گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 356645

شیب تند کاهش آمار باروری در ایران

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی نسبت به کاهش نرخ باروری در کشور هشدار داد و گفت: جمعیت ما در حال پیر شدن است. به شکلی که سیر پیر شدن در ایران نسبت به دنیا خیلی سریع‌تر است، در حالی که در حدود ۶۰ سال گذشته جمعیت دنیا ۵ سال پیر شده، جمعیت ایران ۱۰ سال پیرتر شده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»به نقل از ایسنا، دکتر شهلا خسروی با بیان این مطلب افزود: یکی از اقدامات در وزارت بهداشت در این زمینه رویکرد برنامه‌های ارتقای نرخ باروری به عنوان یک شاخص بسیار مهم است. باید بدانیم بیش از سه دهه برنامه‌های تحدید موالید، موضوع کاهش جمعیت مطرح می‌شد و حتی برخی سازمان‌های جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی در این زمینه به کشور کمک می‌کرد. اکنون برای اصلاح این نگرش نیاز است تا اقدامات گسترده‌ای انجام دهیم.

خسروی در خصوص نرخ باروری در کشور، تصریح کرد: سازمان‌های جهانی برآوردهایی از نرخ باروری ایران داشتند اما اکنون تردیدهایی وجود دارد که اعداد اعلام شده آیا واقعا نرخ باروری ایران بوده است یا خیر؛ در حال حاضر عددی که درمورد نرخ باروری مطرح می‌شود، به ازای هر زن در سن باروری ۱.۸ فرزند است. برخی منابع نیز این عدد را به ازای هر زن در سن باروری ۲ فرزند اعلام کرده‌اند، البته سازمان آمار ایران باید میزان واقعی را اعلام کند.

شیب تند کاهش نرخ باروری در ایران طی ۳۰ سال گذشته

وی در پاسخ به این سوال که نرخ باروری کشور نسبت به سال‌های پیش از پیروزی انقلاب چه تغییراتی داشته است، بیان کرد: پیش از انقلاب تسهیلات مراقبت از زنان خیلی وسیع نبوده و شاید حتی برخی مناطق روستایی خدماتی دریافت نمی‌کردند، در نتیجه میزان مرگ و میر کودکان کمتر از یک سال یا مادران باردار بالا بوده که اکنون این شاخص‌ها بهبود یافته است. البته این نرخ در سال‌های پیش از انقلاب بالاتر از این میزان بوده است. به طور مثال نرخ باروری در سال‌های ۵۵ تا ۶۵ بسیار افزایش یافت به شکلی که در برخی منابع این نرخ را به ازای هر زن در سن باروری تا ۶ فرزند نیز قید کرده‌اند. اما طی ۳۰ سال گذشته به دنبال اجرای برنامه‌های تنظیم خانواده، بالا رفتن سن ازدواج، به تعویق افتادن اولین تولد در خانواده و طلاق و سایر عوامل، نرخ باروری با شیب تندی کاهش داشته است. البته این روند نزولی باروری در تمام دنیا اتفاق افتاده است اما بررسی‌ها حاکی از سرعت زیاد و شیب زیاد آن در ایران است.

سن امید به زندگی در مردان و زنان ایرانی

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی تاکید کرد: این شیب کاهشی فقط نرخ باروری را کاهش نمی‌دهد، بلکه در سال‌های آتی جمعیت نیز به سمت سالمندی پیش خواهد رفت. اکنون سن امید به زندگی بر اساس سرشماری در سال ۹۵ در مردان ۷۲.۵ سال و در زنان ۷۵.۵ بوده است. بر اساس مطالعاتی که در جهان در سال انجام شده است  ۲۰۱۹ نیز سن امید به زندگی ما ۷۶.۵ سال بوده است و در سال‌های پس از انقلاب افزایش سن امید به زندگی روند بسیار خوبی داشته است. چراکه مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال کاهش یافته و دسترسی مردم به تسهیلات و خدمات بهداشتی درمانی و سواد مردم نیز افزایش یافته است. البته ما باید در پی تامین زندگی باکیفیت برای مردم باشیم.

تاثیر کرونا بر سلامت باروری

وی در پاسخ به این سوال که افزایش مرگ و میرها بر اثر کرونا می‌تواند تغییری در هرم جمعیتی ایجاد کند یا خیر، اظهار کرد: مرگ و میر کرونا در مجموع در سه ماهی که این بیماری در کشور شیوع پیدا کرده است به حدود ۷ هزار مورد رسیده است که شاید در حال حاضر خیلی آمارها را تکان ندهد و نتواند شاخص‌ها را جابجا کند، اما برای آینده و اینکه آیا موج‌های بعدی کرونا وجود دارد و می‌تواند آمار مرگ و میر را افزایش دهد یا خیر، فعلا نمی‌توان صحبت کرد. البته اقدامات لازم برای مقابله با کرونا و کاهش مرگ و میر بر اثر کرونا یکی از دغدغه‌های جدی وزارت بهداشت است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مطالعه‌ای در ایران در خصوص افزایش تعداد بارداری‌های ناخواسته در دوران کرونا انجام نشده است، ادامه داد: اتفاقا در بحث سلامت باروری، کرونا باعث افزایش استرس و نگرانی خانواده‌ها شده است که این موضوع نه تنها باعث افزایش بارداری ناخواسته نمی‌شود بلکه احتمالا شانس باروری را در این مدت کاهش می‌دهد. ما باید به تدریج در پی سبک زندگی متناسب با کرونا باشیم و با اصلاح آن و رعایت دستورالعمل‌ها کمتر آسیب ببینیم.

دستور وزیر بهداشت برای بازنگری در شاخص‌های برنامه سلامت باروری

وی در خصوص بازنگری در شاخص‌های برنامه سلامت باروری به دستور وزیر بهداشت، گفت: شاخص‌ها و آمارها باید با شفافیت نشان‌دهنده وضعیت جمعیتی کشور باشد و ما باید به دنبال اصلاح برخی شاخص‌ها مبتنی بر شواهد و مستندات علمی باشیم. به طور مثال متوسط فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند، حداقل فاصله مناسب بین بارداری‌ها، سن مناسب برای فرزندآوری و برنامه‌ریزی و مراقبت بیشتر برای بارداری بالای ۳۵ سال و ...

پوشش بیمه‌ای برخی از خدمات درمان ناباروری

خسروی درباره توسعه و تجهیز مراکز درمان ناباروری برای تحقق هدف افزایش جمعیت و فرزندآوری، تصریح کرد: وزارت بهداشت، برنامه جامع مراقبت جمعیت را جهت اصلاح فرایندهای باروری ایمن و افزایش نرخ باوری طراحی کرده است اما تنها اقدامات وزارت بهداشت کافی نیست. یکی از بحث‌هایی که در طرح تحول سلامت پیگیری شد بحث درمان ناباروری بود و در ادامه آن نیز تلاش برای ایجاد تسهیلات و تجهیز مراکز جهت رفع مشکل ناباروری زوجین صورت گرفت. این خدمات مشمول بیمه نبودند و با تلاش وزارت بهداشت بخشی از این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

لزوم استفاده از ظرفیت ماماها برای اصلاح ساختار جمعیتی

وی در این باره افزود: بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی، مرکز درمان ناباروری نداشتند ‌و گاها افراد برای درمان ناباروری مجبور به تردد به مراکز سایر شهرها بودند که تجهیز مراکز توانست به این موضوع کمک کند. البته در بسته ترویج زایمان طبیعی جهت خوشایندسازی زایمان و تلاش در جهت کاهش مشکلات و موانع باروری و فرایندهای باروری برنامه‌هایی اجرا می‌شود. اجرای برنامه‌هایی مانند آموزش و مشاوره قبل از ازدواج به منظور کم کردن فاصله ازدواج و تولد اولین فرزند، آموزش خانواده‌های تک فرزند در خصوص عوارض مترتب بر آن، ارائه خدمات مشاوره‌ای جهت حفظ بارداری و مشاوره‌های ویژه قبل و بعد از سقط، آموزش‌های آمادگی برای زایمان جهت کاهش موانع باروری میل و رغبت جامعه به بارداری را افزایش می‌دهد. استفاده از ظرفیت‌های موجود جامعه مامایی برای دستیابی به اصلاح ساختار جمعیتی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان گفت: برای اصلاح فرایند بارداری، اصلاح سبک زندگی بسیار مهم است. برای تحقق این امر نقش مادری باید نقش پررنگی باشد و باورهای او نسبت به فرزندآوری اصلاح شود و ترس از بارداری از بین برود، حاملگی یک نگرانی و دردسر نیست. آموزش جامعه و آموزش زنان سالم بسیار مهم است. اصلاح هنجار ذهنی برای فرزندآوری آغاز شده است و در این راستا رسانه‌های جمعی و بویژه صدا و سیما با ساخت برنامه‌های مناسب برای تشویق به این امر نقش بسیار پررنگی خواهند داشت.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.