گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 356601

پساکرونا؛ فرصتی برای همکاری بین المللی دانشگاه‌هاست

نشست مجازی روسای دانشگاه ها، معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور جمعی از سفرا و رایزنان کشورهای آسیایی و اروپایی برگزار شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی ، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در نشست مجازی روسای دانشگاه ها، معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  که با حضور جمعی از سفرا و رایزنان کشورهای آسیایی و اروپایی برگزار شد،در سخنانی با اشاره به فرصت های ایجاد شده در عرصه همکاری های بین المللی دانشگاهی بعد از شیوع ویروس کرونا گفت: در ماه های اخیر نهادهای دانشگاهی در بسیاری از کشورهای جهان دچار تغییر و تحولات چشمگیری شده اند و آنچه که به واسطه همه گیری بیماری کووید ۱۹ در جهان رخ داده، ایده شهروندی دیجیتال را به سرعت تحقق بخشیده و تغییرات مهمی در معنا و سبک زندگی اجتماعی پدید آورده است.

وی با اشاره به این که هم اکنون شاهد شکل گیری ساحت نوینی از کنش های اجتماعی هستیم، افزود: امروزه از یک سو بنیان دولت ها و ایده های ناسیونالیستی تقویت شده است که این امر به تضعیف اتحادیه های منطقه ای و فرایند پیشین جهانی شدن انجامیده است و از سوی دیگر، نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی تحول یافته و نیاز به همکاری فرا مرزی برای کنترل این بیماری، بیش از هر زمان دیگری آشکار شده و گونه نوینی از فرایند جهانی شدن در هر حال شکل گیری است.

سلیمی در همین خصوص اضافه کرد: در این میان، دانشگاه ها فرصتی بی مانند را برای گسترش همکاری های آموزشی و پژوهشی مشترک با بهره مندی از تکنولوژی های نوین ارتباطی به دست آورده اند. اگرچه این تکنولوژی ها سال هاست که در دسترس بوده و امکان ارتباطات مجازی را فراهم کرده بودند، اما در اغلب کشورها، استادان، دانشجویان و پژوهشگران ترجیح می دادند که همچنان به روش های سنتی پیشین به تداوم همکاری های علمی مشترک بپردازند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان دستاوردهای ناشی از شرایط جدید گفت: در ماه های اخیر کلاس های درس، نشست ها و همایش های علمی و کارگاه های آموزشی در فضای مجازی، این ایده را به همراه خود آورده است که می توان با حداقل صرف هزینه و وقت، امکان بهره مندی دانشجویان و پژوهشگران را از برنامه های علمی در دانشگاه های گوناگون جهان فراهم آورد.

وی با تشریح اقدامات بین المللی انجام شده در دانشگاه علامه طباطبائی بیان داشت: دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان بزرگترین دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی در غرب آسیا، در دو ماه گذشته ۵۲ برنامه علمی بین المللی در فضای مجازی با همکاری دانشگاه هایی از روسیه، ترکیه، چین، قزاقستان، ازبکستان، اسپانیا، سوئد، کره جنوبی، هندوستان، بنگلادش و افغانستان برگزار کرده است.

سلیمی تصریح کرد: از این تعداد، ۲۱ برنامه به صورت تدریس استادان دانشگاه علامه طباطبائی ویژه استادان و دانشجویان دیگر کشورها بوده و ۲۷ برنامه سخنرانی و یا تدریس اندیشمندانی از کشورهای دیگر برای استادان و دانشجویان ما بوده است. ۴ برنامه علمی نیز به صورت میزگرد مشترک با حضور استادانی از کشورهای گوناگون برگزار شده اند. به این ترتیب،‌ همکاری های علمی بین المللی ما در دوران کرونا، به نسبت دوره مشابه در سال های پیش، از رشد چشمگیری برخوردار شده است.

رئیس دانشگاه با بیان این که این امور تنها به بخش آموزش محدود نشد و هم اکنون زمینه ای مناسب برای همکاری های پژوهشی مشترک، به ویژه در سطح منطقه ای شکل گرفته است، اضافه کرد: به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی،‌ برای نخستین بار صدها تن از استادان دانشگاه های مناطق گوناگون در دو کشور ایران و افغانستان در فضای مجازی گرد هم آمده اند و با توجه به زبان و فرهنگ مشترک دیرینه میان این دو همسایه، زمینه ساز تبادل مقالات و کتاب ها و اشتراک برنامه های علمی میان استادان دو کشور در این شبکه شده است.

وی ادامه داد: این شبکه دانشگاهی در حال شکل دهی به زیرمجموعه های تخصصی تر در زمینه همکاری های منطقه ای، همکاری های رسانه ای، مطالعات در زمینه میراث فرهنگی مشترک، مطالعات حقوقی مشترک، مطالعات ادبی تطبیقی و دیگر موضوعات می باشد. بر این باور هستیم که همکاری میان دانشگاهیان ایران و افغانستان می تواند سنگ بنای استواری برای گسترش این شبکه علمی در سطح سه منطقه بهم پیوسته آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و آسیای غربی باشد. پیوندهای فرهنگی ـ تمدنی دیرینه در این مناطق نیز تسهیل کننده این همکاری ها خواهند بود.

سلیمی با اشاره به تلاش های انجام شده در زمینه جلب پشتیبانی سازمان های بین المللی از همکاری های منطقه ای گفت: هم اکنون کرسی یونسکو در دانشگاه علامه طباطبائی با ابتکار تشکیل گروهی مشترک از پژوهشگران ایرانی و افغانستانی برای تولید محتوای آگاهی بخش اجتماعی در میان فارسی زبانان کشورهای منطقه با هدف پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، توانسته است پروژه ای فراملی ارایه داده و از پشتیبانی مالی سازمان بهداشت جهانی برخوردار شود.

وی با بیان موفقیت های حاصل از اجرای این برنامه ها در مدت زمان کوتاه بیان داشت: این فعالیت های گوناگون بین المللی در این اندک زمان، از آن رو توانسته اند شکل بگیرند که از یک سو انعطاف پذیری در شرایط متغیر، ملاک عمل برنامه ریزان و مجریان این طرح ها در دانشگاه بوده و از همکاری گسترده استادان و دانشجویان نیز بهره مند شده است و از سوی دیگر، ضرورت همبستگی دانشگاهی برای یافتن راه حل های مشترک در برابر تهدیدی مشترک، بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید.

رئیس دانشگاه در پایان ضمن قدردانی از حسن نظر مسوولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اعطای رتبه برگزیده ویژه به دانشگاه علامه طباطبائی در سطح ملی تصریح کرد: این دانشگاه آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاه های داخلی و بین المللی به منظور گسترش همکاری های علمی در دوران کرونا و پساکرونا اعلام می کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.