گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 351095

شیوه‌نامه تولید دانش مواجهه با چالش‌های ویروس کرونا ابلاغ شد

رئیس دانشگاه آزاد شیوه نامه «تولید دانش مواجهه با چالش‌های حاصل از این معضل جهانی و استخراج روش‌های کاربست این دانش و بررسی حکمرانی در جهان پسا کرونا» را ابلاغ کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه، «تولید دانش مواجهه با چالش‌های حاصل از این معضل جهانی و استخراج روش‌های کاربست این دانش و بررسی حکمرانی در جهان پسا کرونا» را به رؤسای استانی دانشگاه آزاد اسلامی و واحد‌های تابعه ابلاغ کرد.

طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده، ویروس کرونا خیلی سریع کشور‌های مختلف جهان را به تسخیر خود درآورد و همه گیری ویروس کرونا پدیده‌ای نوین درعرصه جهانی است که می‌تواند پیامد‌های زیادی در تدبیر امور در سطوح کلان، میانه و خرد داشته باشد.

براساس بند‌های این بخشنامه در سطح کلان این پدیده بر نظام جهانی، کنش و واکنش‌های دولت‌ها در عرصه سیاست خارجی در سطوح جهانی، بین المللی و منطقه‌ای تأثیرگذار خواهد بود. در سطح میانه این پدیده بدون شک نحوه حکمرانی دولت ـ ملت‌ها را در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر عرصه‌ها را متأثر خواهد ساخت. در سطح خرد نیز پدیده‌های این گونه، نوع نگاه فرد را به جامعه، حکومت و جهان تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در این بخشنامه تأکید شده است دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه اجتماعی و حل مسأله که توان عملیاتی خود را در راه اندازی طرح پایش و تدوین نظام موضوعات در قالب بیش از ۱۸ برنامه علمی جهت مأموریت محور کردن پایان نامه‌ها و رساله‌ها جلوه گر کرده است این بار با واکنش به موقع به اثرات این معضل گریبانگیر جامعه جهانی از نظاره گری بدر آمده و از این فرصت برای ایجاد فرایند گزار و انتقال به دانشگاه پاسخگو و زنده استفاده کند. در این راستا باید با جریان سازی، گفتمان سازی و شبکه سازی ایجاد اکوسیستم و زیست بوم دانشگاه مقدمات رفتارسازی دانشگاه حل مسأله فراهم شود.

در بند‌های این بخشنامه آمده است در پاسخ به این پاندمی که آثار و تبعات منحصر بفردی را جلوه گر شد، دانشگاه آزاد اسلامی بنا دارد با اتکا به توانایی ویژه خود در یکپارچگی توان بیش از ۲۰ هزار هیأت علمی با استفاده از روش گفتگو‌های علمی و سپس با تعمیق بخشی آن به «تولید دانش مواجهه با چالش‌های حاصل از این معضل جهانی و استخراج روش‌های کاربست این دانش و بررسی حکمرانی در جهان پسا کرونا» به ارائه راه حل‌های مناسب و بومی بپردازد تا در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص اساتید دانشگاه به عنوان افسران جنگ نرم و رهنمود‌های معظم له در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در حوزه علم، پژوهش و تمدن سازی نوین اسلامی با مبنا قراردادن اصول مندرج در بخش‌های مختلف سند دانشگاه اسلامی، بتواند در نهایت به دانش کاربردی تبیین و تفهیم محیط ملی و بین المللی در راستای حکمرانی صالح در شرایط مذکور بپردازد.

شیوه نامه «تولید دانش مواجهه با چالش‌های حاصل از این معضل جهانی و استخراج روش‌های کاربست این دانش و بررسی حکمرانی در جهان پسا کرونا» با اهداف بررسی شاخص‌های حکمرانی صالح و مؤثر در جهان جدید، آینده پژوهی در خصوص حکمرانی صالح در جهان جدید، بررسی شاخص‌های جدید قدرت و اقتدار در جهان جدید، شناخت محیط اقدام دولت ـ ملت‌ها در سطوح منطقه ای، بین المللی و جهانی، شناخت محیط ملی و شاخص‌های سیاستگذاری مطلوب در حوزه‌های مختلف، بررسی فرصت‌ها و نقاط قوت جمهوری اسلامی ایران در جهان جدید در سطوح مختلف و ... ابلاغ شده است.

این شیوه نامه شامل موضوعاتی از جمله حوزه‌های موضوعی پیشنهادی در سطوح کلان، میانه و خرد، شیوه اندیشه ورزی و ... است.

براساس این شیوه‌نامه تمام اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب انجام موظفی پژوهشی اندیشه‌ها، پژوهش‌ها، ایده‌ها، افکار و پیشنهادات خود را در هر قالبی که مدنظر آن‌هاست، باید در دو مرحله گفتگو‌های علمی و کار پژوهشی و کرسی‌های نظریه پردازی مطرح کنند.

گفتگو‌های علمی در سه قالب گروه‌های گفتگو، تالار‌های گفتگو و هسته‌های گفت وگوی علمی با استفاده از ظرفیت اعضای هیأت علمی و دانشجویان صورت می‌گیرد.

اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند جهت اعلان اندیشه‌های خود به تالار‌های گفتگو به آدرس cri.iau.ac.ir مراجعه کرده و نظرات و ایده‌های خود را ثبت کنند.

براساس بند‌های این شیوه نامه، رؤسای هیأت‌های اندیشه ورز استان‌ها و مسئولین تالار‌ها و گروه‌های گفتگو موظفند با هماهنگی با ستاد مرکزی این شیوه نامه در پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه حداکثر تا پایان فروردین ماه سال جاری نسبت به تدقیق موضوعات تعیین شده مورد بررسی اقدام لازم را به عمل آورند.

در این شیوه نامه تأکید شده: پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی موظف به ایجاد کتابخانه اختصاصی در جهت بهره برداری در این موضوع است و هرگونه طرح عملی در کاربست دانش تولید شده در مواجهه با این ویروس که به محصول بیانجامد در چارچوب راهبری معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری توسعه خواهد یافت.

نتایج حاصل از گفتگو‌ها حداکثر در هفته اول خردادماه سال جاری توسط پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه جمع بندی و جهت شروع فاز دوم به هیأت رئیسه دانشگاه گزارش خواهد شد.

گفتگو‌های برتر به عنوان طرح پژوهشی و یا کرسی نظریه پردازی در مرحله دوم مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.