گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 357219

نامه مطالبه‌گری یک تشکل دانشجویی به مجلس یازدهم

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی بیانیه‌ای علاج مشکلات فعلی کشور را در تشکیل مجلسی قوی، کارآمد و پیگیر دانست.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی بیانیه‌ای به مناسبت آغاز به‌کار مجلس یازدهم، علاج مشکلات فعلی کشور را در تشکیل مجلسی قوی، کارآمد و پیگیر دانست و اعلام کرد که از ابتدای آغاز به کار مجلس جدید با تمام توان خود به مطالبه گری از نمایندگان می پردازد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است. همه سر رشته های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می گردد.»
مقام معظم رهبری (دام ظله العالی)

انتخابات در جمهوری اسلامی نشان میدهد که دین مظهر کامل یک مردم سالاری همه جانبه است و برگزاری 37 انتخابات در طول 41 سال نشان دهنده از اهتمام بی نظیر نظام اسلامی به مردمسالاری دارد. هر چند دشمنی دشمنان این نظام با ملت ایران محدود به عرصه های اقتصاد، فرهنگ و باورهای دینی نمانده و آن ها حتی با انتخابات ملت ایران نیز مخالف هستند
چراکه نمی خواهند پدیده شرکت مردم به نام دین در پای صندوق رای به عنوان یک واقعیت تثبیت شود. به طوریکه از چند ماه قبل از انتخابات اخیر شاهد فضاسازی منفی و پرحجم دستگاه های تبلیغاتی بیگانه علیه مشارکت مردم در انتخابات بودیم. اما به رغم این تبلیغات مغرضانه، بحمدالله مردم حضور مطلوب و گسترده ای داشتند. 

بسیج دانشجویی بنا بر رسالت خود در پاسداری از ارزش های انقلاب و دفاع از حقوق مردم همواره در صف مطالبه گری از مسئولین پیشتاز بوده است. نتایج انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی نشان می دهد عمده ی افراد راه یافته به خانه ی ملت، از میان جناح ها و جریان هایی هستند که خود را منتسب به جریان انقلابی می دانند و آرمان های آن را سرمشق فعالیت های خود قلمداد می کنند.

حال که مردم ایران چنین افرادی را به عنوان نمایندگان خود انتخاب کرده اند، انتظار می رود شاهد تحولی در مجلس به نفع مردم باشیم. پیروزی در انتخابات به منزله ی شروع کار اصلی و پذیرش مسئولیتی سنگین است. در همین راستا بسیج دانشجویی خود را در خط نخست نقد و مطالبه گری عالمانه، دلسوزانه و منصفانه از مجلس آینده می داند و انتظار توجه و تعاملی قابل ذکر از سوی مجلس و مجلسیان برای حل مسائل کشور دارد.

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران علاج مشکلات فعلی کشور را در تشکیل مجلسی قوی، کارآمد و پیگیر می‌داند و از همین ابتدای آغاز به کار مجلس جدید با تمام توان خود به مطالبه گری از نمایندگان می پردازد.

مجلس جدید در شرایطی آغاز به کار می نماید که کشور از سویی دچار شرایط نه چندان مطلوب اجتماعی و اقتصادی است؛و از سویی دیگر در حال مقابله با تحریم های ظالمانه و بحران‌جهانی ویروس کرونا. از این رو ضرورت حرکت جهادی و همت انقلابی در شرایط کنونی بیش از پیش می باشد. لذا بدین وسیله اهم مطالبات و انتظارات خود را از مجلس به شرح ذیل اعلام می دارد:

۱ . مسلما در صدر مبتلائات مجلس جدید وضعیت نا‌‌به‌سامان اقتصادی با کلیشه همیشگی تحریم ها است؛ که  اکنون با رکود کرونایی نیز آمیخته شده است . اما آنچه که مهم است عبور از وضعیت فعلی هرگز با انفعال میسر نخواهد شد؛ بلکه نیاز به فعالیت و حرکتی در خور قوه مقننه جمهوری اسلامی است؛ که از سویی حقوق مستضعفین ادا شود؛ و از سویی دیگر نظارتی بیش از پیش بر حسن عملکرد قوه مجریه در قبال حیطه سیاست خارجه و مدیریت اجتماعی سلامت صورت بگیرد. یقینا مردمی که در انتخابات اخیر چنین حمایتی از سلامت نظام کرده اند شایسته حمایت های بیشتری در دوران معضل سلامتی هستند. از سویی دیگر آنچه کرونا با جامعه ها و کشور ها نموده و خواهد کرد، بیش از هزینه‌های مالی و جانی در حیطه های سلامت و اقتصاد و یا حتی تغییر فرهنگ و سبگ زندگی خواهد بود. و این رخداد نه چندان دور می طلبد که مجلس جدید خود را برای شرایط پساکرونایی و بالاخص تغییراتِ دیپلماسیِ جهانی در موازنه‌ی جدید قدرت آماده کند.

۲ . مطمئناَ مورد توجه منتخبین هست که کارزار انتخابات و البته شعارها به پایان رسیده است و اکنون موسم تحقق وعده هاست؛ و‌‌‌ رقیبان دیروز، همکاران و همیاران امروز هستند.

از این جهت نمایندگانی که در این رقابت به پیروزی دست یافته اند؛ باید جناح بندی های سیاسی و حزبی خود را کنار گذاشته و جز برای خدمت به مردم و انقلاب حزب و جناحی نشناسند. همچنین انتظار می‌رود نمایندگان مجلس آینده با کاهش حواشی درون مجلس و تعامل شایسته با یکدیگر گام هایی مؤثر به نفع مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی بردارند، خصوصا حال که اکثریت قاطع مجلس از جریان مدعی انقلابی گری است.  ملت ایران مجلسی باقدرت می خواهند که به قیمت یک سلفی، عزت ملی را پایمال نکند! مجلسی که بیشتر از بیست دقیقه برای تایید یک اقدام مهم بین المللی وقت صرف کند! مجلسی که سیاست "نه شرقی، نه غربی" را اجرا کند و احکام سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اسلام را به صحنه آورد..لازم است تا همه ی موکلان مردم در خانه ی ملت بار دیگر شاخصه های نماینده اصلح از منظر امام راحل و رهبری معظم را مرور کرده و خود را ملزم به اجرای مفاد آن نمایند.

مشخصه هایی چون شجاعت، ایمان، قدرت در مقابل‌دشمنان، عدالت خواهی و همت جهادی. امروز مسئولینی می خواهیم که به هیچ وجه دفاع از حقوق مردم محروم و مستضعفین را فدای مصلحت اندیشی های بیهوده و لابی گری های سیاسی نکنند. نمایندگانی که خودشان را خادم ملت و انقلاب بدانند و نه طلب کاران سفره انقلاب، و بدانند که بقای سیاسی افراد به وفای خدمت آنان وابسته است.

۳ ۰ بنابر آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب، مسئولان کشور جز از خود مردم و جز برای آن ها نیستند و نباید فعالیتی خارج از چهارچوب قانون اساسی داشته باشند. یکی از لوازم و ضروریات این مهم، دستیابی به شفافیتی بیش از مقدار حاضر است که بر همه ی اقدامات نمایندگان از رای دهی به قوانین مختلف و اظهارات گوناگون درباب مسایل پیش آمده تا وضوح اقتصادی زندگی سیاسی و فردی سیطره داشته باشد. بدین طریق است که از یک طرف ملت عزیز خود را جزئی از بدنه ی حکومت دانسته و روز به روز بر مشارکت خود در حل مسائل و معضلات کشور می افزاید و از طرف دیگر دست مفسدین از ذخایر عظیم انسانی ، مادی و معنوی کشور کوتاه می شود. از این رو تصویب قانون شفافیت آرای نمایندگان در قدم اول بسیار لازم می نماید.

۴. یکی از وظایف مهم مجلس شورای اسلامی نظارت، همیاری و تعامل سازنده با قوه مجریه کشور است. این تعامل باید فارغ از جناح بندی های سیاسی و در مسیر منافع مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد. لذا از نمایندگان ملت در مجلس‌آینده انتظار می رود از سویی با نظارتی دقیق، عالمانه و عادلانه دولت را در حفظ صحت عمل و احیانا اصلاح رویکردها راهنمایی کنند؛ و از سویی دیگر پیش زمینه و بستر فعالیت دولت انقلابی را در آینده فراهم کنند. چرا که مردم به نمایندگان مجلس برای نظارت بر دولت وکالت داده اند. همچنین مجلس می تواند به عنوان بازویی توانمند در حل مسائل کشور ایفای نقش اساسی داشته باشد. این ایفای نقش، نیاز به نگاهی تخصصی و هوشمندانه دارد که بهبود و تقویت ارتباط مجلس با نخبگان کشور را ضروری می‌نماید.

۵.  بر همین اساس از مجلسی که داعیه انقلابی گری دارد ،انتظار می رود در تصمیم گیری های تخصصی به جامعه دانشگاهی و نخبگانی رجوع کند و از دلسوزان متخصص و متعهد در دانشگاه ها هم بهره ببرد.

بدین منظور بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران آمادگی خود را برای همکاری با ساختارهای ذیل مجلس شورای اسلامی به خصوص کمیسیون بهداشت و درمان و  مرکز پژوهش های مجلس جهت ارائه برنامه و راهکار در حوزه مسائل مربوط به نظام سلامت اعلام می دارد.

در پایان توفیق روزافزون خادمین جبهه انقلاب اسلامی را از درگاه خداوند مسئلت می نماییم.

و من الله التوفیق.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری