گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 363911

مهلت ثبت نام برای اخذ تسهیلات کرونا تمدید شد

وزیرکار از تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونا خبر داد و گفت: در صورتی که فردی در اثرکرونا بیکار شده و بیکاری اش ادامه دارد؛برای دریافت مقرری باید به سامانه بیمه بیکاری مراجعه و ثبت نام کند در صورتی بررسی و تأیید ‌مشمول مقرری خواهد شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، محمد شریعتمداری وزیرکار درباره تسهیلات حمایتی کرونا گفت: کرونا مسئله ای است که تمام مشاغل در سراسر دنیا لطمه خوردند بر اساس بررسی های سازمان جهانی کار در سه ماهه دوم از سال ۲۰۲۰ بین ۳۰۰تا۴۰۰میلیون شغل تمام وقت در جهان تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند.یعنی ۸۱درصد نیروی کار جهان تحت تاثیر قرار گرفتند و همینطور۶۰درصد درآمدها تحت تأثیر جدی قرار گرفتند. موضوع بسیار مهمی است.

وی ادامه داد: در همین راستا یک پرداخت عمومی قرض الحسنه ۱میلیون تومانی به تمام جامعه یارانه بگیری که اعلام نیاز کردند واریز شد. از تیرماه نیز ماهیانه مبلغ۳۵ هزار تومان از یارانه آنها به عنوان اقساط از حساب کارت یارانه افرادی که وام را دریافت کردندکسر می شود.

وی با بیان اینکه ۳میلیون نفر بر اساس سامانه جامع رفاه ایرانیان شناسایی شدند گفت: با ماه مبارک رمضان به مدت ۴ماه هر ماه بین ۲۰۰ تا ۶۰۰هزارتومان به حساب آنها واریز شد.جمع این وام ها حدود ۲۳هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشت که پرداخت شد. علاوه بر این حدود ۴۰هزار میلیارد تومان منابع برای بنگاه ها پیش بینی شد که به بنگاه هایی که مستقیماً‌تحت تأثیر قرار گرفته بودند مبالغی پرداخت شد به آنهایی که ما تعطیل کرده بودیم به هر نفر ۱۶میلیون تومان و به آن دسته از بنگاه هایی که تحت تأثیر قرار گرفته بودند ولی ما تعطیل نکرده بودیم به هر نفر ۱۲میلیون تومان تسهیلات پرداخت کردیم. ۱۴رسته شغلی مشمول دریافت وام شناسایی شدند.آن دسته از بنگاه هایی که در تأمین اجتماعی دارای کد کارگاهی بودند به راحتی شناسایی شدند وزارت ارتباطات برای آنها پیامک ارسال کرد و بقیه فرآیند دریافت وام را انجام دادند. اما برخی از بنگاه ها دارای کد کارگاهی نبودند از دستگاه های مختلف اطلاعات دریافت کردیم که کمی زمان بر بود.

شریعتمداری با بیان اینکه تا کنون ۴۰۷ هزار نفر در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند گفت: بیش از ۱۰هزار پرونده معادل ۱۹۷ میلیارد تومان توسط سیستم بانکی مصوب و تاکنون ۵۰ میلیارد تومان تحت عنوان تسهیلات کرونا پرداخت شده است.

وی با اشاره به تمدید زمان ثبت نام تسهیلات کرونا گفت: پایان تیر ماه پایان ثبت نام نیست. هم زمان ثبت نام و هم زمان پرداخت توسط بانک ها تمدید شد. بیش از ۱۰۸ شرکت حمل و نقل هوایی و ریلی در زیررسته وزارت راه و شهرسازی شناسایی شدهو هماهنگی های لازم با۵ بانک منتخب برای پرداخت تسهیلات کرونا انجام شده است.مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال با نرخ سود۱۲ درصد جهت جبران بخشی از زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده و تخصیص یافته است.تا کنون نزدیک به ۱۹شرکت تسهیلات دریافت کرده اند.
*مقرری بیمه بیکاری کرونا مطابق قانون بیمه بیکاری نبوده است

وزیرکار درباره بیمه بیکاری گفت: در گذشته بیش از ۲۵۰هزار نفرتحت پوشش بیمه بیکاری هستند که به صورت اجباری بیکار شده اند.بعد از شیوع کرونا تعداد زیادی از شاغلان بیکار شدند که به این رقم افزوده شدند. به همین دلیل در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری شد(این تصمیم گیری درحکم قانون است) مقرر شد خارج از چارچوب بیمه بیکاری و بدون رسیدگی موارد موجود در وزارت کار و تأمین اجتماعی مقرر شد یک پرداخت کمک کرونایی به بیکاران کرونایی پرداخت شود که این مسئله هیچ ارتباطی به قانون بیمه بیکاری ندارد.

وی ادامه داد: این رقم به مدت سه ماه برای بیکاران کرونایی پرداخت شد. متولی اعلام اسامی وزارت تعاونکار و رفاه اجتماعی بود که با همکاری معاونت روابط کار وزارت کار در هر ماه حدود ۳۰۰تا۴۰۰هزارنفر از کسانی که ثبت نام کرده بودند به سازمان برنامه وبودجه و خزانه منعکس کردند و شماره شبا داده شد و مستقیماً‌خزانه به حساب آنها واریز کرد. این رقم معادل بیمه بیکاری نیست.

شریعتمداری بیان کرد: از این پس هر کس بیکاری ناشی از کرونا که اجباری است ادامه دار شود به سامانه بیمه بیکاری مراجعه می کند و در چارچوب بیمه بیکاری موضوع رسیدگی و در صورتی که بیمه بیکاری اش اجباری اش تأیید شودمشمول بیمه بیکاری خواهد شد. ۵ هزار میلیارد تومان برای صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است. مطابق تصمیم ستاد ملی کرونا به صورت یک سوم یک سوم در اختیار قرار می گیرد. در صورتی که شیوع کرونا ادامه و بیکاری اجباری ادامه یابد این رقم کفایت نخواهد کرد و باید رقم جدید به صندوق کمک شود.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری