژانسی و رفع فوری بخشی از کمبود‌ها مورد استفاده باشند اما دولت برای کم کردن هزینه‌ها هم‌چنان نیروهای خرید خدمت را به دانشجو-معلمان ترجیح داده است تا پول کم‌تری هزینه کند.

خبرنامه دانشجویان ایران: ابوالقاسم رحمانی// اخیراً (اسفند ۹۸) نامه‌ای در رسانه‌ها منتشر شد که براساس محتوای آن دانشگاه پیام‌نور در تلاش است تا امکانات و خدمات خود، ساختمان، کلاس، میز، نیمکت، استاد و... را به دانشگاه فرهنگیان که مدت‌هاست ذیل بی‌مهری و بی‌توجهی دولت از نبود این امکانات رنج می‌برند، بفروشد. به زبان ساده یعنی این‌که دانشگاه پیام‌نور که حالا دانشجویی ندارد و در مسیر آمده‌اش به آخر خط رسیده، به‌جای کشف و حل ایرادات به فکر فروش خدمات خود به دانشگاهی بی‌دفاع‌تر و البته نیازمند هم‌چون فرهنگیان افتاده است.

این اتفاق از چند منظر قابلیت نقد و تجدید نظر در اجرا دارد. اول این‌که دانشگاه فرهنگیان هم‌چون دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی براساس اصول سند تحول بنیادین و به منظور تربیت نیروی تخصصی معلمی و همچنین پوشش مشکل کمبود معلم در دولت اسبق ایجاد شد و چشم‌اندازهای خاصی هم داشت. اما به محض روی کار آمدن دولت روحانی و در جهت کاهش هزینه‌های دولتی خصوصا در حوزه آموزش و پولی شدن آموزش‌وپرورش هرساله از ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان کاسته و مشکلات متعدد پیش‌روی دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت.

در دسته‌بندی مشکلات می‌توان کمبود اساتید، کمبود امکانات و وضعیت معیشتی دانشجو-معلمان را به‌عنوان مصائب قابل حل قلمداد کرد که دولت به‌جای پوشش آن‌ها دست به تحدید اختیارات و اثرگذاری این دانشگاه و دانشجو معلمان و بهره‌گیری از نیروهای خدمات خدمتی زد. نیروهای که به گفته وزیر سابق آ.پ قرار بود به‌صورت اورژانسی و رفع فوری بخشی از کمبود‌ها مورد استفاده باشند اما دولت برای کم کردن هزینه‌ها هم‌چنان نیروهای خرید خدمت را به دانشجو-معلمان ترجیح داده است تا پول کم‌تری هزینه کند.

این نامه اخیر و درخواست فروش خدمات دانشگاه پیام‌نور به دانشگاه فرهنگیان هم متاسفانه در همین مسیر درآمدزایی و کم‌کردن هزینه‌های دولت تفسیر می‌شود چرا که اگر غیر از این بود و به‌جای خرید خدمات توسط فرهنگیان (پرداخت هزینه به‌جای دریافت حقوق توسط دانشجو-معلمان) امکانات دانشگاه پیام‌نور در خدمت دانشگاه فرهنگیان (که دانشجو دارد و امکانات ندارد) قرار می‌گرفت می‌شد اندک امیدی داشت که این‌بار حداقل دولت دست از سر زخمی کردن نظام آموزشی کشور برداشته است و بعد از سال‌ها بی‌مهری به معلمان و دانشجو معلمان، رشد و توسعه مدارس پولی و بی‌مهری به مدارس دولتی و تصویب بودجه عجیب و ناکافی برای آموزش‌وپرورش به فکر خرده مهربانی نسبت به آن افتاده است که متاسفانه چنین نیست و نخواهد بود

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
علی
[1399/01/06 - 08:37]
در این وضعیت بهترین فکر هست اما متاسفانه موقعیت خود دست اندرکاران که هیئت علم انجا هستن بخطر می افتد وگر نه هیچ عقلی قبول نمی کند با وجود این همه لیسانس و بالاتر بیکار چهار سال هزینه کنی برای دانشجو معلم ها و د آخر فقط 26 سال خدمت منند
تورهای مسافرتی آفری