گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 356698

برنامه تبادل دانشجو با دانشگاه‌های خارج

مدیر کل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان گفت: استفاده از فرصت های بورس دوره های تحقیقاتی سایر کشورها و تبادل دانشجو برای دوره های کوتاه مدت با دانشگاههای خارج از برنامه های امسال است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از سازمان امور دانشجویان، ابراهیم حاجی زاده گفت: سازمان امور دانشجویان به طور مستمر نظارت بر اجرای آزمون و بررسی تجهیزات و امکانات محل برگزاری آزمون را پیگیری می کند و در سال گذشته با تشکیل ۳ جلسه کارگروه نظارت بر اجرای آزمون، در خصوص اجرای بهتر این آزمون تصمیماتی اتخاذ کرد.

وی در تشریح عملکرد این اداره کل گفت: در سال ۹۸ تعداد ۱۶۴ دانشجو برای استفاده از بورس دوّل به وزارت امور خارجه معرفی شدند.

معرفی ۱۶۴ نفر به وزارت خارجه برای بورس دولت های خارجی

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: در راستای دستورالعمل بورس اعطایی دولت‌های خارجی درسال ۱۳۹۸ از کشورهای فرانسه، مجارستان، چین، روسیه، یونان، قبرس و آذربایجان تعدادی بورس تحصیلی اعطا شد که پس از بررسی اعتبار دانشگاه ها و صدور اطلاعیه در سایت اداره کل بورس و اعلام به دانشگاه ها تعداد ۷۰۰ نفر در سامانه سجاد ثبت نام کردند، که پس از بررسی شرایط طبق دستورالعمل مربوطه و اخذ تایید از شورای مرکزی بورس تعداد ۱۶۴ نفر به وزارت امور خارجه معرفی شدند که لازم به ذکر است انتخاب نهایی متقاضیان توسط دانشگاه محل تحصیل در کشور اعطا کننده بورس انجام می شود.

معرفی ۵۴۰ بورسیه به دانشگاه ها در سال ۹۸

وی در تشریح عملکرد سال اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج گفت: درسال ۹۸ در راستای رسیدگی و تعهدات بورسیه های داخل و خارج از کشور تعداد ۵۴۰ مدرک فراغت از تحصیل بورسیه ها دریافت و جهت شروع به کار و انجام تعهدات بورس به محل خدمت معرفی شدند.

حاجی زاده افزود: برای تعداد ۸۴۸ نفر از بورسیه ها پس از بررسی مدت کارکرد و حسن انجام تعهدات، جهت فک و فسخ سند تعهد با دفتر حقوقی مکاتبه شد و پس از تایید آن دفتر نسبت به مکاتبه با دانشگاه ها جهت آزاد سازی مدرک تحصیلی آنان اقدام شد. همچنین برای تعداد ۱۵۳ نفر از بورسیه ها که تقاضای خرید تعهدات بورس یا استنکاف از انجام تعهدات داشتند ریز هزینه های مصروفی محاسبه و با تایید امور مالی سازمان جهت اخذ خسارت طبق سند تعهد به دفتر حقوقی معرفی شدند.

نظارت مستمر بر عملکرد موسسات اعزام به خارج

وی با اشاره به برنامه سازمان امور دانشجویان برای نظام مند کردن، سامان دادن و کنترل موسسات اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت: در راستای نظارت مستمر بر عملکرد موسسات اعزام به خارج تعداد ۳۰ جلسه در کارگروه نظارت تشکیل شد و تعداد ۷۸ موسسه مورد بازدید و نظارت قرار گرفت. که بر اساس مصوبات کارگروه نسبت به تمدید فعالیت برخی و تعلیق فعالیت برخی دیگر اقدام شد.

افزایش درخواست های تاسیس موسسه اعزام دانشجو به خارج

حاجی زاده تاکید کرد: درخواست های تاسیس موسسه اعزام دانشجو به خارج افزایش یافته است به طوریکه از تعداد ۷۲۲ درخواست دریافت شده، پس از بررسی شرایط اولیه آنان، تعداد ۳۹۵ نفر متقاضی تاسیس مورد مصاحبه قرار گرفتند که در حال حاضر ۱۴۵ موسسه دارای مجوز در حال فعالیت هستند.

حاجی زاده در تشریح اقدامات و فعالیت های رایزنی های علمی ایران در خارج از کشور اظهار داشت: برقراری ارتباط علمی و تحقیقاتی بین مراکز آموزش عالی حوزه فعالیت با دانشگاه های ایران، برگزاری جلسات هم اندیشی با اساتید و فرهیختگان ایرانی مقیم حوزه فعالیت جهت بررسی راه های مساعدت به دانشجویان ایرانی و هماهنگی و انجام امور اجرایی نشست روسای دانشگاه های ایران با دانشگاه های حوزه فعالیت تنها بخشی از این اقدامات در سال گذشته و جاری است.

بازنگری و ارتقاء وظایف رایزنی های علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی خارج از کشور

وی بازنگری و ارتقاء شرح وظایف رایزنی های علمی و فناوری و سرپرست دانشجویان ایرانی خارج از کشور را از برنامه های سال جاری سازمان امور دانشجویان نام برد.

تبادل دانشجو برای دوره های کوتاه مدت با دانشگاه های سایر کشورها

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان گفت: استفاده و کاربری بهینه از فرصت های بورس دوره های تحقیقاتی سایر کشورها و همکاری جهت تبادل دانشجو برای دوره های کوتاه مدت با دانشگاه های سایر کشورها از دیگر برنامه های این اداره کل در سال ۹۹ است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.