گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 363028

سید یاسر جبرائیلی:

هنوز سیاستهای تعدیل دولت هاشمی اجرا می شود که اقتصاد به اینجا رسیده!

نویسنده کتاب دولت و بازار گفت: جلوگیری از تفکر لیبرالیسم اقتصادی راه حل اساسی مشکلات کشور است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، «سید یاسر جبرائیلی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: سیاست‌های تعدیل ساختاری که از دولت سازندگی در کشور شروع شد تا به امروز در انحاء مختلف ادامه پیدا کرده و بعضاً با پوشش‌های مختلف همان سیاست‌ها دنبال شده است.

وی اظهارداشت: حذف یارانه‌ها از سیاست‌های تجویزی نئولیبرال هاست که تحت پوشش هدفمندی در کشور اجرا شد منتها در عمل آن اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاد و یارانه‌ها از اقتصاد حذف شد.

نویسنده کتاب دولت و بازار گفت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در یکی از استان‌های محروم کشور اوضاع طبقه فقیر پس از اجرای پروژه هدفمندی یارانه‌ها بدتر شده است.

وی افزود: برای خصوصی سازی در کشور سازمان تاسیس شد و این خصوصی سازی با سیاستی که مقام معظم رهبری برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اقتصاد ابلاغ کرد زمین تا آسمان فرق دارد.

جبرائیلی تصریح کرد: سیاست‌های کلی اصل 44 به هیچ یک از اهداف خود دست پیدا نکرده حال سئوال اینکه گیر کار کجاست؟

وی توضیح داد: نداشتن تصویر درست از آنچه که در اقتصاد باید اتفاق بیفتد و نداشتن تصویر درست از نقشی که دولت باید در اقتصاد ایفا کند باعث شده که کشور به اینجا برسد.

نویسنده کتاب دولت و بازار گفت: سیاست‌های تجویزی غربی‌ها در راستای تداوم استعمار است.

وی افزود: برای نمونه اگر به کشورهای مثل ترکیه، آرژانتین و ونزوئلا مراجعه کنید به وضوح در خواهید یافت که در نتیجه اعمال سیاست‌های نئولیبرالی این کشورها دچار بحران‌های عدیده و در عین حال عقب نگه داشته شده اند.

جبرائیلی تصریح کرد: فقط این کشورها نیستند تعداد زیادی از کشورها هستند مکتب شیکاگو یا سیاست‌های نئولیبرالی در آن‌ها پیاده سازی شد و از طریق بانک جهانی و صندوق بین المللی پول این سیاست‌های به آن‌ها تحمیل گردید و اقتصاد آن‌ها عقب ماند.

وی ادامه داد: حال سئوال اینکه چرا این سیاست‌ها به آنها تحمیل می‌شود آیا خود کشورهای غربی و کشورهای پیشرفته این سیاست‌ها را پیگیری کرده اند؟

نویسنده کتاب دولت و بازار گفت: بی تردید پاسخ به این سئوال نه است چرا که اگر به تاریخ پیشرفت این کشورها نگاه کنید خواهید دید به هیچ عنوان این گونه نیست که اقتصاد را به دست نامرئی آدم اسمیت سپرده و دولت را نابود کرده باشند بلکه یک رابطه هوشمندانه بین دولت و بازار در مسیر پیشرفت این کشورها برقرار شده و به انحاء مختلف از تولید داخلی حمایت و بخش خصوصی را به هیچ عنوان به امان خود رها نکرده اند تا از رقابت خارجی آسیب ببیندیا برنامه پیشرفت نداشته باشند اصلاً اینجوری نیست.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا کشورهای پیشرفته غربی نمی‌خواهند کشورهای دیگر پیشرفت کنند، گفت: پاسخ این سئوال روشن است کشوری که پیشرفته شود از سیطره استعمار خارج و استعمار تمام می‌شود.

جبرائیلی افزود: استعمار بازار کشورها را تصرف و محصولات خود را در این بازارها به فروش می رساند و منابع خام آنان را غارت می کرد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال مجری برنامه که پرسید «در آمد کشور در دوران جنگ شش میلیارد دلار بود که سه میلیارد دلار برای جنگ و بقیه خرج داخل می شد حال چرا اکنون با وجود 41 میلیارد دلار صادرات حال و روز اقتصاد کشور تعریف چندانی ندارد» گفت: شش میلیارد دلار درآمد دوران جنگ حساب و کتاب داشت اما در آمد امروز اقتصاد مملکت حساب و کتاب ندارد.

نویسنده کتاب دولت و بازار افزود: این حساب و کتاب نداشتن ناشی از تفکر رهاسازی اقتصاد است.

وی اظهارداشت: این شکاف‌های طبقاتی که در کشور ایجاد شده در دوران جنگ به این شکل وجود نداشت.

جبرائیلی در ادامه یادآورشد: منشا این شکاف‌های طبقاتی و بی عدالتی‌ها را باید در مصارف ارزی جستجو کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری