گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 351099

امکان راه‌اندازی سبد هوشمند کالا با استفاده از کارت ملی

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در شرایط اظطراری مانند دوران کنونی دولت می تواند برای توزیع کالا و اطمینان بخشیدن به مردم از زیرساخت کارت هوشمند ملی استفاده کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری فارس، میثم پیله فروش کارشناس مسائل اقتصادی و عضو مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در برنامه پویش « به فکر باشیم» بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) که با موضوع راهکارها و راه حل معضل تعطیلی بعضی کسب و کارها در شرایط فعلی کشور برگزار شد؛ درباره شرایط اقتصادی دوران کرونایی اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود ایده‌ای از طرف بنده پی در پی به مقامات مطرح شد که متأسفانه به هیچ عنوان توجهی از طرف مسئولین نشده است.

وی ادامه داد: مسئله ای که وجود دارد بررسی این موضوع است که چرا وقتی بعضی از کالاها نگرانی از کمیابی آن‌ها پیش می‌آید کمیاب‌تر می‌شود؟ بدر پاسخ باید مطرح کرد که آدمی حریص است فکر می‌کند که ممکن است نتواند کالای مورد نظر را به دست آورد بنابراین برای خرید آن هجوم می برد و در اکثر مواقع بیشتر از نیاز خودش خرید می‌کند و این افزایش تقاضا اگر کمبودی هم در بازار نباشه کمبود ایجاد می‌کند به طور مثال یک زمانی شایع می شود و خبرهایی منتشر می‌شود که مثلاً روغن قرار است کمیاب بشود غیر از آن مسائل سودجویی و احتکار و سوداگری که حرام اندر حرام است بعضی‌ها با دامن زدن به این شایعه  نیازهای چند ماه آینده شان را نیز خرید می‌کنند.

پیله فروش افزود: دلیل هجوم و خریدهای مضاعف مردم در شرایط شایعه نگرانی از این است که شاید نتوانند در آینده کالاهای مورد نظر خود را تامین کنند، در حال حاضر کارت‌های ملی هوشمند که اکثریت مردم کشور آن را دارند زیرساخت مناسبی است تا با تضمین دسترسی کالا برای مردم این نگرانی را برطرف کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی در تشریح سخنان خود اظهار کرد: اگر بر فرض در شرایط مختلف کالایی فراخور زمان کمیاب شد مثلا امروز ماسک و دستکش، هر خانواده ایرانی فارغ از این‌که کجا زندگی می‌کند چه مذهبی دارد چه دینی دارد چه گرایش سیاسی دارد همین خانواده صرفاً می‌توانند این مقدار دستمال کاغذی این مقدار ماسک این مقدار دستکش از این فروشگاه های متنوعی که ایجاد شده است، خریداری بکند و در نتیجه شرایط دسترسی برای خرید کالاهای مورد نیاز مردم را برایشان تامین کنند که این روش حتی در زمان حضرت رسول (ص) و امیرالمؤمنین (ع) برای تضمین دسترسی مردم به کالای مورد نیازشان و مبارزه با احتکار انجام می‌شده است.

پیله فروش در ادامه عنوان کرد: این ضمانت توسط کارت‌های ملی متناسب با مکان، زمان و با شرایط می‌تواند تغییر کند به طور مثال وقتی اوضاع بازار نسبت به روغن نباتی حساس است در این سبد کالایی هوشمند برای خانوارها می تواند روغن‌نباتی قرار بگیرد یا در این سبد هوشمند می تواند دستمال کاغذی، ژل ضدعفونی کننده یا هر کالای دیگری فراخور زمان و شرایط باشد، البته در مکان‌های مختلف هم ممکن است نیازهای مردم و مناطق مختلف فرق بکند که برای حل این امر نیز به تشخیص استاندارها یا شورای فرهنگی استان‌ها است که این تضمین دسترسی به یک سبد کالا را برای مردم فراهم کند.

وی یادآور شد: این طرح سبد هوشمند کالا نه هزینه‌ای برای دولت دارد نه قرار است کار جدیدی ایجاد شود بلکه تنها افراد هنگام خرید از فروشگاه های مختلف با ثبت کد ملی از طریق همان سامانه تضمین دسترسی به دولت اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که گفته شد برای این ثبت نام نیاز به هیچ پیچیدگی نیز وجود ندارد و حتی می‌توان با کارت‌های بانکی که تعریف می‌شود به‌محض انجام تراکنش متناسب مطمئن شویم که فلان شخص این سبد را دریافت کرده است.

پیله فروش تصریح کرد: در شرایط فعلی و وجود ویروس کرونا در کشور درست است که خیلی از کسب و کارها آسیب دیده اما می‌توان کسب‌وکارهای جدیدی متناسب با شرایط تعرف کرد، اجرایی شدن طرح سبد هوشمند کالا  فقط یک تصمیم می‌خواهد که یک سبد هوشمند متناسب برای سرپرست‌ خانوارها تعریف شود و با تعیین فروشگاه‌های معین برای خرید این طرح به راحتی اجرا می‌شود و از تراکنش هایی که در آن فروشگاه انجام می‌شود مطمئن شویم که این محصولاتی که در این سبد هوشمند تعریف شده به دست مردم رسیده است.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: البته شاید برخی از سیستم کوپنی استفاده کنند برای این طرح که اگر هم بشود ما از واژه‌ها نمی‌ترسیم اگر هم لازم باشد روزی برای زندگی بهتر و عادلانه‌تر و عاقلانه‌تر مردم این کوپن‌های هوشمند استفاده بکنیم این کار را می‌کنیم چون از واژه نمی‌ترسیم حالا اسم آن را به‌‌عنوان کوپن بگذارید.

وی ادامه داد: اما فرق آن با کوپن‌های قبلی این است که در این طرح سبدها متناسب با زمان و مکان تامین می‌شود و همچنین کاملاً متناسب با شبکه بانکی از شما هر موقع که از کارت تعریف شده در سیستم استفاده شود معلوم می‌شود که این سبد را برداشت کرده ای و اصلا آن مشکلاتی که در ذهن شما از کوپن وجود  دارد نخواهد بود وزارت صنعت معدن تجارت و وزارت رفاه می‌توانند مبتنی بر زیرساخت کارت ملی این طرح را جرا کند و توسط وزارت رفاه سبدها تعریف شود و در اختیار شبکه وزارت صنعت معدن تجارت قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد باید دنبال کسب و کارهایی که براثر کرونا رونق پیدا می‌کنند گشت و آن‌ها که علاقمند هستند در این فضا کار بکنند یعنی فضای گذشته‌شان را که در بازار کار داشته‌اند کنار گذاشته و ویژگی‌های جدید بازار را بشناسند و وارد آن بشود کسب و کارهایی که به دلیل کرونا آسیب دیده‌اند باید از این فرصت کسب و کارهای کرونایی نهایت استفاده را ببرند و آن هم استفاده از زیر ساختهای اینترنت کشور برای فروش محصول و کالای خودشان است.

پیله فروش گفت: اگر تا قبل از این منتظر بودیم که مردم بیایند سراغ ما کالا و خدمات ما را تقاضا بکنند الان ما باید داخل شبکه این خدمت را عرضه بکنیم در شرایط موجود مهم ترین کار کسب و کارها تضمین سلامت محصول است چرا که شرایط جدید تضمین سلامت محصول اولویت خرید افراد است بعد می‌روند سراغ قیمت و کیفیت و اگر مؤسسه ها می توانند برند هایی برای تضمین سلامت طراحی کنند.

عضو مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد: حمل و نقل به واسطه پیک‌ها نیز کامل رونق می‌گیرد  به شرطی که در این پیک‌ها نیز به حمل و نقل سلامت توجه شود همان طور که ایمن است ارزان نیز باشد و از همه مهم‌تر سالم است،  فضایی که ایجاد شده بستری برای انواع و اقسام کسب کارهای جدید است و رمز موفقیت این کسب وکارها در چنین فضایی همین تضمین سلامت است اینجا می‌تواند انواع و اقسام برند برای تضمین سلامت به وجود بیاید.

وی گفت: همچنین کسب کارهایی که الان می‌تواند رونق بگیرد کسب و کارهایی است که مبتنی بر خدمات درمانی باشد که الان به شدت مشتری دارد.

پیله فروش در ادامه اظهار کرد: توصیه بنده به جوانان دانشجویی که جویای کار هستند، ما الان به شدت نیاز داریم به دوره‌ خدمات اولیه و مراقبت های پرستاری و این می تواند به صورت اینترنتی هم باشد و کسب و کار ایجاد کند این آموزش اولیه پرستاری و بهداشتی برای همه لازم است و در شرایط جدیدی که برای ما ایجاد شده است نگه داری از بیمار خاص، خودش کسب و کار جدید است.

وی گفت: بسیاری از جوانان که بیکار هستند و علاقمند به فعالیت می‌توانند به سرعت توسط وزارت بهداشت سروسامان پیدا کنند به ویژه گروه‌های جهادی که مدرک هم بگیرند شرایط ایمن و پاک و سلامت نگهداری از بیمار را ایجاد بکنند در جاهای مختلف که آن هم باید ایمن، پاک و سالم باشد و تحت نظر وزارت بهداشت کسب و کار  پر رونقی است خیلی هستند که الان خدای نکرده ممکن است دچار این بیماری شوند الان یک نفر می‌خواهد از آنها مراقبت بکند می‌تواند این فضاها برای پرستاری از بیمارها ایجاد بشود.

لازم به ذکر است بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با راه‌اندازی پویش «به فکر باشیم» در روزهای کرونایی به کمک کسب و کارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا آمده و در این پویش از نظرات کارشناسان و اساتید مختلف حوزه اقتصاد و کسب و کار برای عبور از بحران کرونا استفاده می شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.