گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 353845

«خبرنامه دانشجویان ایران» بررسی کرد؛

پزشک سالاری؛ مهم‌ترین اعتراض دانشجویان علوم تغذیه به سند آمایش

سال ۱۳۹۴ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موظف شد برای تمام رشته‌های وابسته سند آمایش سرزمینی تهیه کند. بر این اساس وزرات بهداشت باید تا سال 1400 نیاز هر رشته به نیروی انسانی را برآورد می‌کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سال ۱۳۹۴ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی موظف شد برای تمام رشته‌های وابسته سند آمایش سرزمینی تهیه کند« برای تمام رشته‌های وابسته تا سال ۱۴۰۸ طبق برآورد نیاز هر رشته به نیروی انسانی». بر این اساس وزرات بهداشت باید تا سال 1400 نیاز هر رشته به نیروی انسانی را برآورد می‌کرد.

به ‌تازگی سند آمایش سرزمین رشته علوم تغذیه منتشر شده که حواشی بسیاری را دربرداشته ‌است و دانشجویان رشته های علوم تغذیه معتقدند تصمیمات این سند گفتمان «پزشک‌سالاری» را در کشور ترویج می‌‌دهد. همین موضوع باعث راه اندازی پویش ها و هشتگ های مجازی و اعتراضی دانشجویان علوم نغذیه شد.

این درحالیست که هر از گاهی شاهد اعتراضات به حقی از دانشجویان علوم تغذیه هستیم و این اعتراضات همواره ادامه دارد و گویا عزمی برای مدیریت این موارد وجود ندارد، چندماه قبل هم دانشجویان علوم تغذیه نسبت به روی کار آمدن رئیس جدید دانشکده اعتراض داشتند که چرا دانشکده تغذیه را باید یک پزشک متخصص تغذیه اداره کند اما آن گونه که باید صدای این دانشجویان شنیده نشد.

نمونه ای از اعتراضات قبل

مهم ترین موارد اعتراض دانشجویان در بحث سند آمایش

«کاهش ظرفیت دکتری علوم تغذیه به ۱۰ نفر در سال»، «پذیرش ۷۹۰ نفر پزشک متخصص تغذیه (MD-Ph.D) تا سال ۱۴۰۴»، «تأسیس رشته‌ی مقطع دستیاری تغذیه بالینی یا دوره‌ی تخصصی بالینی تغذیه»، «سپردن مسئولیت بخش تغذیه در بیمارستان‌ها به پزشکان» و عبارت‌هایی مثل «هیچ‌یک از نیرو‌های انسانی علوم تغذیه، دانش و مهارت ارائه درمان تغذیه‌ای و پوشش وظایف پزشکان تغذیه‌ای را ندارند»، دانشجویان تغذیه معتقدند عدم بهره‌گیری کافی از نظرات خبرگان و اساتید علوم تغذیه که حوزه فعالیت آن‌ها تغذیه بالینی است باعث اصلی درجچنین مواردی است..

دانشجویان همچنان بر این باوردند که گروهی که مسئول آمایش بوده‌اند براساس کدام تخصص و تجربه در مورد گرایش‌هایی همچون «علوم بهداشتی در تغذیه»، «علوم تغذیه در بحران و حوادث»، «تغذیه ورزشی» و «سیاست‌های غذا و تغذیه» به نیازسنجی و ارائه پیشنهادات سیاستی پرداخته‌اند؟

از طرفی مهلت بسیار کمی که به متخصصان امر برای اصلاح سند داده شده«حداکثر تا 15 اردیبهشت» خود نیز مورد اعتراض گسترده قرار گرفته است.

اعتراض در فضای مجازی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.