تاریخ : 1396,دوشنبه 23 بهمن13:41
کد خبر : 258689 - سرویس خبری : صنفی آموزشی

در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و علمی‌کاربردی صورت گرفت؛

اعتراض ۱۰۰۰ دانشجو و فارغ‌التحصیل سه دانشگاه بزرگ کشور به ممنوعیت استخدام

برآن شدیم تا با راه‌اندازی کمپینی رسمی و مردمی به نام «اصل ۲۸» اعتراض مدنی خود را به گوش مسئولین محترم کشوری و لشکری برسانیم تا به امید خدا این تبعیض ناروا با اشتغال به کار بسیاری از جوانان، تبدیل به یک عدالت استخدامی شایسته شود

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ «استخدام» یکی از اولین اهداف این روزهای تحصیل کرده های دانشگاهی کشور است، موضوعی که گرچه طی سالیان اخیر به دلیل تکمیل بودن ظرفیت دستگاه ها، افرادی «خاص» موفق به استخدام رسمی می شوند اما همین ظرفیت کم نیز چشم امید بسیاری از خانواده ها و فارغ التحصیلان را به خود جلب کرده است.

مردادماه سال جاری بود که خبرهایی مبنی بر ممنوعیت استخدام فارغ التحصیلان سه دانشگاه بزرگ کشور در فضای رسانه ای منتشر شد. عمران فضائلی معاون نیروی انسانی فرماندهی نیروی انتظامی خراسان شمالی در مصاحبه ای از عدم ثبت نام  استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علمی کاربردی ، پیام‌نور و غیر انتفاعی خبر داد و گفت:  جذب در مقطع افسری نیروی انتظامی استان از فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی و علوم و تحقیقات استانی و دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود و عدم ثبت نام از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علمی کاربردی ، پیام‌نور و غیر انتفاعی از تهران بخشنامه شده است و ما نمی‌توانیم از فارغ التحصیلان این دانشگاه ها ثبت نام به عمل آوریم. با توجه به تقاضای تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علمی کاربردی و پیام‌نور برای استخدام  موضوع را از تهران پیگیری کردیم اما منجر به نتیجه نشد.

در همان زمان «خبرنامه دانشجویان ایران» در گزارشی(اینجـــا) این موضوع را مورد بررسی و ارزیابی از لحاظ قانونی قرار داد. حالا و در آستانه سال 97 جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان این سه دانشگاه ضمن راه اندازی کمپینی به نام «اصل ۲۸» پیگیر وضعیت خود شدند؛ این دانشجویان که تعداد آنها به ۱۰۰۰ تن نیز رسیده است، در آخرین اقدام خود در نامه ای به وزیر علوم مشکلات خود را در میان گذاشته اند. در بخشی از این نامه آمده است:  "برآن شدیم تا با راه‌اندازی کمپینی رسمی و مردمی به نام «اصل ۲۸» اعتراض مدنی خود را به گوش مسئولین محترم کشوری و لشکری برسانیم تا به امید خدا این تبعیض ناروا با اشتغال به کار بسیاری از جوانان، تبدیل به یک عدالت استخدامی شایسته شود".

متن این نامه به  شرح زیر است:

جناب آقای دکتر منصور غلامی
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

با سلام و احترام؛
به اطلاع می‌رسانیم طبق اصل ۲۸ قانون اساسی هر کس‏ حق‏ دارد شغلی‏ را که‏ بدان‏ مایل‏ است‏ و مخا=لف‏ اسلام‏ و مصالح‏ عمومی‏ و حقوق‏ دیگران‏ نیست‏ برگزیند. دولت‏ مؤظف‏ است‏ با رعایت‏ نیاز جامعه‏ به‏ مشاغل‏ گوناگون‏، برای‏ همه‌‏ افراد امکان‏ اشتغال‏ به‏ کار و شرایط مساوی‏ را برای‏ احراز مشاغل‏ ایجاد نماید. این در حالی است که جمع کثیری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام‌نور و علمی‌کاربردی این روزها به واسطه‌ آیین‌نامه و بخشنامه‌های داخلی برخی از دستگاه‌های دولتی و نظامی به طور کلی با ممنوعیت استخدام مواجهشده‌اند. امری که در هیچ قانونی اعم از قوانین و آئین‌نامه‌های وزارت علوم، وزارت کار و یا حتی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مطرح نشده است و برعکس بر رعایت حقوق برابر کلیه‌ دانشجویان و فارغ‌التحصیلان تأکید شده است. با توجه به تبعیض و ناعدالتی موجود که امری خلاف قانون و به دور از شریعت و اخلاق اسلامی است برآن شدیم تا با راه‌اندازی کمپینی رسمی و مردمی به نام «اصل ۲۸» اعتراض مدنی خود را به گوش مسئولین محترم کشوری و لشکری برسانیم تا به امید خدا این تبعیض ناروا با اشتغال به کار بسیاری از جوانان، تبدیل به یک عدالت استخدامی شایسته شود. در نهایت از شما وزیر محترم تقاضامندیم دستور فرمایید تا به جهت حفظ منافع عمومی و جلوگیری از تضییع حق و حقوق دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مذکور، این مشکل مورد بررسی جدی قرار گرفته و ضمناً اقدام عملی مناسب شود. رسیدگی هر چه سریعتر جهت رفع این معضل موجب کمال امتنان است. از خداوند منان برای حضرت عالی سلامتی و موفقیت بیشتر و برای جوانان ایران عزت و سربلندی روزافزون، مسألت داریم.

جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و علمی‌کاربردی سراسر کشور


کد خبرنگار : 16