گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 352328

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه گذشت؟

وزیر علوم: فقط ۵۰ دانشگاه آموزش مجازی برگزار کردند/ سازمان سنجش: کنکور ۲۰ روز پس از امتحانات نهایی برگزار می‌ شود

حدود ۵۰ دانشگاه و مرکز آموزشی توانستند آموزش های خود را در فضای مجازی ارائه دهند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: حدود 50 دانشگاه و مرکز آموزشی توانسته اند تا حدود 90 درصد از آموزش های نظری خود را بر بستر فضای مجازی ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار صنفی - آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ جلسه 129 ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

عاملی: آموزش و پرورش و آموزش عالی تلاش کردند تا خلاهای آموزشی را برطرف کنند
به گزارش مرکز خبرشورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر عاملی طی سخنانی گفت: امیدوار هستیم سال 1399 سالی سرشار از آرامش و موفقیت برای مردم کشورمان باشد.
وی افزود: هم آموزش و پرورش و هم آموزش عالی با همه توان خود تلاش کردند تا عدم برگزاری کلاس‌های آموزشی را جبران و خلاهای آموزشی را برطرف کنند و تلاش های قابل تقدیری در این زمینه صورت گرفت.

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه گذشت؟

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اما به دلیل اینکه به فضای دوم مانند فضای اول نگاه شد و هر دانشگاه و مرکز آموزشی مستقلا اقدام به ایجاد زیرساخت و نرم افزار کرد و به منطق یک تلاش به منزله بینهایت تولید توجه نشد نشان داده شد که از آمادگی لازم برای انتقال آموزش به فضای دوم را نداریم که باید در این زمینه برنامه ریزی لازم صورت پذیرد.

لزوم طراحی نرم افزارهای ملی در زمینه آموزش
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم استمرار استفاده از ظرفیت های مجازی برای کشور در شرایط پسا کرونا به دلایلی نظیر لزوم کاهش رفت و آمدها، صرفه جویی زمانی، کاهش آلودگی هوا و بیماری ها و... ادامه داد: ما نیاز داریم تا نرم افزارهای ملی در زمینه آموزش طراحی شود تا بتوانیم از ظرفیت فضای مجازی استفاده بیشتری داشته باشیم و کیفیت و استانداردها را ارتقاء دهیم. این حوزه نیازمند کارها قوی و سرمایه گذاری های جدی است. شما می بینید که سامانه و پلت فرم های بزرگ و جهانی، طی 20 سال گذشته بصورت جدی قدرتمند شده اند. ملاحظه می کنید که آلفابت، که شرکت مادر گوگل است، فقط در سال 2017، 30 میلیارد دلار برای مراکز داده ای خود که حدود 15 مرکز داده است، هزینه کرده است. ما باید به سمت ایجاد یک بستر ملی برای تامین کلیه خدمات آموزشی و پژوهشی باشیم. 

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: اگر نرم افزارهای ملی و یکپارچه مورد توجه قرار نگیرد در بزنگاه هایی مانند کرونا با مشکل مواجه خواهیم شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت: روند شیوع کرونا در کشور به صورت مستمر رصد می‌شود

غلامی: دانشگاه‌ها تلاش کردند تا ارتباط آموزشی با دانشجویان حفظ شود
در ادامه جلسه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی سخنانی گفت: در شرایط فعلی و با توقف آموزش حضوری بر اساس نظرات مدیران بهداشتی کشور، ادامه ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان الزامی است.

وی افزود: با توجه به وضعیت ایجاد شده، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تلاش کردند تا استمرار خدمات آموزشی و ارتباط آموزشی با دانشجویان حفظ شود.

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه گذشت؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: استفاده از فناوری های ارتباطی در فضای مجازی از اهم برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه استمرار آموزش در کشور است.

غلامی گفت: حفظ سلامت دانشجویان، اساتید و کارکنان، سر لوحه برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و با در نظر گرفتن این موضوع مهم، برنامه ها اجرا می شود.

وی افزود: باید دستورالعمل‌های صریح و موثر در زمینه برنامه های مورد نظر، هرچه سریع تر تدوین و اجرایی شوند.

حدود 50 دانشگاه و مرکز آموزشی توانستند آموزش های خود را در فضای مجازی ارائه دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: حدود 50 دانشگاه و مرکز آموزشی توانسته اند تا حدود 90 درصد از آموزش های نظری خود را بر بستر فضای مجازی ارائه دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حدود 60 درصد از اساتید توانسته اند تا نیمه فروردین، کلاس های جبرانی خود را در فضای مجازی برگزار کنند.

وی افزود: البته بعضی از دانشجویان و مراکز آموزشی، امکانات و ظرفیت لازم برای برگزاری آموزش مجازی را ندارند ولی با کمک های فناوری اطلاعات سعی شده تا این کمبود ها برطرف شوند.
دکتر منصور غلامی ادامه داد: دانشگاه پیام نور و دانشگاه جامع علمی کاربردی در این زمینه از توفیقات خوبی برخوردار بوده اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌های غیر دولتی و غیر انتفاعی هم توانسته اند در فضای مجازی خدمات خود را ارائه دهند و بعضی از این دانشگاه ها با استفاده از نرم افزارهای مخصوص خود وارد این حوزه شده اند.

وی افزود: با توجه به وضعیت ایجاد شده و با هدف کاهش اضطراب و نگرانی دانشجویان، بخشنامه ها و مقررات لازم تدوین، تصویب و ابلاغ شده است.

رئیس سازمان سنجش: 20 روز بعد از پایان امتحانات سال ششم متوسطه آزمون سراسری برگزار خواهد شد
 ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز طی سخنانی گفت: در مورد آزمون سراسری طبق مصوبات، 20 روز بعد از پایان امتحانات سال ششم متوسطه یعنی کلاس 12 آزمون سراسری باید برگزار شود.

وی افزود: بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، آزمون‌های کارشناسی‌ارشد، دکتری و دستیاری آموزش پزشکی در خرداد ماه برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سناریوی مبتنی بر حذف فرآیندهای زمان‌بر آزمون سراسری، از جمله مواردی است که برای آن‌ها برنامه‌ریزی شده است.

نباید اظهارنظرها در مورد آزمون سراسری به تشویش اذهان عمومی منجر شود.

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه گذشت؟

خدایی گفت: این فرآیندها بعضاً مربوط به انتخاب رشته و آزمون‌های عملی در برخی رشته‌های هنری، تربیت بدنی و... است.

وی افزود: نباید اظهارنظرها در مورد آزمون سراسری به تشویش اذهان عمومی منجر شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سازمان سنجش آموزش کشور با همۀ دستگاه‌های مسئول در زمینۀ آموزش و پرورش و آموزش عالی، هماهنگی کامل دارد.

وزیر آموزش و پرورش: پدیدۀ کرونا همۀ برنامه‌ریزی‌ها در زمینه‌های مختلف را به هم ریخته است

پس از سخنان خدایی، حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز طی سخنانی گفت: پدیدۀ کرونا همۀ برنامه‌ریزی‌های ما در زمینه‌های مختلف را به هم ریخته است و نظام آموزشی هم از این درهم‌ریختگی در امان نمانده است.

وی افزود: با توجه به سناریوهای مختلف در زمینۀ شیوع کرونا باید برنامه‌های آموزشی نسبت به این سناریوها توجه داشته باشد.

با توجه به راهبرد فاصله‌گذاری اجتماعی فعلاً امکان بازگشایی مدارس وجود ندارد
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به راهبرد فاصله‌گذاری اجتماعی فعلاً امکان بازگشایی مدارس وجود ندارد و به همین دلیل، برنامه‌هایی برای جبران آسیب‌های وارد شده به نظام آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، وزارت آموزش و پرورش موظف است تا نسبت به فراهم کردن زمینۀ آموزش الکترونیکی، اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: با توجه به راه‌اندازی شبکۀ اجتماعی دانش‌آموزان(شاد)، امکان برقراری ارتباط میان دانش‌آموزان و معلمان ایجاد شده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوع آزمون سراسری گفت: بر اساس جلسۀ اخیر شورای عالی آموزش و پرورش باید محتوای آموزشی برای زمان‌بندی مقرر به صورت کامل ارائه شود.

سال تحصیلی جاری به مدت یک ماه تا 45 روز افزایش خواهد یافت
وی افزود: بر اساس مصوبۀ ستاد ملی مقابله با کرونا، سال تحصیلی جاری به مدت یک ماه تا 45 روز افزایش خواهد یافت.

حاجی‌میرزایی با اشاره به احتمال شیوع بیماری کرونا در فصل پاییز ادامه داد: با توجه به تجربیات به‌دست‌آمده، باید برای این احتمال هم آمادگی کامل داشته باشیم.

وزیر آموزش و پروش ادامه داد، در مورد دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم می‌توانیم پایان اردیبهشت یا اوایل خرداد را پایان سال تحصیلی این دانش‌آموزان اعلام کنیم و پس از برگزاری امتحانات به مدت 3 هفته، آزمون سراسری برگزار شود.

هفتۀ آینده ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد بازگشایی مدارس تصمیم‌گیری خواهد کرد
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هفتۀ آینده ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به گزارش‌های ارائه‌شده، در مورد بازگشایی مدارس تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) در مورد قدرتمند شدن در فضای مجازی افزود: باید این فرمایش ایشان با جدیت پیگیری شود تا بتوانیم در موقعیت‌های مشابه از این فضا استفاده بهتری کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: البته بعد از بازگشایی مدارس هم فضای مجازی به‌عنوان فضای مکمل در خدمت آموزش و پرورش خواهد بود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.