گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 357175

محاکمه نمایشیِ نتانیاهو که دوباره نخست وزیر شد

دادگاه مربوط به ۳ پرونده نتانیاهو در حالی در رژیم صهیونیستی آغاز شده که او در با ثبات ترین وضعیت قرار دارد و اگر پیش از این برگزار می‌شد می‌توانست او را به ورطه سقوط نزدیک کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، از روز یکشنبه محاکمه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر دوره ای کابینه جدید رژیم صهیونیستی برای 3 پرونده قضایی او در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی آغاز شده است. این پرونده ها که با عنوان پرونده های 1000، 2000 و 4000 نامگذاری شده اند نتانیاهو را به ترتیب به دریافت رشوه، زد وبند و خیانت در امانت متهم می کنند. این موارد در رژیم صهیونیستی جرم جنایی محسوب می شوند لذا نتانیاهو در صورت اثبات اتهاماتش مجرم جنایی خواهد بود. این نخستین بار از زمان اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها است که نخست وزیر رژیم صهیونیستی در زمانی که در پست نخست وزیری قرار دارد دادگاهی می شود.

پرونده 1000

این پرونده به دریافت هدایای گرانبها از سوی نتانیاهو و اعضای خانواده اش (همسر و پسرش) اختصاص دارد. این پرونده اشاره می کند که طی سال های متمادی نتانیاهو و خانواده اش از دو بازرگان به نام های «ارنون ملچین» و «جیمز بیکر» هدایای گرانبهایی دریافت می کرده اند. این هدایا عبارت بوده اند از: قوطی های لوکس سیگار و جعبه های لوکس مشروب مشهور «شامپاین». براساس مستندات موجود در پرونده، به دلیل درخواست خانواده نتانیاهو این هدایا به طور دائم از سوی این بازرگانان برای خانواده وی ارسال می شده است. قیمت کالاهای نامبرده فوق 700 هزار شیکل (200هزار دلار) برآورد شده است.

علاوه بر این نتانیاهو در این پرونده متهم است که طی تماس با مقامات آمریکایی از آنها خواسته است برای «ملچین» ویزای ایالات متحده صادر کنند. ضمن آنکه به مقامات بلند پایه دولت رژیم صهیونیستی نیز دستور داده است «ملچین» را از مالیات معاف کنند. براساس این جرایم، نتانیاهو در این پرونده به کلاهبرداری و خیانت در امانت متهم است.

پرونده 2000

پرونده دوم نتانیاهو مربوط به زد و بندهایی است که وی با «ارنون موزس» ناشر روزنامه عبری «یدیعوت آحرونوت» چاپ فلسطین اشغالی داشته است. آنچه در این پرونده مستند است به 3 دیدار بین نتانیاهو و موزس پیش از انتخابات سال 2014 اشاره دارد که در آنها موزس به نتانیاهو پیشنهاد می دهد روزنامه اش تلاش خواهد کرد تصویر نتانیاهو در رسانه ها بهبود بخشد در مقابل، نتانیاهو با قرار دادن موانعی بر سر راه توزیع روزنامه منتسب به او ، «یسرائیل هایوم»- که رقیب روزنامه موزس محسوب می شود- از توزیع وسیع روزنامه نامبرده جلوگیری کند. با این اقدام روزنامه «یدیعوت آحرونوت» با فروش نسخه های بیشتر از سود اقتصادی بسیار کلانی برخوردار می شد. علاوه بر این ، در این پرونده درج شده است که نتانیاهو نه تنها این رشوه پیشنهادی را رد نکرده بلکه در دیدار دیگری که با موزس ترتیب داده و به او پیشنهاد داده است که پس از انتخابات قانونی را تصویب خواهد کرد که مانعی بر سر راه سطح فروش تولیدات «یسرائیل هایوم» شود. او در این پرونده به زد و بند و سوءاستفاده متهم است.

پرونده 4000

آنچه در کیفر خواست نتانیاهو در این پرونده آمده اشاره دارد که نتانیاهو با «شائول آلوویچ» صاحب وب سایت خبری «والا»، زد و بندهایی در تولید خبر داشته که این زد و بندها منافع دو طرف را تأمین کرده است. براین اساس نتانیاهو و خانواده اش از آلوویچ درخواست کرده اند تا گزارش های خبری خاصی را براساس دیدگاه نتانیاهو در وب سایت خبری اش منتشر کند. آلوویچ نیز بر مدیر سایت مذکور فشار آورده تا درخواست نتانیاهو را برآورده کند. در مقابل نتانیاهو در جایگاه نخست وزیر در عرصه آی تی تغییراتی را ایجاد کرد و این تغییرات موجب آن شد سود های سرشاری نصیب شرکت آی تی «بیزک»، شرکتی که آلوویچ در بخش آی تی دارد، شود. نتانیاهو در این پرونده به دریافت و پرداخت رشوه، کلاهبرداری و سوءاستفاده متهم است. ارزش زد و بندهای موجود در این پرونده بیش از صدها میلیون دلار برآورد شده است. در این پرونده همسر و فرزند آلوویچ، مدیر اجرایی و معاون مدیر اجرایی شرکت بیزک نیز متهم هستند.

گفته می شود این پرونده از حیث اثبات از دیگر پرونده های نتانیاهو احتمال محکومیت بیشتری را برای او دارد لذا در رسانه های رژیم صهیونیستی خطرناک ترین پرونده نتانیاهو توصیف شده است.

پرونده های فوق در اکتبر 2019 طی 4 جلسه رسیدگی اولیه شدند و در آنها وکلای نتانیاهو از او در مقابل اتهامات نامبرده دفاع کردند و در جلساتی که در این ایام برگزار خواهند شد خود نتانیاهو در دادگاه حاضر خواهد شد.

پرونده 3000، پرونده ای که محاکمه اش وقت دیگری است

علاوه بر 3 پرونده فوق، نتانیاهو یک پرونده سنگین اقتصادی دیگر هم دارد که به پرونده 3000 موسوم است. این پرونده مروبوط به خرید زیردریایی های پیشرفته از آلمان است که شامل 6 زیردریایی می شود. در این پرونده نیز نتانیاهو به زد و بند و دریافت و پرداخت رشوه متهم است که وقت رسیدگی آن به آینده موکول شده است.

جلسه دادگاه

دادگاهی نتانیاهو توسط شورایی متشکل از 3 قاضی دادگاه مرکزی شهر قدس اشغالی برگزار خواهد شد. این قضات از دو سال قبل روی این پرونده کار کرده اند و تابستان 2019 آخرین دفاعیات و اسناد دفاع نتانیاهو توسط تیم وکالت وی که متشکل از 10 وکیل است به دادگاه ارائه شده است و براساس قانون قضایی رژیم صهیونیستی آن تاریخ ، پایان مهلت ارائه مستندات به دادگاه بوده است و پس از آن هیچ مستندی قابلیت اضافه شدن به پرونده را ندارد. اما وکلای نتانیاهو نسبت به این امر معترض اند و می گویند برخی مستندات را پس از مهلت مذکور و حتی اخیراً به دست آورده اند. ظاهراً این مهلت برای جلوگیری از سندسازی تعیین شده است.

در دادگاهی که برگزار می شود هنگام حضور نتانیاهو، از حضور رسانه هاجلوگیری به عمل می آید تا هیچ تصویری از او زمانی که در جایگاه متهم قرار می گیرد ثبت نشود. یک وکیل می تواند مقابل قضات از نتانیاهو قرار گیرد اما تیم وکلای او می توانند این یک نفر را جابه جا کنند.

گفته شده ممکن است دادستان و مدعی العموم جلسه دادگاه را چند جلسه دیگر طی یک هفته تکرار کنند. وکلای نتانیاهو خواستار این هستند که این جلسات تا چند ماه ادامه یابند. آنها مدعی اند به برخی مستندات جدید اخیراً دست پیدا کرده اند در حالی که براساس قانون پس از جلسه اکتبر 2019 دیگر هیچ مستندی قابلیت اضافه شدن به پرونده ندارد. انتظار می رود پاسخ های نتانیاهو در جلسه دادگاه با اشاره به جریان امور و به صورت خطی باشد و این پاسخ ها را تا هفته ها و شاید ماه ها طول بکشد و به دادگاه ارائه کند.

شواهدی بر نمایشی بودن دادگاه نتانیاهو

به نظر می رسد جلسه دادگاهی نتانیاهو نمایشی بیش نباشد. پرونده هایی که در بالا از آنها یاد شد، پرونده هایی هستند که سال 2018 تا کنون به جریان افتاده اند. این پرونده ها اگر پیش از 3 انتخابات برگزار شده به دادگاه می آمدند می توانستند عمر سیاسی نتانیاهو را پایان دهند اما این اتفاق هرگز نیفتاد. تنها در یک مقطع در مارس سال 2019 هنگامی که آویخای مندلبلیت قصد داشت پیش از انتخابات 9 آوریل 2019، پرونده نتانیاهو را به جریان بیندازد یک خبر مشکوک در رسانه های رژیم صهیونیستی دستگاه قضایی این رژیم را به چالش کشید.

مارس 2019 رسانه های رژیم صهیونیستی از اخذ رشوه وسیع در اتحادیه وکلا و شورای قضات دستگاه قضایی این رژیم خبر دادند. براساس آن خبر شورای قضات و اتحادیه وکلای رژیم صهیونیستی برای ارتقاء برخی قضات زن و یا از برخی قضات مرد از همسران آنها رشوه جنسی اخذ بودند. مسئله ای که ادعا می شد در سطحی بالا و وسیع انجام شده و همگان نیز از آن خبر دارند. این خبر در زمانی منتشر شد که جامعه رژیم صهیونیستی به دلیل جدیت دستگاه قضایی برای محاکمه نخست وزیر به شدت مورد اعتماد مردم واقع شده بود و خبر مذکور به شدت این اعتماد را زیر سؤال برد. مهمترین متهم انتشار این خبر نتانیاهو و حامیانش بودند که با تخریب دستگاه قضایی، پرونده های فساد مطرح شده نتانیاهو را نیز زیر سؤال می بردند. با به تعویق افتادن جلسه دادگاه و عملی نشدن قولی که مندلبلیت داده بود این گمانه قوی تر و به واقعیت نزدیک شد.

پس از آن نیز با وجود تهدید هایی که مندلبلیت علیه نتانیاهو ارائه کرده بود و وعده هایی که برای دادگاهی وی داده بود جلسه محاکمه نتانیاهو برگزار نشد تا زمانی که او با کش وقوس های فراوان و زدوبندهای وسیعی که در تشکیل دولت انجام داد بالاخره برای یک دوره 18 ماهه نخست وزیر رژیم صهیونیستی شد. حالا او 18 ماه فرصت دارد که پرونده های قضایی اش را سامان دهد. این زمان بهترین فرصت برای نتانیاهو برای او است و هر زمانی غیر از این زمان اتفاق می افتاد، نتانیاهو به شدت در ورطه سقوط قرار می گرفت.

او در زمانی به دادگاه می رود که هیچ دغدغه دیگری ندارد و از همه مهمتر با زدوبندهایی که در تشکیل کابینه انجام داده، دیگر رقیبی هم در عرصه سیاست داخلی ندارد که نگران آن باشد. او حتی می تواند پس از حل این پرونده ها که محتمل به نظر می رسد به راحتی بنی گانتس را نیز کنار بگذارد و با یک انتخابات جدید، پادشاه رژیم صهیونیستی شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری