گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 366626

تفاوت میزان باسوادی میان مردان و زنان به ۲.۸ درصد رسید

رییس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: تفاوت نرخ باسوادی در بین زنان و مردان از ۲۶ درصد در پیش از انقلاب اسلامی به ۲.۸ درصد رسید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»به نقل از ایرنا، شاپور محمدزاده اظهار داشت: میانگین نرخ باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به ۹۶ درصد رسیده است.

وی افزود: نرخ باسوادی در برخی استان‌های کشور مانند تهران، اصفهان، مازندران، یزد و سمنان به ۹۸ درصد رسیده است اما در برخی دیگر از استان‌ها مانند سیستان و بلوچستان میزان باسوادی ۸۳ درصد یعنی کمتر از میانگین کشوری است.

هر ۲۰ کیلومتر یک بی سواد

رییس سازمان نهضت سواد آموزی همچنین گفت: براساس آخرین سرشماری میزان با سوادی ۹۶.۲ درصد است که می توان گفت هر سال نیم درصد به این آمار اضافه می شود.

محمدزاده با بیان این که پراکندگی بی سواد در استان‌ها بسیار زیاد است، افزود: در برخی استان‌ها هر ۲۰ کیلومتر مربع می توان یک بی‌سواد پیدا کرد چراکه تعداد بی سوادان در جامعه کاهش یافته است.

وی با بیان این که هنوز نمی توان گفت میزان بی سوادی در استانی به صفر رسیده است، یادآور شد: امید است بتوانیم در استان‌هایی که میزان باسوادی ۹۸ درصدی است، جشن ریشه کنی بی سوادی برگزار کنیم.

رییس سازمان نهضت سواد آموزی خاطرنشان کرد: وقتی گفته می‌شود میزان با سوادی در یک استان ۹۸ درصد است، یعنی بی سواد را می توان نزدیک به صفر دانست.

محمدزاده توضیح داد : نزدیک به ۱.۸ درصد جمعیت هر کشوری کودکان استثنایی یا افراد با بهره هوشی پایین‌تر هستند، از سوی دیگر هشت دهم درصد افراد نیز آموزش ناپذیر بوده و در نهایت فقط تربیت پذیر می‌شوند.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد فعالیت‌های سازمان نهضت سوادآموزی به تحکیم و انتقال سواد معطوف شده که مجددا رجعت به بی سوادی وجود نداشته باشد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری