گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 351341

شیب صعودی بیماری کرونا در تهران ادامه دارد

فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران درمورد اتباع بیگانه که بدون کارت اقامت در شهر تهران حضور دارند، گفت: این افراد ممکن است از ترس نداشتن کارت اقامت از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کنند که این یک تهدید بزرگ است، اما بنا به تصمیم وزارت بهداشت قرار بر این شد درمان اتباع بیگانه به شکل بشر دوستانه رایگان باشد.

خبرنامه دانشجویان ایران: فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از افزایش مبتلایان به کرونا به زودی در پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از میزان، علیرضا زالی، فرمانده مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با حضور در دویست و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران و بیان اینکه در نخستین روز شکل گیری ستاد، محسن هاشمی رییس شوای شهر تهران نیز حضور داشت، گفت: اقدام‌های بهنگام و جهادی در سطح شهر تهران اتفاق افتاد و بسیاری از این اقدام‌ها در مدیریت شهری برای شهروندان رضایت خاطر ایجاد کرد که نقش مدیران خدمات شهری شهرداری تهران پر رنگ بود.

وی با بیان اینکه تهران شهر پیچیده‌ای است که مختصات متفاوتی دارد، اضافه کرد: پیچیدگی شهر تهران آن را از دیگر شهر‌ها متمایز می‌کند، یکی از موضوعات متفاوت در شهر تهران جمعیت آن است، تراکم جمعیت در مناطق مرکزی و جنوبی این شهر بسیار زیاد است این در حالی است.

زالی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از موارد حایز اهمیت در تهران یک میلیون جمعیت شناور در شهر است، عنوان کرد: جمیعت شنار تهران گاهی با جمعیت یک شهر کشور برابری می‌کند و این موضوع در شرایط عادی هم یک چالش برای مدیریت شهری است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات تهران، شهرستان‌های اقماری آن است، گفت: بسیاری از شهر‌های اطراف تهران از لحاظ خدمات بهداشتی و پزشکی با مشکل مواجه هستند؛ که در شرایط اپیدمی به دنبال وحدت رویه تصمیم گیری درون بخشی و برون بخشی باشیم.

زالی در ادامه با توضیح این نکته که در حوزه کرونا پیوستگی حکمرانی را شاهد هستیم، افزود: امروز ۲۵ دستگاه ذی مدخل پیوستگی عملکرد دارند و نکته مهم دیگر استفاده از ظرفیت درمانی پایتخت است هم اکنون ۱۱ هزار و ۹۰۰ تخت عمومی پزشکی دانشگاهی داریم که در مجموع تعداد تخت‌ها به ۳۱ هزارو ۲۰۰ تخت در پایتخت می‌رسد و ۸۰ درصد تخت‌های بیمارستانی مورد استفاده از بخش پزشکی و درمانی دانشگاهی است. تمایل ما حرکت به سمت استفاده از تخت‌های دانشگاهی با توجه به حضور تیم‌های پزشکی هیات علمی بود.

وی با اشاره به استفاده بهینه از تخت‌های بیمارستانی طی ۴٨ ساعت گذشته گفت: طی مدت یاد شده مجموع مرگ و میر در شهر تهران دو دهم درصد بود و اگر به کل جمعیت مراجعه کننده به بیمارستان تقسیم کنیم ۱/۳ دهم درصد می‌شود که این رقم مطلوب است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونادر کلانشهر تهران با بیان اینکه راهبرد اساسی در شهر تهران باید محور اساسی تصمیم گیری‌ها باشد، افزود: یکی از این تصمیم گیری‌های راهبردی ترویج فرایند خود مراقبتی و مهمترین راهبرد فاصله گذاری اجتماعی است.

زالی به طرح سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی شاهد کاهش شیوع ویروس در پایتخت خواهیم بود، پرداخت و اضافه کرد: این موضوع بستگی به شکل دخالت و عملکرد ما دارد و اگر مداخله‌ها کم باشد داستان مقابله با کرونا متفاوت خواهد بود. به عنوان یک کارشناس پیش بینی می‌کنم شکل مداخله‌ها در پایتخت در حد متوسط بوده و نتوانستیم به شکل سختگیرانه مداخله کنیم.

وی یکی دیگر از دغدغه‌های پیش رو را مشکلات اقتصادی دانست و افزود: یکی دیگر از دغدغه‌های مردم این است با مداخلات جدید چرخه اقتصادی مردم دچار اخلال شود، این اختلال نارضایتی عمومی ایجاد می‌کند، اما در مورد کرونا هر چه پیک افزایش پیدا کند و زمان آن طولانی‌تر باشد چرخه اقتصادی اخلال بیشتری را تجربه می‌کند، اگر همان روز‌های اول مداخله‌ها جدی بود ضربه اقتصادی آن کمتر می‌شد

زالی با بیان اینکه در شهر تهران همچنان شیب صعودی بیماری کرونا را شاهد هستیم، اضافه کرد: این در حالی است که در برخی از روز‌ها شکل تکانه‌های سینوسی آمار هستیم، در شهر تهران باید بسیار هوشمندانه عمل شود و تاکید من بر تحلیل آمار مبتلایان به ویروس کروناست.

فرمانده ستاد مقابله با کرونادر کلانشهر تهران با بیان اینکه هرگونه شتابزدگی ما را با بحران جدید مواجه می‌کند از شورای شهر درخواست کرد در تصمیمات اتخاذ شده شهری مشارکت بیشتری داشته باشند.

زالی با بیان اینکه در هفته‌های آینده با تعداد بیشتر مبتلایان رو به رو هستیم و حضور پر شمار شهروندان در سه روز گذشته در پایتخت آثار خود را نشان خواهد داد، عنوان کرد: حضور پر شمارمردم ۵ تا ۹ روز آینده مشخص می‌شود و تلفات آن نیز تا دو هفته آینده مشخص خواهد شد، پس نباید گفت شلوغی دو روز پیش در پایتخت هیچ اثری نداشت. طی روز‌های گذشته در پایتخت شاهد تردد افرادی بودیم که دغدغه اقتصادی داشتند و تنها راهکار برای حضور پیدا نکردن اقشار کم درآمد حمایت دستگاه‌ها از این دست افراد هست اما این موضوع نیاز به برنامه راهبردی و جامع داریم.

وی با تاکید بر اینکه طی روز‌های گذشته شاهد حضور تکان دهنده معتادان متجاهر در سطح خیابان بوده ایم، بیان کرد: معتادان متجاهری که در مراکز ماده ۱۶ نگهداری می‌شدند به دلیل پایان زمان درمانی شان در سطح شهر تردد می‌کنند که این تردد و تجمعات آسیب روانی و سلامت به شهر و شهروندان وارد می‌کنند و باید گفت ما برای شهر تهران نیاز به شارژ حمایتی برای زباله گرد‌ها و کودکان داریم و این موضوع جز با حمایت دولت امکان پذیر نیست.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران درمورد اتباع بیگانه که بدون کارت اقامت در شهر تهران حضور دارند، گفت: این افراد ممکن است از ترس نداشتن کارت اقامت از مراجعه به مراکز درمانی خودداری کنند که این یک تهدید بزرگ است، اما بنا به تصمیم وزارت بهداشت قرار بر این شد درمان اتباع بیگانه به شکل بشر دوستانه رایگان باشد.

زالی با بیان اینکه در شهر تهران به سازمان امور اجتماعی نیاز داریم تا اقشار خاص را جهت حمایت شناسایی کند، افزود: لازم است راهبر حمایتی در شهر تهران به یک راهبر فعال تبدیل شود و، زیرا بسیاری از بسته‌های حمایتی موجود (٢٠٠ تا ۶٠٠ هزار تومان) تاثیری در زندگی شهروندان ندارد که باید به آن نیز توجه شود.

وی در پایان تاکید کرد که امروز برنامه ریزی برای اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند انجام شده، اما تاکید من این است که باید از تصمیمات عجولانه پرهیز کرد، زیرا این شکل تصمیم گیری موجب آسیب بیشتر می‌شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.