گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 362376

۴۴ بسیج دانشجویی دانشگاه کشور در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما؛

قطع شبکه‌های برون مرزی لطمه بر آبروی نظام جمهوری اسلامی است

در زمانی که به اعتراف سردمداران سلطه طلب آمریکایی، حضور شبکۀ خبری «العالم» به چالش بزرگی برای شبکه‌های رسانه‌ای آمریکا در عراق بدل شده، به علت تراکم و عدم پرداخت بدهی‌های مالی به شرکت‌های ماهواره‌ای خارجی، پس از شبکه‌های «الکوثر» و «سحر»، باید در انتظار قطع قریب الوقوع این شبکه و شبکه‌های مهم و اثرگذار دیگری همچون «پرس‌تی‌وی» نیز باشیم.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ۴۴ بسیج دانشجویی دانشگاه کشور در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما درباره محدودیت برای شبکه‌های برون مرزیبه شدت انتقاد کردند.متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز تاثیر رسانه‌ها و تلویزیون‌ها و هنرها و این شبکه‌های عظیم اطلاع رسانی اینترنتی و... از سلاح و از موشک و از بمب اتم بیشتر است. امروز دنیا، یک چنین دنیایی است.«رهبر معظم انقلاب ۲۸/۲/۱۳۸۳»

ریاست محترم سازمان صداوسیما، جناب آقای دکتر علی عسگری

سلام علیکم
همانطور که مستحضرید، در ایامی که ظهور جریانات ضد نژاد پرستانه و ظالمانه در آمریکا و اروپا شدت گرفته است و بار دیگر غرب وحشی چهرۀ حقیقی خود را برای ملت‌های جهان آشکار می‌کند و همزمان در عرصۀ مقابله با بحران کرونا از ابر رسانه‌های خود جهت عادی سازی و جعل وقایع و حقایق موجود بهره می‌برد، متاسفانه شاهد قطع پیاپی شبکه‌های برون مرزی رسانۀ ملی هستیم. شبکه‌هایی که امروزه باید با قوت و هوشیاری به جهاد تبلیغی و روشنگری در فضای مسموم رسانه‌‌‌‌‌های بین المللی بپردازند و آیینۀ تمام نمای انقلاب اسلامی برای ملت‌های آزادی خواه جهان باشند.

اکنون قریب به دو دهه از فعالیت شبکه خبری «العالم» می‌گذرد و نقش حساس و اثرگذار این شبکه در تصویر کردن چهرۀ واقعی جهان اسلام و شکست انحصار امپریالیسم خبری غرب در منطقه برکسی پوشیده نیست. پوشش انحصاری این شبکه از اخبار دست اول جنگ‌های ۳۳ روزه لبنان، نبرد مستقیم رسانه‌ای با رژیم صهیونیستی در دوران جنگ‌های ۲۲ روزه غزه و پوشش گسترده تحولات کشورهای عربی در جنبش «بیداری اسلامی» به حدی بود که حتی شبکه‌های معاند را نیز در بیان نقش حیاتی «العالم» به واکنش واداشت.

همچنین ضریب نفوذ رسانه‌ای این شبکه عرب زبان در عراق، همچون گذشته می‌تواند در تقویت اتحاد مسلمانان این کشور و همبستگی آنان با ایران اسلامی تاثیر بسزایی داشته باشد. این، تنها گوشه‌ای از ابعاد عملکرد شبکه‌های خبری برون مرزی جمهوری اسلامی و نقش پررنگی است که می تواند در کمک به تقویت جریان‌های مقاومت و انعکاس صدای مظلومیت ملت‌های مسلمان جهان داشته باشد.

در زمانی که به اعتراف سردمداران سلطه طلب آمریکایی، حضور شبکۀ خبری «العالم» به چالش بزرگی برای شبکه‌های رسانه‌ای آمریکا در عراق بدل شده، به علت تراکم و عدم پرداخت بدهی‌های مالی به شرکت‌های ماهواره‌ای خارجی، پس از شبکه‌های «الکوثر» و «سحر»، باید در انتظار قطع قریب الوقوع این شبکه و شبکه‌های مهم و اثرگذار دیگری همچون «پرس‌تی‌وی» نیز باشیم.

تداوم این روند در حالی است که دولت هزینه‌های هنگفتی برای حوزه‌های غیرضروری می‌پردازد که به گواه مجموع اخبار منتشر شده نه تنها در مسیر تعالی گفتمان انقلاب اسلامی در داخل و خارج از ایران نیست بلکه در راستای تضعیف این گفتمان نیز حرکت می‌کند.

در صورتی که به کرات شاهد توصیه‌ها و فرامین مقام معظم رهبری در اهمیت ماموریت‌ها و اقدامات رسانه‌های برون مرزی بوده ایم اما دولت، برای تامین حداقلی این شبکه‌ها که تنها سلاح فرهنگی برون مرزی نظام است‌، خط تخطئه و نادیده گرفتن‌های عمدی را پیش می‌کشد و در کمال تاسف تاکنون هیچ گونه اقدامی جهت تامین ارزی و حل مشکل پرداخت این بدهی‌ها انجام نداده است. فارغ از عملکرد منفی دولت در این مسئله، شما نیز تاکنون به عنوان رئیس رسانه ملی، پاسخگوی نحوه مدیریت بودجه‌های تخصیصی درقبال پرداخت بدهی شرکت‌های ماهواره‌ای و سوء مدیریت در این زمینه نبوده‌اید.

متاسفانه شبکه‌هایی همچون «پرس‌تی‌وی» و «العالم» در مقابله با رسانه‌های جریان سلطه، نه تنها از جهت امکانات و توان مالی در میدانی نابرابر قرار دارند بلکه از مهم ترین بستر زیرساختی لازم برای پخش بین المللی نیز بی نصیب هستند.

به نظر می‌رسد با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر کشور در حوزه فضایی، اکنون ساخت ماهواره‌های بومی مخابراتی که بتوانند دست شرکت‌های فرانسوی و صهیونیست مسلک را از حوزۀ رسانه‌های برون مرزی ما قطع کنند، نیازی ضروری است و باید برای خودکفایی در این زمینه، با اعتماد بر توان نیروهای جوان و متخصص داخلی اقدام نمود. تجربۀ چهل و یک سالۀ انقلاب اسلامی ما در برخورد جهادی با مشکلات نشان داده که می‌توان با تکیه بر نگاه کارشناسان و تلاش متخصصین این حوزه، موانع موجود را کنار زد و به تثبیت موقعیت و تقویت عملکرد شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی امیدوار بود.

جناب آقای دکتر علی عسگری، چرا درحالی که سازمان صداوسیما از منابع درآمد بسیار زیادی علاوه بر بودجۀ مصوب برخوردار است، به تدریج باید شاهد قطع شبکه‌های برون مرزی به ویژه در مناطق تحت نفوذ رسانه‌های صهیونیستی باشیم؟ چرا با اینکه از سال ۹۳ تاکنون بودجه این شبکه‌ها به حدود یک سوم کاهش یافته اما از چابکی و استقلال لازم برخوردار نبوده و همچنان با مسائل مالی روبرو است؟ و چرا از سال ۹۵ تاکنون، میزان درآمدزایی این سازمان از شبکه‌های برون مرزی نتوانسته در تامین مالی این معاونت مکفی باشد؟

تبیین و جهانی سازی گفتمان انقلاب اسلامی، از اهداف اساسی و اصول مسلم این نظام اسلامی است که بارها نیز مورد تاکید و مطالبه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته و این یعنی، شبکه‌های برون مرزی صداوسیما در خط مقدم مبارزه با رسانه‌های استکبارند. رسانه‌هایی که به پشتوانه «زرسالاران اقتدارطلب» خود برای نابودی گفتمان مقاومت و جریان‌های برخاسته از آن در منطقه هجمه‌های سنگینی به کار می‌بندند.

بنابراین باید تمامی خطوط مقدم مبارزه با این جریان در سطوح مختلف توسط دولت و مجلس حمایت شوند و قطع شبکه‌های برون مرزی در شرایط فعلی، موجب تضعیف این جبهۀ رسانه‌ای مهم خواهد شد. مسلما اگر پیگیری این مسئله با فوریت صورت نگیرد، آنچه به جا می‌ماند، لطمۀ وارد شده بر آبروی رسانه‌ای نظام جمهوری اسلامی در سطح بین المللی است و کم کاری دولت و مسئولین رسانۀ ملی نیز به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

رئیس محترم سازمان صداوسیما، در سال گذشته تشکل‌های دانشجویی بارها از جنابعالی در موضوعات مختلف مطالبات مهمی داشته‌اند و نقدهای جدی را پیرامون عملکرد سازمان مطرح کرده‌اند که متاسفانه هرگز پاسخگویی لازم نسبت به سوالات، مطالبات و انتقادات دیده نشده است اما تا زمانی که ریاست سازمان صداوسیما برعهده جنابعالی است باید پاسخگوی عملکرد خود باشید.

بنابراین با توجه به اهمیت تداوم پخش شبکه‌های برون مرزی در شرایط کنونی جهان، ما دانشجویان بسیجی از جنابعالی به عنوان رئیس رسانۀ ملی انتظار داریم اگر در زمینه تلاش برای تامین منابع ارزی و ادامه فعالیت این شبکه‌ها اقدامی صورت داده اید و توضیحات و توجیهات لازم به دولت منتقل شده است و یا از طریق مراجع بالاتر دستوراتی ابلاغ شده است و دولت با بی‌توجهی کامل و با بهانه تراشی‌هایی از کنار این موضوع عبور کرده، هرچه سریع تر، شفاف و با صراحت اذهان عمومی را در جریان قرار دهید تا دوباره شاهد آنچه که برای شبکۀ «الکوثر» پیش آمد نباشیم و نیز انتظار داریم تا با تبیین تعلل و کوتاهی‌ها، این مسئله با شدت و حساسیت بیشتری پیگیری شود.

امروز تمامی مسئولین و دلسوزان نظام باید هوشیار باشند که وقتی پای آبروی بین‌المللی جمهوری اسلامی در فضای رسانه‌ای در میان است، جایی برای کشمکش‌های جناحی و گروکشی های سیاسی باقی نمی‌ماند و بدیهی است در صورتی که هرگونه کوتاهی از سوی دولت و سازمان صداوسیما در جلوگیری از قطع شبکه‌های برون مرزی صورت بگیرد، مسئولیت تضعیف قدرت و مخدوش شدن چهرۀ بین المللی رسانۀ جمهوری اسلامی برعهدۀ ایشان خواهد بود.

والسلام علی من اتبع الهدی

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.