گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 358090

درخواست جمعی از داوطلبان المپیاد دانشجویی از نماینده مجلس

جمعی از داوطلبان المپیاد دانشجویی استان خوزستان در نامه ای خطاب به نماینده مردم تهران در مجلس نوشتند: در راستای اجرای عدالت و حفظ اعتبار و جایگاه وزین آزمون المپیاد دانشجویی، پیگیر برگزاری مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی شوید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ جمعی از داوطلبان المپیاد دانشجویی و رتبه‌های برتر سنوات پیشین المپیاد دانشجویی استان خوزستان در نامه‌ای خطاب به علی خضریان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نوشتند: در راستای اجرای عدالت و حفظ اعتبار و جایگاه وزین آزمون المپیاد دانشجویی در میان دانشجویان که همواره توجه ویژه ای به آن داشته اند، موضوع تجدیدنظر در حذف مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی را از سوی مقامات مربوطه مورد پیگیری قرار دهید.

در این نامه آمده است:

به استحضار می‌رساند، اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص عدم برگزاری آزمون غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی به دلیل وجود پاره ای از مشکلات در برخی دانشگاه های مراکز مناطق ده گانه و اعلام لزوم شرکت دانشجویان المپیادی در آزمون کارشناسی ارشد به جای آن در این فرصت بسیار محدود باقیمانده، که توسط برخی دانشگاه‌ها منتشر شده و به صورت پیامکی نیز این خبر تلخ و اسفناک به اطلاع داوطلبین رسیده است، منجر به بروز شوک و ناراحتی بسیار به دانشجویان گردید.

در خصوص آزمون المپیاد علمی دانشجویی باید گفت طبق موازین مصوب، این آزمون به دو روش غیرمتمرکز و متمرکز هر سال برگزار شده است و اکثر قریب به اتفاق داوطلبین برگزیده مرحله نهایی و حائزین رتبه‌های برتر در رشته‌های مختلف (که در بین امضاکنندگان این نامه نیز هستند)، منتخبین همین مرحله غیرمتمرکز بوده‌اند. در روش غیرمتمرکز که سراسر دانشگاه های کشور به ده قطب تقسیم خواهند شد، دانشجویان بسته به رشته تحصیلی، طی یک الی دو روز در آزمونی تشریحی و تحلیلی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. نفرات برتر این آزمون که در هر قطب و در هر رشته ۵ نفرمی باشند (غیر از قطب ۱ که تعداد نفرات برگزیده ۱۰ نفرند) به مرحله نهایی المپیاد که هرساله در تهران برگزار خواهد شد راه می یابند (نزدیک به ۸۰ درصد نفرات برگزیده جهت شرکت در آزمون مرحله نهایی از طریق آزمون غیرمتمرکز انتخاب خواهند شد)، و ۱۵ نفر دیگر نیز از طریق آزمون متمرکز به مرحله نهایی راه پیدا می کنند، به این صورت که ۱۵ نفر برتر آزمون کارشناسی ارشد که متقاضی شرکت در آزمون المپیاد می باشند برای شرکت در مرحله نهایی انتخاب خواهند شد. این در حالی است که با حذف مرحله غیرمتمرکز و تعبیه امکان شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد به هیچ روی نمی‌توان شیوه آزمون مرحله غیرمتمرکز را بازسازی کرد؛ زیرا اساس المپیاد دانشجویی مبتنی بر آزمونی تشریحی، مبنایی و تحلیلی است و با روش تستی کنکور ارشد بسیار فاصله دارد و پر واضح است این معضل و تفاوت اساسی بین روش تستی و تشریحی درحدی نیست که بتوان در بازه زمانی یک ماه و یا چند هفته آن را رفع نمود!

شایان توجه است که تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون غیرمتمرکز در هر رشته و در هر قطب علمی به طور میانگین حدود ۳۰ الی ۴۰ نفر است که سازمان سنجش می‌‎تواند با برنامه‌ریزی و حتی تقسیم وظایف با دانشگاه‌های مختلف نسبت به برگزاری آزمون اقدام نماید.

در مورد این تصمیم باید عنایت داشت که روش جایگزین اعلام شده از سوی سازمان مربوطه، مستلزم شرکت داوطلبان آزمون مرحله غیرمتمرکز، در آزمون ارشد است و از منظر پروتکل‌های بهداشتی همان خطر حضور در محیط‌های عمومی را دربردارد و حتی به دلیل کثرت داوطلبین کنکور ارشد، شرکت داوطلبین مرحله غیرمتمرکز در این آزمون می‌تواند خطرناک‌تر باشد! این درحالی است که طبق دستور جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم، مصوبات هیئت دولت و نیز ستاد مقابله با کرونا، از ۱۷ خرداد ماه مراکز آموزش عالی و خوابگاه های دانشجویی به منظور پیگیری امور آموزشی باز می‌شود. با این حال بنظر می-رسد در برهه کنونی که با تلاش و همّت مدیران و عوامل سازمان سنجش آموزش کشور، کلیه آزمون‌های سراسری در سال جاری برگزار می‌گردد، آزمون مرحله غیرمتمرکز المپیاد نیز به روش مقتضی با رعایت تمام احتیاطات و تمهیدات لازم در فرصتی مناسب برگزار گردد.

لازم به ذکر است که در این خصوص پیگیری های بسیاری توسط دانشجویان سراسر کشور از سازمان سنجش به طرق مختلف از قبیل تماس تلفنی، ایمیل به واحد المپیاد سازمان و ثبت درخواست الکترونیکی انجام گرفته است و در نهایت نیز نامه ای با درخواست تجدیدنظر در این تصمیم همراه با امضا دانشجویان و ارائه پیشنهادات متعدد در این زمینه به رئیس سازمان سنجش ارسال شده است، ولی متاسفانه اقدام موثری در این زمینه تاکنون صورت نگرفته است. همینطور این موضوع توسط خبرگزاری‌های مختلف نیز مورد بازتاب قرار گرفته است.

در خصوص توالی این تصمیم سازمان، همانگونه که در بالا نیز ذکر گردید، این تصمیم منجر به تضییع حقوق و زحمات تمامی دانشجویان المپیادی خواهد شد که خود را برای آزمون المپیاد غیرمتمرکز آماده کرده اند، زیرا این دانشجویان ماه ها است که برای آزمونی تشریحی با ماهیتی کاملا تحلیلی واستدلالی و از همه مهم تر با منابعی متفاوت از آزمون کارشناسی ارشد آماده شده اند، و امکان آمادگی و مطالعه دروسی غیر از منابع المپیاد و تسلط بر آن ها در این مدت بسیار محدود با فرض تلاش شبانه روزی، بسیار سخت و دشوار به نظر می رسد؛ بنابراین این تصمیم در واقع و در عمل، مؤید حذف بسیاری از دانشجویان المپیادی از آزمون مرحله نهایی المپیاد است، زیرا باید در این مدت محدود با حجم بسیاری از منابع باقیمانده در رقابتی نابرابر با دانشجویانی که مدت ها است خود را برای آزمون کارشناسی ارشد آماده کرده اند به رقابت بپردازند و جز نفرات برتر این آزمون قرار گیرند تا بتوانند در مرحله نهایی حضور یابند که این امر بدون تردید دلسردی بسیاری از دانشجویان المپیادی از این رقابت را به دنبال دارد. همینطور این تصمیم بی شک موجب کاهش شدید اعتبار آزمون المپیاد نزد دانشجویان در سال های آتی خواهد شد.

لازم به ذکر است پیشنهادات اجرایی که به منظور ارزیابی کارشناسی و حل مشکل پیش‌رو تقدیم سازمان گردیده است به شرح ذیل است:

پیشنهاد نخست، ناظر به برگزاری آزمون مرحله غیرمتمرکز در طی یک یا دو هفته با رعایت شرایط زیر است:

تقسیم کردن آزمون رشته‌های علمی در روز‌های مختلف به منظور کاهش تجمع انسانی.

برگزاری آزمون در دانشگاه‌های متعدد که دارای فضای مناسب برای برگزاری آزمون و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هستند (همانند تصمیم اخیر دانشگاه های تهران، امیرکبیر، علم و صنعت و ... در خصوص امتحانات پایان ترم دانشجویان و وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری امتحانات دانش آموزان دبیرستانی با رعایت تمام احتیاطات لازم).

کاهش تعداد سوالات و وقت آزمون در رشته‌هایی که در دو روز آزمون می‌دادند و برگزاری آزمون علمی آن ها فقط در یک روز، که در این حالت نیازی به تدارک فضای اسکان هم وجود ندارد.

به منظور اجتناب حداکثری از اقدامات غیرلازم، مسئولیت تهیه میان وعده با خود داوطلبین باشد.

برگزاری آزمون در دانشگاه های مرکز استان در یک روز با طرح سوالات واحد در سراسر کشور که مشکل اسکان و تغذیه نیز مرتفع گردد.

با فرض عدم موافقت با مورد نخست، پیشنهاد شده است که آزمون به صورت غیر حضوری برگزار گردد که در این صورت تمامی خطرات ویروس کرونا و معضلات ناشی از آن مانند خوابگاه و غذا منتفی خواهد شد.

در صورت عدم امکان اجرای روش های پیشنهادی مذکور، برگزاری آزمون المپیاد در سال ۹۹ به صورت تک مرحله‌ای با حضور کلیه داوطلبین معرفی شده مرحله غیرمتمرکز و منتخبین مرحله متمرکز (آزمون سراسری) پیشنهاد گردید که در این صورت نیز حق کسی ضایع نخواهد شد.

به نظر می‌رسد که با توجه به راهکار‌های فوق، سازمان خواهد توانست با همکاری، همت و حسن تدبیر نسبت به این موضوع تصمیم گیری نماید و مانع از زایل شدن زحمات بسیار دانشجویان برای این آزمون و تضییع حقوق آنان گردد و بتوان به خوبی آزمون مورد نظر را برگزار و به اهداف مقرر دست یافت.

به همین منظور، باتوجه به سابقه نیک جنابعالی در خصوص توجه و پیگیری امور پژوهشی و اهمیت ویژه به قشر دانشگاهی و نیز نخبگان، ما تمامی دانشجویان، از جنابعالی عاجزانه استدعا داریم که در راستای اجرای عدالت و حفظ اعتبار و جایگاه وزین آزمون المپیاد دانشجویی در میان دانشجویان که همواره توجه ویژه ای به آن داشته اند، این موضوع را از سوی مقامات مربوطه مورد پیگیری قرار دهید. پیشاپیش از حسن توجه حضرت¬عالی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق دانشجویان کوشا و مستعد سراسر کشور کمال تشکر و قدردانی را داریم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری