گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 351352

در گفت‌وگو با «خبرنامه دانشجویان ایران» مطرح شد؛

ادعیه و اذکاری که برای روزهای کرونایی سفارش شده است

آن‌گونه که در آیات و روایات بیان شده است، یکی از حکمت‌ها و فلسفه‌های این‌گونه بیماری‌ها و بلایا، این است که مردم بیشتر به خود بیایند و به درگاه پروردگار پناه ببرند و استغفار کنند، ماه های رجب و شعبان هم ماه استغفار هستند و درمان بیشتر دردها در همین ماه است


به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛بروز ویروس کرونا از چند ماه قبل در شهر ووهان چین و همه‌گیر شدن آن در مدت بسیار کمی در کل جهان مسائل مختلفی از بعد اقتصادی تا فرهنگی و اجتماعی را به‌وجود آورده است.با مشاهده اولین موارد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران از اسفندماه سال گذشته برخی اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از شیوع این ویروس در دستور کار قرار گرفت. تعلیق و تعطیلی تجمعات و عدم حضور بقاع متبرکه، مراکز و مراسم‌های مذهبی در قالب هیئات از اولین گام‌ها برای مبارزه با این ویروس بود. در همین ایام بود بسیاری از علما و فقها و شخصیت‌ها هم فتاوا و سفارشات ویژه‌ای برای برخی اعمال مسلمانان مطرح کردند.

خبرنگار«خبرنامه دانشجویان ایران» در این ایام سعی کرده است با برخی از علما و صاحب نظران حوزه دین درباره وجه کمتر دیده شده در مقابله با این ویروس گفت و گو داشته باشد؛ این وجه کمتر دیده شده عبارت است از دعاها و توسل هایی که ائمه (ع) بر پایه قرآن و فرمایشات خداوند برای چنین روزهای سختی به یادگار گذاشته اند.

آیت‌الله حسن عالمی نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران» با اشاره به گسترش و شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران اسلامی و همچنین ابراز نگرانی مردم از این بیماری، اظهار کرد: همانگونه که پزشکان توصیه می‌کنند، باید نکات بهداشتی از سوی همگان برای مقابله با این ویروس منحوس رعایت شود اما با رعایت همه این توصیه‌ها و تاکیدات که مسئولان وزارت بهداشت دارند، همه اینها تحت اراده حق تعالی است و باید از خداوند متعال عافیت را طلب کرد. در روایات اهل بیت علیهم السلام تاکید فراوانی شده است که دعا کنید و دعا حل مشکل می‌کند، برخی از دعاهای خاص از ائمه اطهار علیهم السلام توصیه شده و اگر دعا به این شیوه که بیان شده، خوانده شود، مستجاب می‌شود از جمله دعای شریفیه در بحارالانوار در جلد ۹۳ صفحه ۲۳۰  است که این روایت شریفه از فرمایشات حضرت امیرمومنان علی (علیه السلام) بیان شده و در این روایت خواسته شده که خداوند را با اسم اعظمش بخوانید و از او طلب حاجت کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: همچنین در این خصوص خواسته شده که از سوره مبارک حدیده تا آیه ششم و از سوره مبارک حشر چهار آیه آخر را بخوانید و  پس از آن خواسته شده که دست‌ها را به سوی پروردگار عالم بلند کنید و با خشوع از خداوند بخواهید که: «یا من هو هکذا اسئلک بحق هذه الاسماء الحسنی و ان تصلی علی محمد و آل محمد». و پس از آن حاجت خود را از خداوند طلب کنید.

از فرصت ماه شعبان استفاده کنید
آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در گفتگویی عنوان کرد: از نظر معنوی رهبر معظم انقلاب، مراجع تقلید و علما توصیه‌هایی داشتند که از جمله آن‌ها قرائت دعای هفتم صحیفه سجادیه است، امیدواریم همه مؤمنان این دعای هفتم را قرائت کنند، این دعاها و نیایش‌ها به انسان اطمینان قلبی و آرامش روحی و روانی می‌دهد و باعث تسکین خاطر انسان می‌شود. البته حفظ نکات بهداشتی و رعایت هشدارهای داده شده بسیار مهم است، اما از سوی دیگر نباید در میان مردم استرس و وحشت ایجاد کرد که خود این موضوع آسیب‌زا است و سبب ضعیف شدن سیستم دفاعی افراد می‌شود و ممکن است نتوانند در برابر بیماری مقاومت کنند.

وی تأکید کرد: آن‌گونه که در آیات و روایات بیان شده است، یکی از حکمت‌ها و فلسفه‌های این‌گونه بیماری‌ها و بلایا، این است که مردم بیشتر به خود بیایند و به درگاه پروردگار پناه ببرند و استغفار کنند، ماه های رجب و شعبان هم ماه استغفار هستند و درمان بیشتر دردها در همین ماه است.

صلوات زیاد بفرستید
آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت و گویی با بیان اینکه موضوع در خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تنها جنبه نظری و ملی ندارد و برای یک‌زمان محدود نیست، افزود: هرزمانی که انسان احساس کند، بیرون آمدن، ضربه معتنابه می‌خورد و یا این بیرون آمدنش به دیگران ضرر می‌زند، بنابراین فرد نباید بیرون بیایید، مگر برای ضرورت باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: چه خوب است، بزرگوارانی که در منزل مانده‌اند، کارهای خوبی را برای خودشان تدارک ببینند. البته کسانی که در خانه می‌مانند، برای خود برنامه‌ای تدارک دیده‌اند، ولی از باب آنچه خودم فکر می‌کنم، بسیار ثواب دارد و موجب تکامل انسان می‌شود، توصیه می‌کنم، افزون بر کارهای روزمره خود برای خواندن دعا و قرآن هم زمانی را اختصاص بدهند.

برخی ذکرها وجود دارند که همه می‌دانند ـ ممکن است کسی بگوئید من خواندن قرآن را بلد نیستم، دعا بلد نیستم «قل هو الله احد» را که بلد است ـ ، روزی ۱۰۰ یا ۲۰۰ مرتبه، سوره توحید را قرائت و به چهارده معصوم هدیه کند. چون این بزرگواران را قبول داریم، آن‌ها را شاهد و ناظر می‌دانیم. انجام این اذکار برای زندگی انسان خوب است و پیشنهاد می‌کنم، همه مردم این کار را انجام دهند.هرکسی این مطلب را می‌شنود و یا می‌خواند، تصمیم بگیرد، از همین امروز روزی ۱۰۰ مرتبه سوره توحید را بخواند و بداند این کار موجب برکت زندگی و آرامش انسان می‌شود. در این ایام صلوات زیاد بفرستید و آن را به چهارده معصوم هدیه کنند، البته پیشنهاد من این است که تا آخر عمر انسان زبانش را با این اذکار خوشبو کند و تنها منحصر به زمان خاصی نباشد.

انجام برخی واجبات گاهی حرام می شود
آیت‌الله محمود رجبی، قائم‌مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در گفت وگو با «خبرنامه دانشجویان ایران» افزود: سلامت و حفظ جان انسان‌ها از دیدگاه منطق دین واجب است، زیرا در دین اسلام گاهی برخی واجبات شرعی به دلیل اینکه جسم افراد دچار بیماری می‌شود، حرام اعلام می‌شود، ازاین‌رو است که اسلام به حفظ و سلامت انسان‌ها بسیار تأکید دارد.

وی با بیان اینکه روزه گرفتن ماه رمضان یکی از واجبات شرعی به شمار می‌آید، تأکید کرد: همه مراجع تقلید در رساله‌های عملیه خود در این خصوص اعلام کرده‌اند اگر روزه گرفتن مضر بدن کسی باشد و پزشک متخصص و متدین آن را تائید کند، روزه واجب، بر آن فرد حرام می‌شود، بنابراین همه این مسائل نشان می‌دهد که اسلام به حفظ جان و جسم افراد اهمیت داده است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم تأکید کرد: امروز بسیاری از پزشکان در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، همچنین شماری از دانشجویان و طلاب به جمع این جهادگران پیوسته‌اند و برای مبارزه با این بیماری تلاش می‌کنند، به‌گونه‌ای که برخی از آن‌ها بیش از یک ماه از خانه و خانواده خود دور مانده‌اند تا بتوانند بر این بیماری غلبه کنند، بنابراین برای حمایت از حافظان حوزه سلامت، باید به دستورات پزشکی عمل کنیم و در خانه بمانیم.

* گزارش از یزدان محمدی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.