گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 356688

اپل گلس محصول جدید اپل فاش شد

عینک واقعیت افزوده‌ی اپل که احتمالا قرار است Apple Glass نامیده شود جدیدترین محصولی است که جان پراسر،‌ افشاگر معروف، دست روی آن گذاشته است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اپل همواره نشان داده است که به حوزه‌ی واقعیت افزوده (AR) اهمیتی ویژه می‌دهد. جدیدترین اقدام این شرکت در همین راستا به‌تصاحب استارتاپ NextVR مربوط می‌شود.  شماری از رسانه‌ها به‌نقل از منابعی آگاه ادعا کرده‌اند اپل از مدتی پیش فرایند ایجاد نوعی اکوسیستم ویژه را برای گجتی جدید آغاز کرده است که احتمالا نوعی عینک واقعیت افزوده به‌حساب می‌آید. تاکنون به‌دفعات از گوشه و کنار شنیده‌ایم که اپل به تولید هدست و البته عینک واقعیت افزوده تمایل دارد. جان پراسر یکی از نام‌آشناترین افشاگران صنعت فناوری است که مدتی پیش رسانه‌ی فرانت پیج تک (Front Page Tech) را در یوتیوب راه‌اندازی کرد. این افشاگر که پیش‌تر تمامی اطلاعات گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ را فاش کرده به‌تازگی در اقدامی غیرمنتظره به‌سراغ عینک واقعیت افزوده‌ی اپل رفته است.
سال‌ها است که رسانه‌های مختلف به بررسی احتمال عرضه‌ی هدست یا عینک واقعیت افزوده ازسوی اپل می‌پردازند. شایعه‌های مختلف درمورد عینک AR اپل همواره ضد و نقیض بوده‌اند، اما جان پراسر اخیرا شایعه‌ها را وارد مراحل جدیدی کرده است. عینک واقعیت افزوده را می‌توان یکی از مرموزترین محصولاتی به‌حساب آورد که اپل روی آن کار می‌کند؛ در نظر داشته باشید که ساخت عینک واقعیت افزوده هنوز به‌تأیید رسمی اهالی کوپرتینو نرسیده‌ است، اما میزان شایعه‌ها به‌حدی زیاد هستند که می‌توانیم تولید این محصول را تا حد زیادی قطعی بدانیم. تاکنون هیچ افشاگری نتوانسته است اطلاعات دقیق و قابل‌اتکا از عینک اپل فاش کند، بااین‌حال جان پراسر می‌گوید ازطریق منابعش توانسته به اطلاعاتی مهم دست یابد.

جان پراسر از عینک موردبحث با نام تجاری اپل گلس (Apple Glass) یاد می‌کند. شمار درخورتوجهی از کارشناسان گفته‌اند انتظار دارند عینک واقعیت افزوده‌ی اپل بالای هزار دلار و حتی نزدیک‌به دو هزار دلار قیمت داشته باشد، اما جان پراسر در ادعایی غیرمنتظره اعلام می‌کند قیمت اپل گلس از ۴۹۹ دلار شروع خواهد شد.
جان پراسر می‌گوید ۴۹۹ دلار، قیمت خود عینک است و کاربر برای تهیه‌ی عدسی آن که با شماره‌ی چشمش سازگار باشد، باید مبلغی جداگانه پرداخت کند. به‌عبارتی دیگر، مدل پایه‌ی قاب اپل گلس ۴۹۹ دلار قیمت دارد و کاربر درصورت تمایل می‌تواند عدسی مختص‌به شماره چشمش را نیز به عینک اضافه کند. این یعنی فردی که چشمش ضعیف نباشد نیازی به پرداخت هزینه‌ی اضافی مربوط به عدسی ندارد.
افشاگر کانال فرانت پیج تک در ادامه‌ی ادعاهایش اعلام می‌کند تمامی داده‌های مربوط به اپل گلس قرار است ازطریق آیفون پردازش شود؛ این ادعا با برخی اخباری که پیش‌تر درمورد اپل گلس شنیده بودیم مطابقت دارند. درواقع اپل تلاش کرده است اپل گلس را تا حد امکان جمع‌و‌جور و سبک‌وزن نگه دارد. ناگفته نماند اهالی کوپرتینو برای نسل اول اپل واچ نیز رویکردی مشابه اتخاذ کرده بودند. ممکن است در ابتدا از شنیدن این خبر متعجب شوید، اما ادعای پراسر در این زمینه تا حد زیادی با منطق جور درمی‌آید.
شماری از مردم انتظار دارند گجت موردبحث اپل عینکی با قابلیت‌هایی شبیه به هولولنز مایکروسافت باشد و بتواند قابلیت‌هایی بسیار ویژه و انقلابی ارائه دهد. بااین‌حال اگر جزو این کاربران هستید جان پراسر می‌گوید بهتر است کمی انتظارات خود را پایین بیاورید. اپل گلس قرار است نسل اول عینک‌های اپل باشد؛ به‌همین دلیل اپل نمی‌تواند چندان روی آن ریسک کند. اپل گلس نسل اول به قابلیت‌هایی انقلابی شبیه به آنچه در ذهن بسیاری از کاربران است مجهز نخواهد بود و اپل به‌مرور زمان در نسل‌های آینده، عینک واقعیت افزود‌ه‌ی خود را از جوانب زیادی بهبود خواهد بخشید. به‌علاوه قیمت ۴۹۹ دلاری محصول تاحدی می‌تواند ادعاهای پراسر را برای پردازش داده‌ها روی آیفون، تأیید کند. اپل تلاش کرده است تا حد امکان قیمت نهایی را پایین بیاورد.

اپل شعاری معروف با عنوان One More Thing دارد که به‌طور معمول در پایان کنفرانس‌هایش از آن استفاده می‌کند؛ محصولاتی که با شعار One More Thing معرفی می‌شوند همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند. جان پراسر می‌گوید اپل قصد دارد در یکی از رویدادهایی که برگزاری آن‌ها برای سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۰ یا سه‌ماهه‌ی آغازین ۲۰۲۱ تعیین شده است، پس از گفتن شعار One More Thing از اپل گلس پرده‌برداری کند.
با درنظرگرفتن شرایط فعلی به‌دلیل دنیاگیری ویروس کرونا (کووید ۱۹) تاریخ دقیق برگزاری کنفرانس مربوط به رونمایی اپل گلس نامشخص است. اپل تمایل دارد به‌هنگام برگزاری کنفرانس رونمایی اپل گلس، حتما اصحاب رسانه در محل همایش حضور داشته باشند؛ زیرا معرفی اپل گلس اتفاقی بسیار مهم خواهد بود و باید به‌شکلی ویژه توسط رسانه‌ها پوشش داده شود و افراد مختلف شانس کار با آن را پیدا کنند. پراسر می‌گوید اپل طبق برنامه‌ریزی‌های پیشین قصد داشته به‌طور قطع عینک واقعیت افزوده‌ی خود را در جریان برگزاری رویداد معرفی گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ رونمایی کند؛ اما شیوع ناگهانی کروناویروس رخداد این اتفاق را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.
اگر ویروس کرونا تا اواخر شهریور مهار نشود، احتمالا اپل نمی‌تواند اصحاب رسانه را به محل برگزاری کنفرانس رونمایی آیفون‌های جدید دعوت کند. بر این اساس پراسر می‌گوید احتمال دارد اپل عینک واقعیت افزوده‌ی خود را در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰) معرفی کند. اپل طی سال‌های اخیر هر گاه محصولی کاملا جدید رونمایی کرده، آن را به‌شکل فوری دردسترس مشتریان قرار نداده است. این اتفاق برای اپل گلس نیز خواهد افتاد. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود اپل عینک خود را ماه‌ها بعد، احتمالا در سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۲۱ یا حتی اوایل ۲۰۲۲، روانه‌ی بازار کند. جان پراسر می‌گوید با چشم خودش ویدئوی مربوط به نمونه‌ی اولیه‌ی اپل گلس را دیده است و احتمالا اگر مجوزهای لازم را از منابعش دریافت کند، به‌زودی آن را با همه به‌اشتراک می‌گذارد. پراسر می‌گوید آن‌چه که دیده مجموعه‌ای از فریم‌های پلاستیکی بوده است، بااین‌حال احتمال دارد اپل نسخه‌ی نهایی را با بدنه‌ای فلزی تولید کند. نمونه‌ای که پراسر مشاهده کرده به مدتی قبل برمی‌گردد و ممکن است تاکنون بهبودهایی متنوع به‌خود دیده باشد. مجددا تأکید می‌کنیم گفته‌های جان پراسر به نمونه‌ی اولیه‌ی اپل گلس مربوط می‌شود و محصول نهایی ممکن است با این گفته‌ها تفاوت‌هایی عمده داشته باشد.
جان پراسر می‌گوید در نزدیکی شیشه‌ی سمت راست عینک اسکنر فراشکافت لایدار (LiDAR) جای گرفته است. نمونه‌ی مشاهده‌شده توسط پراسر به‌دلایل مربوط به عدم نقض حریم شخصی، به هیچ‌گونه دوربینی مجهز نبوده است. با همه‌ی این‌ها احتمال دارد اپل با اعمال محدودیت‌هایی خاص، نسخه‌ی نهایی عینک خود را به دوربین هم مجهز کند. همچنین پراسر می‌گوید اپل به‌همراه عینکش نوعی پایه‌ی پلاستیکی عرضه می‌کند که ازطریق آن می‌توان اپل گلس را به‌صورت بی‌سیم شارژ کرد.

منبع: Front Page Tech YouTube Channel

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.