گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 362770

ممنوعیت ایجاد پارک علم و فناوری توسط دانشگاه‌ها

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: شورای گسترش آموزش عالی مصوبه ای دارد مبنی بر اینکه ایجاد پارک ها توسط دانشگاههای وزارت علوم ممنوع است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر؛ مهدی کشمیری ظهر امروز در نشست مطبوعاتی که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به عملکرد پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در زمان مواجهه با کرونا گفت: به محض مواجه با چالش ملی کرونا و بیماری کووید ۱۹ دوستان ما در پارک های علم و فناوری از همان ابتدا با یک احساس وظیفه تمام به این موضوع ورود کردند.

وی ادامه داد: شرکت هایی بودند که محصولات آنها به این حوزه مرتبط نبود ولی به خاطر همان احساس مسئولیتی که داشتند در این حوزه ورود کرده و حتی در ایام تعطیلات عید نیز درگیر این موضوع بودند.

فعالیت  ۴۳ پارک علم و فناوری دارای مجوز تحت پوشش وزارت علوم

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: در حال حاضروزارت علوم تحقیقات و فناوری داری ۴۳ پارک علم و فناوری دارای مجوز است که از این تعداد  ۳۵ پارک وابسته به وزارت علوم، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی، یک پارک وابسته به معاونت علمی، یک پارک وابسته به وزارت آی سی تی، یک پارک وابسته به علوم پزشکی ایران، یک پارک وابسته به دانشگاه آزاد و یک پارک وابسته به علم و فناوری خصوصی است.

وی تصریح کرد: از مجموع ۳۵ پارک وابسته به وزارت علوم ۲۸ پارک منطقه ای و ۷ پارک زیرمجموعه دانشگاههای تهران، شریف، تربیت مدرس، شهید بهشتی، سمنان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان قراردارند.

اجرای سیاست جوانگرایی در پارک های علم و فناوری

کشمیری ادامه داد: سیاستی که ما در بحث پارک های علم و فناوری دنبال می کنیم بحث جوانگرایی است به طوری که ۱۵ رئیس پارک علم و فناوری که در سال های اخیر منصوب شده اند متوسط میانگین سنی آنها ۱۷ سال پایین آمده است.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و فناوری وزارت علوم تصریح کرد: سیاست ما علیرغم استقبالی که وجود دارد توسعه پارک های علم و فناوری نیست و ما بیشتر دانشگاهها و دستگاهها را تشویق می کنیم که از ظرفیت پارک های علم و فناوری موجود استفاده کنند.

ممنوعیت ایجاد پارک علم و فناوری توسط دانشگاه ها

وی تاکید کرد: شورای گسترش آموزش عالی مصوبه ای دارد مبنی بر اینکه ایجاد پارک ها توسط دانشگاههای وزارت علوم ممنوع است.

فروش سالانه شرکت های مستقر در پارک های علم وفناوری

وی به دستاوردهای پارک های علم و فناوری در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: فروش سالانه شرکت های مستقر دراین پارک ها  ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است و یک سوم شرکت های دانش بنیان کشور در مجموعه پارک های علم و فناوری مستقر هستند.

وی به روند رو به رشد تعداد شرکت های داخل پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: طی ۵ سال گذشته تعداد این شرکت ها دو برابر شد.

کشمیری به بحث اشتغال در پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت:  بیش از ۸۵ درصد افرادی که در این پارک ها شاغل هستند دارای مدارک کارشناسی به بالا، ۸ درصد دارای مدرک دکتری و بیش از ۲۰ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

وضعیت تحصیلی افراد شاغل در پارک های علم  فناوری

وی با اشاره به کرونا و عملکرد پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در این زمینه گفت: در بحث کرونا تمام پارک های علم و فناوری ما درگیر شده اند. بیش از ۴۵۰ شرکت در حوزه کرونا فعال شدند، بیش از  یک میلیون ماسک در روز و بیش از ۱.۵ میلیون لیتر مواد ضدعفونی توسط این شرکت ها تولید شده و تمامی نیاز استان توسط شرکت های مستقر در این پارک ها پوشش داده می شد.

فعالیت ۴۵۰ شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری

وی افزود: از ۴۵۰ شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری ۱۵۰ شرکت در حوزه تجهیزات فعال بودند که می توان به کیت های  تشخیص، مخازن اکسیژن، دماسنج های غیرتماسی، ونتیلاتور و ... اشاره کرد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: ۸ هزار و ۵۰۰ تخت آی سی یو که نیاز به ونتیلاتور داشت توسط شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری پوشش داده شد. این شرکت ها در زمان اوج کرونا حتی به اروپا نیز در تامین ونتیلاتور کمک کرده و صادرات داشتند.

وی افزود: آنچه که امروز اتفاق افتاده مرهون دو موضوع است. اول اینکه مشخصه این شرکت ها ریسک پذیری و چابکی آنها است که در زمینه های مختلف می توانند ورود و نیاز جامعه و کشور را به خوبی تامین کنند. مشخصه دوم سرمایه گذاری است که کشور در ۲۰ سال گذشته در این حوزه داشتند. امروز یک شرکت ما می تواند در زمان کوتاه تا ۱۰ برابر محصولات خود را ارتقا دهد.

نگاه به هزینه در بخش پژوهش و فناوری نگاه سرمایه گذاری باشد

کشمیری تاکی کرد:  اگر در منابع و اعتبارات بحث پژوهش وفناوری و نوآوری هزینه می کنیم نگاه سرمایه گذاری داشته باشیم که امروز اثر این سرمایه گذاری را می توانیم ببینیم و آن را توجیه کنیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری