گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 350861

محمد نوروزی؛

سرزنش شبانه‌روزی به جای خودانتقادی

در روزهای گذشته و پس از انتشار اخبار مربوط به شیوع افسارگسیخته ویروس کرونا در آمریکا و متعاقباً ناتوانی دولت این کشور از مدیریت مطلوب اوضاع، خبری منتشر شد که بر طبقِ آن جمعی از دانشجویان، بسته‌هایی حاوی اقلام بهداشتیِ مقابله با کرونا را برای ارسال به آمریکا آماده کرده بودند. خبری که بلافاصله با واکنش‌های فراوانی همراه شد و حتی برخی نیز با حملات شدید به این اقدام نمادین، نفس انجام چنین اقداماتی را زیر سوال بردند.

خبرنامه دانشجویان ایران: محمد نوروزی*// در روزهای گذشته و پس از انتشار اخبار مربوط به شیوع افسارگسیخته ویروس کرونا در آمریکا و متعاقباً ناتوانی دولت این کشور از مدیریت مطلوب اوضاع، خبری منتشر شد که بر طبقِ آن جمعی از دانشجویان، بسته‌هایی حاوی اقلام بهداشتیِ مقابله با کرونا را برای ارسال به آمریکا آماده کرده بودند. خبری که بلافاصله با واکنش‌های فراوانی همراه شد و حتی برخی نیز با حملات شدید به این اقدام نمادین، نفس انجام چنین اقداماتی را زیر سوال بردند. و اما چند نکته:

اینکه حرکت این دانشجویان کاملاً نمادین بوده است، نیاز به توضیح و تصریح چندانی ندارد؛ کیست که نداند ارسال محموله‌هایی به اندازه چند وانت برای جمعیت چند صدمیلیونی آمریکا، نمی‌تواند ناتوانی دولت امریکا در خدمات‌رسانی مطلوب به شهروندانش را جبران نماید.

در انتقادات دوستان میدیدم که به هزینه‌های آماده‌سازی این محموله اشاره کرده بودند و حتی آن را به ماجرای پیرمرد معروف دستفروش پیوند داده بودند؛ کیست که نداند که ارسال چند کارتن ماسک و گان که عمدتا‌ً در کارگاه‌های تولیدی نیروهای جهادی دوخته شده، هزینه چندانی ندارد!

گذشته از عملکرد درخشان دانشجویان و سایر نیروهای جهادی در زلزله کرمانشاه و سیل گلستان، لرستان و خوزستان، ماجرای کرونا هم به بستری دیگر برای فداکاری‌های قابل ستایش نیروهای جهادی تبدیل شد تا آنجا که با وجود دولت فشل روحانی، اگر این جوانان مومن به میدان نیامده بودند، معلوم نبود چه بر سر مردم می‌آمد؛ نتیجتاً کیست که نداند بزرگ‌نمایی چنین اقداماتی که نحوه انجام آن، حتما‌ً قابل انتقاد است، می‌تواند تلاش‌های بی‌منت و مفید این جوانان جهادی را در خطر کمرنگ شدن قرار دهد. خودانتقادی خوب است؛ لکن باید مراقبت کرد که مسیر خودانتقادی به سرزنشِ شبانه‌روزی ختم نشود.

در میدانِ جنگِ رسانه‌ایِ کرونایی، تحقیر دولت مستکبری که از هیچ قول و فعلی برای تحقیر مردم ایران دریغ نمی‌کند، حتماً از اولویت‌های رسانه‌ایِ رسانه‌دار هاست، تا بدانیم و بدانند که دولتِ وقیح امریکا چگونه زیر بارِ کرونا زاییده است.

پی‌نوشت: من هم مثل خیلی‌های دیگر به نحوه انجام پروژه تحقیر امریکا، انتقاد دارم. غفلت از درنظر گرفتن پیوست‌های رسانه‌ایِ دقیق و تمیز، ایده‌ای که می‌توانست در سطح بین‌المللی دولت وحشی ترامپ را تحقیر کند را نیمه‌تمام و پُراِشکال رها کرد. کاش دقت بیشتری می‌شد.

* فعال سابق دانشجویی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.