گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 366209

آزمون ارشد حقوق

منابع اصلی و ضریب‌های گرایش رشته حقوق در مقطع ارشد +جدول

منابع اصلی و ضریب‌های گرایش رشته حقوق در مقطع ارشد و به خصوص در هنگام انتخاب رشته از اهمیت زیادی در موفقیت داوطلبان برخوردار است که آگاهی و اطلاع از آن‌ها برای هر داوطلبی ضروری است.

به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی«خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با توجه به اینکه چند روزی بیش تا برگزاری آزمون ارشد باقی نمانده است گزینش منابع اصلی رشته حقوق و آگاهی از هر گرایش و ضرایب آن، اهمیت زیادی در موفقیت و قبولی در رشته مورد نظر و دانشگاه هدف دارد که در این گزارش منابع اصلی آزمون ارشد حقوق و ضرایب هر یک از گرایش ها به تفکیک بررسی می‌شود.

روشن است که پیش از ورود به بحث انتخاب منابع لازم است هدف از شرکت در کنکور را مشخص کرده و با یک استراتژی دقیق به جای سردرگمی در رشته ها و گرایشهای مختلف ، یک انتخاب مناسب  و تمامی جوانب را در نظر گرفت ، به عنوان مثال برای ارشد مدیریت بازرگانی باید : منابع ارشد مدیریت بازرگانی ، بازار کار ارشد مدیریت بازرگانی ، جذابیت دروس وعلاقه به رشته، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و...را درنظر داشته باشیم.

همچنین انتخاب صحیح منابع کنکور دکتری و منابع کنکور ارشد بعد از مشخص شدن رشته و گرایش باید به دنبال منابع درست و مناسب با شرایط خود باشید.

در واقع در هر برنامه ریزی هوشمندانه، مرحله اول انتخاب منابع درست است زیرا بدون انتخاب درست منابع در مرحله اول، برنامه ریزی هر چند دقیق و عالی، درس خواندن شما هرچند زیاد و با توجه، بازهم منجر به شکست شما خواهد شد.

دروس اصلی آزمون ارشد رشته حقوق:

حقوق مدنی

ضریب این درس در آزمون کارشنـاسی ارشد سراسری (3) و تعداد سـوالات این درس  20 تست می‌باشد و به همین لحاظ مهم‌ترین درس بـرای قبولی در آزمون کارشـناسی ارشد حقوق گرایـش حقوق خصوصی می‌باشد. برای تسلط کامل بر این درس باید زمان بسیاری صرف کرد، منابع مهم این درس کتاب‌های حقوق دکتر کاتوزیـان می‌باشد که از آن جمله می‌توان به کتاب‌های 1ـ اموال و مالکیت 2ـ اعمال و وقایع حقوقی 3ـ درس‌هایی از عقود معین 4ـ شفعه، وصیت و ارث و دیگر کتب این استاد مسلم حقوق ایران در این زمینه اشاره کرد. البته کتاب‌های حقوق مدنی و حقوق خانواده تألیف دکتر سید‌حسین امامی و کتاب اشخاص و محجورین دکتر صفایی و قاسم‌زاده از دیگر منابع درس حقوق مدنی در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشند.

انتشارات مدرسان شریف با زحمات مولفین مجرب خود، با نگاهی دقیق و بررسی تمامی منابع فوق و منابع دیگر با حذف مطالب تکراری در این کتب، کتاب بسیار کامل و جامع حقوق مدنی را در دو جلد 1و2 و منطبق بر آخرین تغییرات آزمون، به جامعه حقوقی کشور عرضه کرده که مطالعه آن به عنوان یک کتاب کاربردی و مفید به تمام داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد پیشنهاد می‌شود.

در این کتاب، علاوه بر کامل بودن درسنامه، سوالات آزمون‌های کارشناسی ارشد سراسری و آزاد، دکتری سراسری و وکالت  تا سال 95 به صورت طبقه‌بندی شده در پایان هر فصل قرار داده شده است؛علاوه بر آن تست‌های تألیفی متعددی در درون متن جهت آموزش مطالب قرار گرفته است که کمک شایانی به داوطلبان برای مطالعه این درس می‌کند.

از ویژگی‌های دیگر این کتاب می‌توان به درج آرای وحدت رویه‌ی دیوان عالی کشور و قوانین خاص، منطبق با آخرین تغییرات اشاره کرد که مطالعه‌ی این قسمت، رکن اصلی کسب درصد بالا در این درس می‌باشد.

حقوق تجارت

ضریب این درس در آزمون ارشد گرایش حقوق خصوصی (1) و تعداد سؤالات آن 15 تست می‌باشد. از منابع مهم این درس می‌توان به کتاب‌های کلیات معاملات تجاری (تألیف دکتر اسکینی)، کتاب حقوق تجارت تألیف دکتر عرفانی، کتاب‌های شرکت‌های تجاری، حقوق تجارت، برات، سفته، حقوق تجارت ورشکستگی و امور تصفیه، حقوق تجارت (شرکت‌های تجاری، اسناد تجاری، شرکت‌ها جلد اول و دوم همگی تألیف دکتر اسکینی می‌باشند.

پراکندگی و حجم مطالب این درس مانند درس حقوق مدنی نیست و به دلیل نوع مطالب آن (جذابیت و سادگی) داوطلبان ارشد می‌توانند راحت‌تر با این درس ارتباط برقرار کنند.

مضافاً اینکه این درس نسبت به درس حقوق مدنی، کمتر تحلیلی است و بیشتر جنبه حفظی دارد؛ خصوصاً در بخش شرکت های تجاری. در این درس نیز انتشارات مدرسان شریف کتاب حقوق تجارت خود را همانند سایر کتب خود با پوشش کامل  متن  قوانین مورد نیاز این درس و با گنجاندن ترمینولوژی اصطلاحات در ضمیمه کتاب ، روانه بازار کتاب کرده است؛ در این کتاب با دسته‌بندی مناسب مطالب سعی شده ضمن حفظ ارتباط مطالب، دانشجو به صورت کاملاً کلاسیک مطالب را فرا بگیرد.

بررسی تمامی تست‌های 15 سال اخیر کنکورهای سراسری و آزاد با ارائه پاسخ تشریحی، ارائه تست‌های تألیفی در ضمن آموزش مطالب و ارائه تست‌های تکمیلی از مشخصات این کتاب می‌باشد.سؤالات آزمون کارآموزی وکلای دادگستری با ارائه پاسخنامه تشریحی  نیز داخل این کتاب گنجانده شده است.

 

حقوق جزای عمومی
ضریب این درس در آزمون (2) و تعداد سؤالات آن 15 سوال می‌باشد. این درس در واقع کلیه‌ی قواعد و جرایم و مجازات‌های مشخص شده در قانون را بررسی می‌کند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس نیز کتاب «حقوق جزای عمومی» را روانه بازار کرده و با استقبال خوبی در بـازار کتاب مواجه شده است.

در این کتاب تلاش شده تا نظرات تمامی اساتید برجسته‌ی حقوقی از جمله دکتر اردبیلی گنجانده و مورد بررسی قرار گیرد؛ به عبارت دیگر کتاب جزای عمومی مدرسان شریف جامع‌ترین کتاب گردآوری شده برای این درس می‌باشد. آموزش مفاهیم به زبانی بسیـار سـاده، ارائه تست‌هـای آزمون‌هـای وکـالت، کارشنـاسی‌ارشد سراسری و آزاد تا سال 95 با پاسخ‌های کاملاً تشریحی همراه با ارائه تست‌های تـألیفی و 6 مرحله آزمون خودسنجی مشابه‌سازی شده با کنکور از خصوصیات این کتاب است.

از ویژگی‌های برجسته این کتاب، به روز شدن آن مطابق با آخرین اصلاحات قانون‌گذاری همراه با درج آیین‌نامه‌های معتبر و اسـاسی و آرای وحدت رویه است و به قـول معروف «چو صد آمد نود هم پیش ماست»

 

حقوق جزای اختصاصی
این درس به طور خاص جرایم و شرایط اختصاصی حاکم بر جرایم را بررسی می‌کند. ضریب این درس در آزمون (2) و تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. در کارشناسی ارشد، غالب سؤالات به صورت مثال‌ها، اتفاق‌های شهودی و سؤالاتی است که خواننده باید بررسی کند و ببیند که در این تست‌ها با توجه به قوانین پاسخ صحیح کدام است، به همین دلیل لازم است داوطلب تعداد زیادی تست و مثال را قبل از آزمون خوانده باشد در همین راستا انتشارات مدرسان شریف کتاب «حـقوق جـزای اختصـاصی» خود را منطبق بر آخرین تغییرات قانون به جامعه حقوقی کشور عرضه کرده است؛ در این کتاب سعی شده ضمن ارائه تست‌های تألیفی فراوان، قوانین به‌طور کامل آموزش داده شود.

مانند سایر کتب دیگر این انتشارات تست‌های 15 سال اخیر کنکورهای دانشگاه دولتی، تست‌های 10 سال اخیر کنکورهای آزاد و همچنین تست‌های منتخب کانون وکلا با پاسخ تشریحی در کتاب گنجانده شده که باعث شده این کتاب‌ها از هر حیث در بازار بی‌رقیب باشند. ویژگی دیگر این کتاب این است که تمامی قوانین خاص و به‌روز شده مانند قانون جرم سیاسی، قانون پیشگیری از وقوع جرم، قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، پولشویی و غیره و همچنین آرای وحدت رویه به تفکیک جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال، جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی و جرایم متفرقه در ضمیمه کتاب گنجانده شده است؛ لازم به توضیح است که در این کتاب سعی شده است تا تمامی نظرات استاد برجسته جزای اختصاصی، دکتر میر‌محمد صادقی گنجانده و بررسی شود.

در ادامه ضرایب هر یک از گرایش های حقوق که سهم بسیاری در موفیقیت داوطلبان دارد به تفکیک بررسی می شود:

 

 

حقوق جزا و جرم شناسی:

حقوق عمومی:

حقوق اقتصادی:

حقوق ثبت اسناد و املاک:

حقوق ارتباطات:

حقوق تجاری اقتصادی بین المللی:

حقوق خانواده:

حقوق دادرسی اداری:

حقوق مالی و اقتصادی:

حقوق سر دفتری:

حقوق مدیریت نظارت و بازرسی:

حقوق مدیریت دادگستری:

حقوق خصوصی:

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری