گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 350952

دغدغه‌ها و خواسته‌های مهم دانشجویان دانشگاه تهران

دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران گفت: لغو حضور و غیاب، برگزاری کلاس ها به صورت آفلاین و یا ضبط کلاس های آنلاین و ایجاد شرایط حذف اضطراری بدون محدودیت از خواسته های دانشجویان است.

خبرنامه دانشجویان ایران: به نقل از مهر، سید نیما ذبیحی دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بسیاری از دانشجویان به دلیل مشکلات آموزش مجازی، خواستار حذف ترم و یا حذف دروس هستند، اظهار کرد: در آغازین روزهای آموزش مجازی در دانشگاه اعلام شد، اینترنت رایگان می شود اما این امر محقق نشد؛ از طرفی دیگر مسئولان دانشگاه مطرح کردند که مشکلی از بابت حضور و غیاب در کلاس های مجازی وجود نداشته و همچنین منعی برای استفاده از سایر سامانه ها به غیر از سامانه اصلی دانشگاه وجود ندارد.

مشکلات نرم افزاری سامانه دانشگاه
دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران افزود: اما به تازگی اعلام شد حضور و غیاب در کلاس های مجازی الزامی است و صرفا باید از سامانه اصلی دانشگاه برای حضور در کلاس ها استفاده کرد؛ این در حالی است که به دلایل مختلف از جمله مشکلات نرم افزاری، عدم دسترسی به اینترنت و یا قطع و وصل های مکرر همه دانشجویان نمی توانند آنلاین شوند. بسیاری از دانشجویان پیش از اجباری شدن کلاس های نظری، حتی نمی توانستند وارد سامانه شوند و پیش بینی می کنیم از امروز به دلیل تعداد زیاد دانشجویان برای حضور در کلاس های مجازی بسیاری نتوانند به سامانه وارد شوند.

آمار برگزاری ۷۰ درصدی کلاس های آموزش مجازی صحیح نیست
وی ادامه داد: رئیس دانشگاه در مصاحبه ای اعلام کرده است ۷۰ درصد برنامه های آموزشی دانشگاه به صورت مجازی برگزار می شود؛ در حالی که براساس آماری که از دانشکده ها مختلف گرفتیم، بعضا در برخی دانشکده ها ۳۰ درصد کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده است. در همین رابطه به رئیس دانشگاه نامه ای ارسال کردیم و در آن نوشتیم که این آمار صحیح نیست و آموزش مجازی با مشکلاتی همراه است.

مشکلات دانشجویان فنی مهندسی در یادگیری دروس به صورت مجازی
ذبیحی با اشاره به پایین بودن کیفیت برگزاری کلاس های مجازی، دانشجویان با مشکلاتی مواجه شده اند، خاطرنشان کرد: برای دانشجویانی امثال من که در رشته علوم انسانی تحصیل می کنیم، شاید بتوان دروس را خواند و مدیریت کرد اما دانشجویان فنی مهندسی و علوم پایه بعضا محتوای دروس را در کلاس های مجازی متوجه نمی شوند.

شهریه دانشجویان شبانه برگشت داده شود
دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه عودت هزینه دانشجویان شبانه یکی دیگر از درخواست های دانشجویان به شمار می رود، گفت: دانشجویان کارشناسی خواستار تعویق زمان دفاع یایان نامه در دوره کارشناسی هستند چرا که نه به منابع دسترسی دارند نه به استاد. البته دانشگاه دفاع از پایان نامه ارشد را تا پایان شهریور تمدید کرده است که امیدواریم برای این دوره نیز زمان دفاع تمدید شود.

خواستار حذف اضطراری دروس بدون قید و شرط هستیم
وی ادامه داد: لغو هر گونه حضور و غیاب، برگزاری کلاس ها به صورت آفلاین و یا ضبط کلاس های آنلاین و ذخیره آن و ایجاد شرایط حذف اضطراری بدون محدودیت تعداد و بدون تایید استاد از دیگر خواسته های دانشجویان است.

دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران افزود: چندی پیش دانشگاه درباره کیفیت برگزاری کلاس های مجازی یک نظرسنجی برگزار کرد اما نتایج آن را اعلام نکرد؛ شورای صنفی همین سوالات را در کانال خود به نظرسنجی گذاشت و تاکنون ۳ هزار و ۳۵۰ نفر در آن شرکت کرده اند.

نظرسنجی از دانشجویان درباره کلاس های آموزش مجازی
ذبیحی با اشاره به نتایج این نظرسنجی به برخی از آن ها اشاره کرد و افزود: دانشجویان در پاسخ به این سوال که آیا موافق با آموزش الکترونیک هستند یا خیر، ۶۹ درصد موافق نبودند، ۱۷ درصد گزینه متوسط را انتخاب کردند و ۱۳ درصد موافق بودند.

وی ادامه داد: همچنین دانشجویان در پاسخ به این سوال که آیا اساتید تاکنون آمادگی برگزاری کلاس الکترونیک را داشته اند؟ اعلام کرده اند که ۶۰ درصد آمادگی نداشتند، ۳۵ درصد گفتند تا حدودی و ۴ درصد گفتند آمادگی داشتند. در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دانشجویان برای ورود به کلاس های مجازی از چه سامانه ای استفاده کرده اند؟ ۸۱ درصد گفته اند از سامانه دانشگاه وصل شده اند، ۳۱ واتساپ، ۱ درصد اسکای روم، ۸ درصد اسکایپ و ۲۵ درصد سایر سامانه ها نظیر تلگرام.

میزان رضایت دانشجویان از سامانه یادگیری دانشگاه
دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران افزود: دانشجویان در پاسخ این سوال که در صورت استفاده از سامانه یادگیری از آن رضایت دارید؟ ۴۷ درصد گفته اند اصلا، ۲۸ درصد گزینه کم، ۱۹ درصد متوسط و ۵ درصد گزینه زیاد را انتخاب کرده اند. همچنین ۵۴ درصد دانشجویان از کیفیت یادگیری الکترونیک اصلا رضایت نداشتند، ۲۹ درصد کم رضایت داشتند، ۱۲ درصد متوسط و ۴ و نیم درصد گزینه زیاد را انتخاب کرده اند.

ذبیحی اضافه کرد: دانشجویان در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه تا چه حد برای ورود به سامانه دانشگاه مشکل داشتید؟ ۴۳ درصد گفته اند زیاد مشکل داشتیم، ۱۹ درصد گزینه کم و ۲۸ درصد گزینه متوسط را انتخاب کردند و ۸ درصد نیز اعلام کرده اند که مشکلی نداشتند.

وی افزود: دانشجویان درباری میزان نظم در کلاس های نظری ۳۵ درصد گفته اند نظمی وجود نداشته، ۴۲ گزینه کم و ۱۸ درصد گزینه متوسط را انتخاب کرده اند و ۴ درصد اعلام کردند نظم خوبی وجود داشته است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.